Champagne showers: celebrity a jejich život plný luxusních bublinek

Když mnich a sklepmistr Dom Pérignon při své náhodné první ochutnávce šampaňského na konci 17 století zvolal: „Pojďte rychle! Ochutnávám hvězdy!“ málokdo by hádal, že dnešní hvězdy budou milovat plody jeho práce i o staletí později. Zlatavé bublinky, tolik oblíbené mezi slavnými a úspěšnými, se staly neoddělitelnou součástí také našich životů. Šampaňské je láska, která spojuje i nespojitelné. Dokážete snad najít něco dalšího, co by měli společné Napoleon, Winston Churchill, Jay-Z nebo Scarlett Johansson? 

„Piju šampaňské na oslavu, když vyhrávám... A piju šampaňské, když prohrávám, abych se utěšil.“ Napoleon

Jednou z nejvěhlasnějších světových značek šampaňského je Moët & Chandon. Vyrábí šampaňská vína s označením Grand Vintage od roku 1842, kdy se jeho milovníci začali dožadovat vyzrálejších vín s charakterem. Známý šampaňský dům letos rozšířil svou výjimečnou sbírku Grand Vintage o nejnovější ročník Grand Vintage 2015 a Grand Vintage Rosé 2015. Jako každé ročníkové šampaňské víno je i toto jedinečnou interpretací daného roku a zkušeného sklepmistra. Nejnovější přírůstky do sbírky šampaňských vín Grand Vintage z roku 2015 vypráví příběh jasně modré oblohy a vysokých letních teplot. „Rok 2015 byl rokem uvědomění o globálním oteplování a jeho dopadu na oblast Champagne. A také o probuzení, a to nejen na vinicích, ale i ve světě. Grand Vintage 2015 je šampaňské rozjímání – představuje začátek nového dne,“ popsal toto šampaňské sklepmistr Benoît. 

Šampaňské Grand Vintage 2015 a Grand Vintage Rosé 2015 jsou dostupná ve vybraných vinotékách a na specializovaných e-shopech s vínem. Grand Vintage 2015 je 76. přírůstkem kolekce ročníkových šampaňských vín Moët & Chandon. Je směsí odrůd Pinot Noir, Chardonnay a Meunier. Tato směs zrála ve sklepě 6 let a díky dosáži jen 5 g cukru na litr nese označení extra suché. Zaujme svými květinovými, anýzovými a mentolovými tóny, které jí dodávají lehkost a svěžest. Grand Vintage Rosé 2015 pokračuje ve stopách excelentního předchozího ročníku. Má plnou svěží ovocnou chuť s hlubokým aroma. Po šesti letech zrání se v něm rozvinula lahodně hořká chuť brusinek, které doplňují tóny máty a anýzu.

Moët & Chandon Grand Vintage 2015
Info ikona

Láska hvězd

Se značkou Moët & Chandon dlouhodobě spolupracuje herečka Scarlett Johansson, která se jako tvář tohoto věhlasného šampaňského začala objevovat už v roce 2009. „Je mi ctí, že jsem byl vybrána jako ambasadorka Moët & Chandon a zapsala se do historie značky jako první známá tvář šampaňského,“ prohlásila herečka o spolupráci. Není ale jediná, kdo pěje ódy na šumivý mok. Třeba Coco Chanel si dokázala najít vždy správný důvod, proč si dopřát skleničku: „Šampaňské piju pouze při dvou příležitostech. Když jsem zamilovaná a když ne.“ Její slavná krajanka Brigitte Bardot považovala šampaňské víno za životabudič. „Šampaňské je jediná věc, která mi dodává chuť, když se cítím unavená,“ vysvětlila. A ikona Kim Kardashian má o místě šampaňského ve svém žebříčku hodnot také jasno: „Jestli mám za něco utratit peníze, chci šampaňské!“ Stejně jako Kim miluje toto šumivé víno i její sestra Kendall Jenner

Kendall Jenner
Info ikona

Ikona filmu

Šampaňské má své nezastupitelné místo i v literatuře nebo na filmovém plátně. Přímo reklamou na šampaňské je film Great Gatsby, z něhož pocházející slavný přípitek Leonarda DiCapria se stal ikonickým meme. Ostatně autor slavné předlohy tohoto oscarového snímku Francis Scott Fitzgerald měl k šampaňskému sám velmi kladný vztah: „Příliš mnoho čehokoli je špatné, ale příliš mnoho šampaňského je tak akorát.“ Důležitou roli hrají francouzské bublinky i ve filmu Slaměný vdovec s Marylin Monroe. Marylin v něm při jedné ze scén propaguje netradiční chuťovou kombinaci: „Hej, zkusil jsi někdy namáčet bramborové lupínky v šampaňském? Je to fakt šílené!“ Bez šampaňského se neobešly ani slavné bondovky a už vůbec ne velkofilm Titanic. Hlavní postava Jack Dawson prohlásil: „Miluju se ráno probouzet, aniž bych věděl, co budu dělat nebo koho potkám. Zrovna včera jsem spal pod mostem a dnes jsem na té největší lodi na světě a piju šampaňské s boháči.“ Štěstí mu to sice nepřineslo, ale aspoň na chvíli okusil něco výtečného.

Pád Kanyeho Westa: Vrátí se někdy na výsluní?

elle.cz

Pití, co má zvuk

Pozadu za kolegy z umělecké branže nezůstávají ani hudebníci. Kromě toho, že na jejich party po koncertech by se dalo v šampaňském koupat, dost často se o něm zmiňují i ve svých textech. Třeba Jay-Z ve svém songu Young Forever: „So we livin' life like a video/Where the sun is always out and you never get told/And the Champagne's always cold, and the music's always good.“ A Jay-Z má šampaňské evidentně rád, protože ho zakomponoval i do textu další písně. Na té spolupracoval s Kanye Westem, nyní známém jako Ye, a nazvali ji Otis. Její text končí veršem: „Lord, please let them accept the things they can't change/And pray that all of their pain be champagne.“ A Lady GaGa bubliny opěvovala dokonce opakovaně, v refrénu své sklady The Fame. „Fame, doin' it for the fame.'Cause we gotta taste for champagne and endless fortune,“ vysvětluje přednosti slávy a bohatství.

 

Zdroj: Moët & Chandon, irozhlas.cz, gayot.com, thedrinkbussiness.com, firstwefeast.com

REKLAMA