Champagne showers: celebrity a jejich život plný luxusních bublinek

Když mnich a sklepmistr Dom Pérignon při své náhodné první ochutnávce šampaňského na konci 17 století zvolal: „Pojďte rychle! Ochutnávám hvězdy!“ málokdo by hádal, že dnešní hvězdy budou milovat plody jeho práce i o staletí později. Zlatavé bublinky, tolik oblíbené mezi slavnými a úspěšnými, se staly neoddělitelnou součástí také našich životů. Šampaňské je láska, která spojuje i nespojitelné. Dokážete snad najít něco dalšího, co by měli společné Napoleon, Winston Churchill, Jay-Z nebo Scarlett Johansson? 

„Piju šampaňské na oslavu, když vyhrávám... A piju šampaňské, když prohrávám, abych se utěšil.“ Napoleon

Jednou z nejvěhlasnějších světových značek šampaňského je Moët & Chandon. Vyrábí šampaňská vína s označením Grand Vintage od roku 1842, kdy se jeho milovníci začali dožadovat vyzrálejších vín s charakterem. Známý šampaňský dům letos rozšířil svou výjimečnou sbírku Grand Vintage o nejnovější ročník Grand Vintage 2015 a Grand Vintage Rosé 2015. Jako každé ročníkové šampaňské víno je i toto jedinečnou interpretací daného roku a zkušeného sklepmistra. Nejnovější přírůstky do sbírky šampaňských vín Grand Vintage z roku 2015 vypráví příběh jasně modré oblohy a vysokých letních teplot. „Rok 2015 byl rokem uvědomění o globálním oteplování a jeho dopadu na oblast Champagne. A také o probuzení, a to nejen na vinicích, ale i ve světě. Grand Vintage 2015 je šampaňské rozjímání – představuje začátek nového dne,“ popsal toto šampaňské sklepmistr Benoît. 

Šampaňské Grand Vintage 2015 a Grand Vintage Rosé 2015 jsou dostupná ve vybraných vinotékách a na specializovaných e-shopech s vínem. Grand Vintage 2015 je 76. přírůstkem kolekce ročníkových šampaňských vín Moët & Chandon. Je směsí odrůd Pinot Noir, Chardonnay a Meunier. Tato směs zrála ve sklepě 6 let a díky dosáži jen 5 g cukru na litr nese označení extra suché. Zaujme svými květinovými, anýzovými a mentolovými tóny, které jí dodávají lehkost a svěžest. Grand Vintage Rosé 2015 pokračuje ve stopách excelentního předchozího ročníku. Má plnou svěží ovocnou chuť s hlubokým aroma. Po šesti letech zrání se v něm rozvinula lahodně hořká chuť brusinek, které doplňují tóny máty a anýzu.

Moët & Chandon Grand Vintage 2015

Láska hvězd

Se značkou Moët & Chandon dlouhodobě spolupracuje herečka Scarlett Johansson, která se jako tvář tohoto věhlasného šampaňského začala objevovat už v roce 2009. „Je mi ctí, že jsem byl vybrána jako ambasadorka Moët & Chandon a zapsala se do historie značky jako první známá tvář šampaňského,“ prohlásila herečka o spolupráci. Není ale jediná, kdo pěje ódy na šumivý mok. Třeba Coco Chanel si dokázala najít vždy správný důvod, proč si dopřát skleničku: „Šampaňské piju pouze při dvou příležitostech. Když jsem zamilovaná a když ne.“ Její slavná krajanka Brigitte Bardot považovala šampaňské víno za životabudič. „Šampaňské je jediná věc, která mi dodává chuť, když se cítím unavená,“ vysvětlila. A ikona Kim Kardashian má o místě šampaňského ve svém žebříčku hodnot také jasno: „Jestli mám za něco utratit peníze, chci šampaňské!“ Stejně jako Kim miluje toto šumivé víno i její sestra Kendall Jenner

Kendall Jenner

Ikona filmu

Šampaňské má své nezastupitelné místo i v literatuře nebo na filmovém plátně. Přímo reklamou na šampaňské je film Great Gatsby, z něhož pocházející slavný přípitek Leonarda DiCapria se stal ikonickým meme. Ostatně autor slavné předlohy tohoto oscarového snímku Francis Scott Fitzgerald měl k šampaňskému sám velmi kladný vztah: „Příliš mnoho čehokoli je špatné, ale příliš mnoho šampaňského je tak akorát.“ Důležitou roli hrají francouzské bublinky i ve filmu Slaměný vdovec s Marylin Monroe. Marylin v něm při jedné ze scén propaguje netradiční chuťovou kombinaci: „Hej, zkusil jsi někdy namáčet bramborové lupínky v šampaňském? Je to fakt šílené!“ Bez šampaňského se neobešly ani slavné bondovky a už vůbec ne velkofilm Titanic. Hlavní postava Jack Dawson prohlásil: „Miluju se ráno probouzet, aniž bych věděl, co budu dělat nebo koho potkám. Zrovna včera jsem spal pod mostem a dnes jsem na té největší lodi na světě a piju šampaňské s boháči.“ Štěstí mu to sice nepřineslo, ale aspoň na chvíli okusil něco výtečného.

Mohlo by se vám líbit

Pád Kanyeho Westa: Vrátí se někdy na výsluní?

Dostal se tak vysoko, že si neuměl představit pád z nebes. Raper, návrhář a producent Kanye West. Historicky nejbohatší Afroameričan v USA. Měl i ambice stát se prezidentem. Dnes se nad jeho životem vznáší velký otazník. Připomíná jeho strmý pád kariéru enfant terrible módního světa Johna Galliana?
elle.cz

Pití, co má zvuk

Pozadu za kolegy z umělecké branže nezůstávají ani hudebníci. Kromě toho, že na jejich party po koncertech by se dalo v šampaňském koupat, dost často se o něm zmiňují i ve svých textech. Třeba Jay-Z ve svém songu Young Forever: „So we livin' life like a video/Where the sun is always out and you never get told/And the Champagne's always cold, and the music's always good.“ A Jay-Z má šampaňské evidentně rád, protože ho zakomponoval i do textu další písně. Na té spolupracoval s Kanye Westem, nyní známém jako Ye, a nazvali ji Otis. Její text končí veršem: „Lord, please let them accept the things they can't change/And pray that all of their pain be champagne.“ A Lady GaGa bubliny opěvovala dokonce opakovaně, v refrénu své sklady The Fame. „Fame, doin' it for the fame.'Cause we gotta taste for champagne and endless fortune,“ vysvětluje přednosti slávy a bohatství.

 

Zdroj: Moët & Chandon, irozhlas.cz, gayot.com, thedrinkbussiness.com, firstwefeast.com