V hlavní roli Meryl Streep! 10 filmů, které musíte vidět

Do by ji nemiloval? Meryl Streep je hereckou legendou a jednou z nejlepších hereček historie. Důkazů je mnoho a jednadvacet nominací na sošku Oscara jsou jen začátek příběhu. Mnohým jejím fanouškům stačí, že tato fenomenální filmová a divadelní herečka je představitelkou osobitých emancipovaných žen, které se v jejím podání navždy zapsaly do historie kinematografie. 

Narodila se v severoamerickém státě New Jersey v rodině úředníka a reklamní výtvarnice. Pokřili ji jako Mary Louise, ale přezdívali jí Mary L. Než nastoupila na střední školu, už se jí říkalo Meryl. Přestože drama vystudovala na yaleské univerzitě, na vrchol se dostala hlavně svou nezdolnou pílí a talentem. Ve svém prvním filmu se objevila v roce 1977 a už rok nato si vysloužila první nominaci na Oscara. Bravurně dokázala zahrát postavu svobodné matky, věčné romantičky i přísné šéfky. (Dodnes nám v uších zní hláška z filmu Ďábel nosí Pradu: „Květiny na jaře? Originální.”)

Ve kterých dalších rolích božská Meryl Streep excelovala? 

Železná lady

Jeden z těch filmů, který musíte vidět právě kvůli Meryl Streep. V roce 2011 se totiž bravurně dokázala převtělit v bývalou britskou premiérku Margaret Thatcher.Role ambiciózní ženy s železnou vůlí ji vynesla sošku Oscara za hlavní roli.

cara

Vzpomínky na Afriku

Film režírovaný Sydney Pollackem získal rovných sedm sošek Oscara. Byl natočený podle autobiografické knihy Karen Blixen a dojal miliony diváků po celém světě k slzám. Vypráví o mladé Dánce, která odjela do Afriky, aby unikla zklamání a smutku z nešťastné lásky. V Africe neobjeví jen nádhernou přírodu, ale i novou lásku. Meryl si v něm zahrála po boku další herecké legendy, Roberta Redforda.

cara

Kramerová versus Kramer

Průlomovou rolí pro mladou Meryl Streep byla Jonanna Kramer z proslulého rozvodového dramatu Kramerová versus Kramer. To natočil scénárista a režisér Robert Benton podle knižní předlohy Averyho Cormana. Tehdy začínající herecká hvězda v něm zazářila jako kometa a ostřílený Dustin Hoffman jí byl skvělým partnerem. Právě za tuto roli dostala svou první sošku Oscara za vedlejší roli.

cara

Madisonské mosty

V roce 1995 se potkala před kamerou s další hereckou legendou, Clintem Eastwoodem. Výsledkem bylo jedinečné romantické drama, které slavný herec i sám režíroval. Hluboký a dojemný příběh osudové lásky, který v sobě skrývá neobyčejně silný emotivní náboj, se řadu týdnů držel na předních příčkách žebříčku nejlepších filmů a vynesl Meryl Streep další z jejich oscarových nominací.

cara

Smrt jí sluší

Na začátku její kariéry ji mnoho filmových kritiků vyčítalo, že ve svém portfoliu nemá žádné komediální filmy, ale zaměřuje se jen na charakterní herečky. Komedie režiséra Roberta Zemeckise z roku 1992 byla ale důkazem, že Meryl Streep dokáže zahrát naprosto cokoliv. Po jejím boku se objevil Bruce Willis a Goldie Hawn.

cara

Mamma Mia!

Idylický řecký ostrov, holka na vdávání a potrhlá matka. Filmovou muzikálovou show natočila britská režisérka Phyllida Lloyd a výtečné obsazení spolu s nakažlivou náladou písní od skupiny ABBA ho předurčili stát se hitem kinosálů. 

cara

Sophiina volba

Říká se, že když v roce 1981 americký režisér Alan Pakula hledal představitelku hlavní role dramatu Sophiina volba, vybíral mezi Magdou Vašáryovou a Meryl Streep. Mezi dalšími adeptkami pak byla například Liv Ullmann nebo Ursula Andress. Nakonec zvítězila právě Meryl! A na oplátku předvedla bechberoucí výkon. Strhující příběh natočený podle jednoho z nejstěžejnějších románů 20. století měl na svědomý William Styron a Meryl kvůli natáčení prošla dramatickou proměnou své vizáže. 

cara

Hodiny

Temné a dějově složité americké filmové psychodrama z roku 2002 režiséra Stephena Daldryho postavilo před kameru Meryl Streepovou, Julianne Moore a Nicole Kidman. Film má tři linie, které všechny na první pohled spojuje pouze román Virginie Woolf. A je to jeden z těch filmů, které můžete vidět několikrát po sobě a pokaždé objevíte nové souvislosti. 

cara

Julie a Julia

Dokonalé biografické romantické drama o slavné šéfkuchařce Julii Child, která naučila Američany vařit francouzskou kuchyni, si zamilujete (a dostanete u něj hlad). Co se stane, když se třicetiletá sekretářka z Queens Julie Powell rozhodne během jednoho roku uvařit všech 524 receptů z klasické kuchařky, kterou napsala Julia Child? Výsledkem bude spousta dobrého jídla a další úžasný výkon božské Meryl Streep.

cara

Výkřik ve tmě

V Austrálii se odehrávající drama pojednává o záhadném zmizení malého dítěte a následném procesu s dvojicí jeho rodičů. Film byl natočený podle skutečných událostí, které se odehrály v roce 1980, a Meryl Streep v něm předvedla další herecký koncert. 

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)