Jaké filmy s rasovou tématikou musíte vidět?

Nepokoje ve Spojených státech stále neutichají a přináší nám v mnohém zamyšlení nejen nad rasovou otázkou, ale i násilím a hodnotami ve společnosti. Smrt George Floyda, Afroameričana, který byl kvůli barvě pleti umlácen policistou, strhla vlnu antirasistických protestů nejen v USA, ale i po celém světě. Voláme po právech pro všechny, nehledě na barvu kůže, vyrážíme do ulic na demonstrace a toužíme po slušném a jasném východisku z úst politiků či silných osobností. Mnohdy k nám v tomto ohledu promlouvají i audiovizuální díla, hudební alba nebo silné fotografie.

Kterým filmům stojí za to věnovat pozornost?

 

Zelená kniha

Oskarové road movie vás bude bavit od začátku do konce. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley si najímá řidiče a bodyguarda pro své turné po Spojených státech, jejichž jih je během „zlatých“ šedesátých co se týče rasismu trošku divočejší. Tony je horkokrevný bývalý vyhazovač, který pianistu ochrání v dobrém i špatném a společně se tato dvojka postará o nebývalý kulturní zážitek.

cara

 

Nespoutaný Django

Jižanské drama před vypuknutím Občanské války v podání kultovního režiséra Quentina Tarantina vás zaujme atmosférou, sympatickým hlavním hrdinou i hvězdným obsazením. Pomůže lovec lidí dr. Schultz otrokovi Djangovi k vytoužené svobodě? Bude to pravděpodobně nebezpečnější, než jste si mysleli, ale to už je prostě Tarantino.

cara

 

Černobílý svět

Opět se přesouváme do šedesátých let a tentokrát nás městem Mississippi provede Emma Stone. Ta ve filmu ztvárňuje dívku Skeeter z typické jižanské rodiny, která se právě vrací z vysoké školy a chce se stát spisovatelkou. Nejen její osud, ale i celého města, změní rozhovor s černoškou, která strávila život na druhé straně než Skeeter. Nadčasové, geniální a mimořádně aktuální.

ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)