Cesty za designem: za trendy do Milána, za Grand designéry do Brna

Milan Design Week

Už po 62. se Milán promění na jeden týden v epicentrum světového designu. Milánský Design Week určuje trendy a je bezpochyby nejvýznamnější událostí v oboru. Zkrátka – v Miláně nechcete chybět! Veletrh a jeho doprovodné akce ovládnou celé město. Vyrazit můžete na tradiční veletrh nábytku Salone del Mobile, naopak experimentální design představí ve dvou vilách projekt Alcova a své dveře otevře také galerie, kterou vede ikonická Rossana Orlandi. Své prezentace si chystají luxusní domy jako Hermès, Gucci nebo Dior a řada dalších. Pop-upy na každém rohu se objeví v milánských čtvrtích Brera či Tortona, na velkolepé výstavy zamiřte do Triennale a na obligátní negroni do Bar Basso.

Atelier de Troupe / Alcova Milano

 

3 Days of Design

Možná tento festival není tak velkolepý a slavný jako ten milánský, ale Kodaň pulzuje designem celoročně. Jak už název napovídá, koná se po tři dny, a to uprostřed června, takže máte akorát dost času na odpočinek po Miláně. Loni oslavil tento festival své 10. výročí, tak uvidíme, s čím letos vstoupí do další dekády. Skandinávský design je světový pojem a není divu, že v seznamu 250 vystavujících nechybí zvučná jména ze severních zemí. Na akci nebude chybět Louis Poulsen, Marimekko, Fritz Hansen, ferm LIVING, Tekla nebo Georg Jensen. Z Česka letos na 3 Days of Design zamíří české firmy BOMMA a BROKIS.

3 Days of Design

 

Here We Are! Women in Design 1900 – Today

Vídeň častěji láká na výstavy moderního umění, ale do konce června se do ní určitě vydejte i za designem. Výstava Here We Are! Women in Design 1900 – Today se věnuje ženám designérkám a jejich tvorbě od roku 1900 po současnost. Od Charlotte Perriand po Patricii Urquiolu. Od známých ikon po méně proslavená, ale pro obor významná jména. Kurátoři vybrali díla od celkem 80 autorek a pozornost návštěvníků zavedou jak do minulosti k boji za rovná práva, tak k moderním feministickým debatám. Pokud vás zajímá, čeho všeho v designu ženy za poslední stovku let dosáhly, udělejte si výlet do vídeňského Muzea nábytku do konce června.

Here We Are! Women in Design 1900 – Today

 

Barbie v Londýně

Mysleli jste, že Barbie mánie, kterou spustil film Grety Gerwig, už je za námi? Kdepak. Do dokonalého světa Barbie se můžete brzy vrátit, a to v londýnském Design Museu, které výstavou o nejslavnější panence oslaví její 65. narozeniny. Nebojte se, prostor na výstavě dostane i Ken. Kurátoři se zaměří na architekturu a na design oblečení, nábytku, aut a dalších prvků, které tvoří růžový a plastový svět panenky Barbie. Do anglické metropole máte čas zajet od června až do února příštího roku.

Barbie

 

Lexová&Smetana: Out of the Blue

S posledním tipem se vrátíme do Česka. Moravská galerie v Brně vstoupila do března s výstavou loňských Grand designérů, tvůrčího dua Lexová&Smetana. Designéři Terezie Lexová a Štěpán Smetana se stali absolutními vítězi cen Czech Grand Design 2023 a výstava představuje hravý příběh o tom, jak vznikají nápady – z čista jasna. Na výstavě levituje vše od autorské tvorby Lexové a Smetany po produkty, které vznikly ve spolupráci s tradičním českým výrobcem polstrovaného nábytku Polstrin Design. Vše je k vidění až do ledna 2025.

Lexová & Smetana v Moravské galerii Brno

Zdroj: autorský článek za použití informací z archivů zmíněných institucí a výstav