Fit i bez posilovny: Snadné cviky na stres a bolavá záda z kanceláře

Pokud sníte o pevné a vytrénované postavě, je jasné, že musíte začít s úpravou jídelníčku. Zapomeňte ale na drastické diety, dnes už se moc dobře ví, že jsou dlouhodobě neudržitelné. Zhubnete sice rychle, ale tělu tím nijak neprospějete. Daleko efektivnější bude, když budete jíst více ovoce, zeleniny, masa nebo luštěnin. A omezíte pečivo, uzeniny a sladkoti. Žádný strach, nemusíte se jich zříkat nadobro. Když občas zhřešíte a dáte si čokoládu, hranolky nebo zmrzlinu, vůbec nic se nestane. Zvlášť, pokud se pravidelně hýbete. 

Rozhodně to neznamená, že se musíte trápit dlouhé hodiny v posilovně. Jistě, pokud máte čas a chuť, nic vám v tom nebrání. Mnohem snadnější je však zařadit pohyb do života přirozeným způsobem. Choďte pěšky, občas místo výtahu vyběhněte schody, méně seďte a osvojte si pár rychlých a jednoduchých cviků. Hravě je zvládnete doma, třeba na podlaze před televizí. Bohatě postačí, když si je zopakujete třikrát týdně. Zvládnete to rychle, během pouhé půlhodinky.

Mohlo by se vám líbit

Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří touží po lepší kondici

Chcete mít sami ze sebe dobrý pocit, získat lepší kondici a fyzičku, ale chození do posilovny z duše nenávidíte? Zařaďte do svého každodenního programu pár rychlých a snadných cviků a naučte se formovat tělo doma, třeba před televizí nebo v kuchyni. Je to jednoduché, když víte, jak na to. Stačí půlhodinka denně, trocha disciplíny a přesný tréninkový plán. A žádné výlmluvy, jeden už máte. Sestavil ho pro vás fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
elle.cz

Snadné, ale účinné

Začnete jednoduše, zlehka. Protažení těla je po několikahodinové práci v kanceláři totiž naprosto nezbytné. Lehněte si na záda, zhluboka se nadechněte a přitáhněte obě kolena k hrudníku. Předkloňte hlavu tak, abyste cítila mírný, příjemný tah. Vydržte v této poloze 20 – 30 sekund.

Cvičte 8x po 3 opakováních

Rozhýbejte tělo

Nespěchejte, ještě chvíli mějte zavřené oči a zhluboka dýchejte. Pak se zvedněte a zaujměte pozici takzvaného tureckého sedu. Záda držte v přirozeném zakřivení a ruce nechte volně splývat podél těla. Opět se zhluboka nadechněte a předloktí levé ruky položte na zem – těsně vedle sebe. S výdechem natáhněte pravou paži přes hlavu a přitom se celým tělem lehce nakloňte do boku. Měla byste cítit protažení v pravé polovině zad. V této poloze vydržte pár sekund a s nádechem se vraťte do výchozí polohy. To stejné opakujte i na druhou stranu.

  Cvičte 10x po 3 opakováních

  Protáhněte nohy, záda i ramena

  Lehněte si opět na záda a nohy pokrčte v kolenou. S výdechem přitáhněte koleno jedné nohy směrem k hrudníku. Hlídejte, aby bedra po celou dobu ležela na podložce. Volně dýchejte a vydržte v této poloze pár sekund. S nádechem se vraťte zpět. Poté vymeňte nohy a celý cvik opakujte.

  Cvičte 8x na každou nohu po 3 opakováních

  Mohlo by se vám líbit

  Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří mají zoufale málo času

  Chcete mít dokonalou postavu, ale na chození do posilovny prostě nemáte čas? Zařaďte do svého každodenního programu pár rychlých a snadných cviků a naučte se formovat tělo doma, třeba před televizí nebo v kuchyni. Je to jednoduché, když víte, jak na to. Stačí půlhodinka denně, trocha disciplíny a přesný tréninkový plán. A žádné výlmluvy, jeden už máte. Sestavil ho pro vás fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
  elle.cz

  Zaujměte pozici kobry

  Po několika hodinách strávených za pracovním stolem potřebujete rozhýbat nejen záda, ale celou krční páteř. A na to je nejlepší takzvaná kobra. Lehněte si na břicho a nohy držte natažené. Dlaně položte na zem těsně vedle ramen a lokty držte u těla. S nádechem zatlačte dlaněmi do podložky a zvedněte horní část těla směrem vzhůru. Pánev držte na podložce a ramena táhněte směrem od sebe. V pozici kobry pár sekund vydržte, volně dýchejte a s výdechem se vraťte do výchozí polohy. 

   Cvičte 7x po 3 opakováních

   Kočičí hřbet

   Několikrát se zhluboka nadechněte a pomalu přejděte do pozice kočky (do kleku na všech čtyřech). Zápěstí držte přímo pod rameny a kolena na šíři boků. S výdechem přitáhněte hlavu k hrudi a záda zakulaťte (co nejvíc to půjde). Podsaďte pánev a vtáhněte břicho dovnitř. Vydržte několik sekund, s nádechem zvedněte hlavu a záda prohněte na opačnou stranu. Poté se vraťte do výchozí pozice.

    Cvičte 10x po 3 opakováních

    Twist v sedě

    Sedněte si na podložku a nohy natáhněte před sebe. Zhluboka se nadechněte, pravou nohu pokrčte v koleni a položte ji přes levou nohu. Levým loktem se dotkněte pravého kolena a lehce se do něj zapřete. Celým tělem se zároveň otočte na pravou stranu. Pravou ruku nechte na zemi a použijte ji jako opěrný bod. V této poloze chvíli vydržte a volně dýchejte. Poté se vraťte zpět, vyměňte nohy a opakujte cvik i na druhou stranu.

    Cvičte 8x po 3 opakováních

    Vladimír Koukal

    Zdroj: Autorský článek