Fit i bez posilovny: Proč bychom se měli protahovat

Strečink je proces, během něhož se protahují svaly a vazy v našem těle. Jedná se o kontrolovaný pohyb, který zvyšuje flexibilitu a rozsah pohybu kloubů. Existuje několik různých metod strečinkových cvičení, včetně statického, dynamického, PNF (proprioceptivní neuromuskulární facilitace) a dalších.

Mohlo by se vám líbit

Fit i bez posilovny: Cviky pro zpevnění nohou bez potřeby pomůcek

Trávíte hodiny běháním a cvičením, abyste si konečně mohli vzít své vysněné kraťasy, které jste si objednali už před pár měsíci, ale váš zadek se vytrácí a nohy stále nemají tvar? Něco tomu chybí a my víme, co s tím.
elle.cz

Statický strečink versus dynamické protahování

Statický strečink je tradiční forma protahování, která zahrnuje udržování jedné protažené pozice po určitou dobu, obvykle 15 až 60 sekund. Během tohoto typu protahování se svaly prodlužují do určitého bodu a udržují se v této poloze. Dynamický strečink je interaktivnější metoda protahování, jež zahrnuje opakované pohyby simulující aktivitu, která nás čeká v tréninkovém plánu. Oba typy protahování mají v tréninku své místo a účel. Statický strečink se zaměřuje na zlepšení flexibility a uvolnění svalů po fyzické aktivitě, zatímco dynamický strečink připravuje svaly na pohyb a pomáhá předcházet zraněním před začátkem sportovní aktivity. Tak či onak je ideální čas na protažení vždy, když už jsme lehce zahřátí, abychom si se svaly nic neudělali.

Mohlo by se vám líbit

5 účinných cviků pro vyrýsovaný střed těla

Mít vyrýsované tělo, zn.: rychle? Víme, jak na to.
elle.cz

Jaké jsou benefity strečinku?

Protahování nám zabere 5 až 10 minut denně, proto bychom ho měli praktikovat, a to i když nás žádná pohybová činnost toho dne nečeká. Má řadu benefitů, které se dostaví okamžitě, ale i za mnoho let, kdy budeme vděční, že jsme si na sebe pár minut času denně našli.

Flexibilita

Jedním z hlavních důvodů, proč bychom měli věnovat strečinku pozornost, je zlepšení flexibility. Flexibilní svaly a klouby nám umožňují volnější pohyb a zabraňují nepříjemným omezením mobility, které se stárnutím neodmyslitelně přichází. Svaly, které jsou pravidelně protahovány, mají tendenci zůstávat déle uvolněné a mobilní.

Prevence zranění

Jak všichni dobře víme, strečink před fyzickou aktivitou připraví svaly na nápor a sníží riziko akutního zranění. Po cvičení nám svaly opět uvolní a mile nás ušetří bolesti v dalších dnech. V dlouhodobém měřítku je především udržuje zdravé a silné, tedy i méně náchylné k bolestem a svalovým křečím. Pokud vás ale souží určitá zranění, pravidelné protahování hraje v zotavení klíčovou roli, jelikož pomáhá s cirkulací krve, která se do postiženého místa dostane snáz a rychleji. V tomto případě (i ve všech jiných) je třeba se protahovat opatrně a své tělo nepřepínat a neočekávat od něj okamžitý progres, čímž mu můžete prokázat leda tak medvědí službu.

Mohlo by se vám líbit

Office jóga: Cvičte a posilujte v pohodlí kanceláře

Sedavé zaměstnání, každodenní stres a fastfood k obědu. Pokud tento scénář charakterizuje i vaši práci, zbystřete. Velmi rychle si totiž můžete zadělat na nepříjemné zdravotní problémy. Protáhnout tělo přitom můžete i v kanceláři, u stolu a přímo na židli. A vůbec se při tomto cvičení nezapotíte!
elle.cz

Lepší držení těla

Dlouhodobá sedavá činnost a nedostatek pohybu mohou vést k nerovnováze svalů a následnému špatnému držení těla. Pravidelný strečink nerovnováhu vyrovná a podpoří správné postavení těla, což může pomoci s bolestmi zad, krku i hlavy. A nezapomeňme, že narovnaní působíme sebevědoměji. A sebevědomí je sexy!

Mentální odpočinek

Benefity strečinku nejsou pouze fyzického rázu, ba naopak. Důležitou součástí protahování je i samotná relaxace. Během protahování se můžeme soustředit na dech, pustit si meditativní hudbu a zaměřit se na uvolnění svalů, což nám přinese klid a pocit psychické rovnováhy.

Úleva od stresu

Ve svalech se nám mnohdy ukládá napětí, které si s sebou nosíme z našeho všedního života. Toto napětí stojí často za neúprosnými migrénami a bolestmi zad, které umí značně znepříjemnit život. Právě pravidelný strečink nám svaly uvolní a zbaví je nevítaného pnutí, a to především, když se zaměříme na oblast krku, ramen a horních zad, které v tomto ohledu bývají problematickými partiemi.

Mohlo by se vám líbit

Trenérka radí: Snadné cviky pro vyrýsované ruce bez potřeby pomůcek

Vyrýsované ruce pomocí pár cviků, které můžete provádět kdykoliv a kdekoliv? Ano, prosím! Osvojte si pár jednoduchých cviků pro vyrýsované ruce, které vám dodají sebevědomí v tílku i v plavkách. Johana Hamaďáková, osobní trenérka a nutriční coach, mezi jejímiž klientkami najdete od maminek přes celebrity po marketingové manažerky radí, jak na to.
elle.cz

Zdroj: Healthline, health.harvard.edu