Jde to i bez krémů: Která jídla chutnají pokožce?

Řeřicha udrží mládí pokožky

Je to malá nenápadná rostlinka, která ale umí spoustu dobrého. Právě listy řeřichy obsahují hodně vápníku, draslíku, fosforu, manganu a také vitamínů A, C, K, B1 a B2. Ty jsou vyváženy v dokonalé kombinaci, takže působí nejen jako ochrana proti virům a bakteriím, ale zároveň zajišťují i okysličení pokožky. Řeřicha také neutralizuje volné radikály, a tím zamezuje tvorbu vrásek.

Vitaminový doping

Borůvky jsou doslova nadupané antioxidanty a ne nadarmo se jim říká elixír mládí. „Obsahují hlavně antioxidant antokyan, který je známý svým působením proti stárnutí a podporou tvorby kolagenu,“ říká nutriční poradce Robert Vošmik. Borůvky pomáhají i při léčbě ekzémů a jsou výborné na podporu imunity.

Lidé, fermentujte! Fermentované potraviny jsou darem pro náš mikrobiom

elle.cz

Zahojí a rozzáří pleť

Pokožce svědčí i zelený čaj. Uvolňuje totiž katechin, což je typ antioxidantu s prokázanými protizánětlivými vlastnostmi, který zároveň pomáhá zvýšit průtok krve do kůže. Studie časopisu American Journal of Nutritional Biochemistry navíc zjistila, že pití dvou až šesti šálků zeleného čaje denně pomáhá předcházet rakovině kůže.

Citrusy na otoky očí

Pomeranče, citróny, mandarinky a grapefruity působí jako zázračný koktejl na pleť. Obsahují totiž velké množství vitaminu C, který je klíčovým prvkem při zlepšení kvality a celkové struktury pleti. Navíc mají odvodňující účinky – odplaví zadrženou tekutinu, která může za otoky. Nejvíce potřebných látek je zastoupeno v kůrách, proto si klidně pochutnejte i na kandovaném ovoci nebo zavařeninách.

Dejte sbohem vráskám

Stejně jako citrusy, i sladké brambory jsou plné vitaminu C, který je skvělým pomocníkem ve vyhlazování vrásek. Dokáže totiž produkovat kolagen, díky kterému je pokožka pružnější a zářivější. „Betakaroten v něm zase chrání před UV zářením a vitamin E kůži vyživuje a rozjasňuje,“ zmiňuje se výživová poradkyně Karin Adoni Ben-Davidová.

Co tělo na podzim potřebuje? Vitamin C, probiotika i zázračné houby

elle.cz

Chřest proti akné

Chřest je skvělý pro zdraví i pro krásu. Perfektně totiž čistí tělo – pomáhá ho zbavovat usazených toxinů, jejichž vlivem je pokožka zašedlá a vypadá unaveně.  A platí i na další neduhy. Posiluje například cévy, díky čemuž pomáhá předcházet rozpraskaným žilkám. Krom toho má i protizánětlivé účinky, což oceníte hlavně v boji s akné a zarudlými pupínky. 

Kefír zklidňuje a regeneruje

Stojí jen pár korun, ale směle se vyrovná jakýmkoli drahým kosmetickým výrobkům. „Je totiž plný mléčných bakterií, které mají na pleť blahodárný vliv,“ podotýká Vošmik. Jednak ji čistí, zbavují mastnoty a zbytků odumřelé kůže, ale také zklidňují a regenerují, což vám přijde vhod hlavně v případě, že máte citlivou a podrážděnou pleť. Výhodou je, že nemá žádné vedlejší účinky, a tak si ho můžete dopřát kdykoliv jen chcete.

Poklad skrytý ve víně

Tak malé, a přitom tak účinné. I kuličky hroznového vína jsou právem považovány za zázrak v boji proti vráskám. Jejich slupka totiž obsahuje látku resveratrol, přírodní antioxidant, který mimo jiné pomáhá zdokonalovat pleť. Z několika odborných studií navíc vyplývá, že resveratrol pomáhá chránit před poškozením pleti UV zářením, které může vést až k rakovině. A co víc, tyto výhody lze získat i ze sklenky červeného vína!

Jídelníček pro bezchybnou pleť

elle.cz

Zdroje: American Journal of Nutritional Biochemistry, mayoclinic.org, healthline.com