Léčí, lék to ale není. Aneb jaká je síla placebo efektu

„Placebo efekt je víc než jen pozitivní myšlení – přesvědčení, že léčba nebo zákrok budou fungovat. Jde o vytvoření silnějšího spojení mezi mozkem a tělem a jejich vzájemnou spolupráci,“říká profesor Ted Kaptchuk z Harvardu, jehož výzkum se zaměřuje právě na placebo efekt. Ten zahrnuje celou řadu terapeutických účinků, od uvolňování neurotransmiterů navozujících dobrý pocit, jako jsou endorfiny a dopamin, až po zvýšenou aktivitu v oblastech mozku spojených s regulací nálady a emocí. Nejsou to však jen biochemické reakce, které stojí za účinností placeba. Zásadní roli při zesilování jeho účinku hraje rituál, který léčbu provází, od prostředí kliniky až po interakci s lékařskými odborníky. To nám naznačuje, že pozornost a péče, které se tělu během léčby dostává, může ovlivnit to, jak tělo vnímá příznaky a jak na ně reaguje.

Cítíte se zavodnění? Co tento pocit způsobuje a jak si pomoci

elle.cz

Placebem proti stresu?

Placebo vám nesníží hladinu cholesterolu ani nezmenší nádor. Místo toho působí na příznaky modulované mozkem, jako je například vnímání bolesti. „Placebo vám může ulevit, ale nevyléčí vás,“ říká Kaptchuk. „Ukázalo se, že je nejúčinnější u stavů, jako je léčba bolesti, nespavost související se stresem a vedlejší účinky léčby rakoviny, jako je únava a nevolnost.“ Jak ale můžeme placebo efekt využít v každodenním životě? Kaptchuk navrhuje, že svépomocné praktiky, jako je udržování zdravého životního stylu, cvičení, společenský život a meditace, pravděpodobně poskytují některé z klíčových složek placebo efektu.„Pozornost a emocionální podpora, kterou věnujete sami sobě, sice není měřitelná, ale může vám pomoci cítit se ve světě příjemněji, a to může být při léčbě velmi důležité.“

Placebo jako lék na deprese

Ve studii z roku 2015 chtěli vědci pochopit, jak může víra ve falešnou léčbu, tedy placebo, ovlivnit osoby s depresí. Dali 35 účastníkům placebo tablety, přičemž některým z nich řekli, že se jedná o rychle působící antidepresivum, zatímco jiným řekli, že se jedná pouze o placebo. Po týdnu měřili mozkovou aktivitu pomocí skenů. Skupina, která si myslela, že užívá skutečné antidepresivum, vykazovala méně příznaků deprese a měla větší mozkovou aktivitu v oblastech souvisejících s emocemi a regulací stresu. Když později všichni dostávali po dobu 10 týdnů skutečná antidepresiva, ti, kteří vykazovali větší mozkovou aktivitu při užívání placeba, měli lepší reakce na skutečné léky. To ukazuje, jak mocné může být přesvědčení při utváření reakcí našeho mozku a těla, a to i na léčbu, která není skutečná.

Nemůžete vstát z postele? 7 tipů, jak překonat depresivní náladu

elle.cz

Ano, existuje i nocebo efekt

Představte si toto: chystáte se začít užívat nový lék a někdo vás varuje před všemi možnými vedlejšími účinky, které by mohl mít. Najednou se cítíte úzkostní a nervózní a očekáváte tyto nežádoucí účinky ještě předtím, než jste si vzali jedinou pilulku. To je nocebo efekt v akci – síla negativních očekávání, která ve skutečnosti vyvolává právě ty příznaky, kterých se obáváte. Je to jednoduše odvrácená strana placebo efektu a další důkaz toho, jak si s námi naše mysl může pohrávat a způsobit, že se budeme cítit hůře jen proto, že to očekáváme. A opět nám to připomíná linku mezi naší myslí a tělem, která je západní medicínou často opomíjená. Co si z toho odnést? Pečujte o svou mysl stejně jako o své tělo, protože hlava dokáže zázraky, když tělo volá o pomoc.

Vše, co byste měli vědět o proteinech

elle.cz

Zdroj: Harvard Health, Healthline