Proč by mindfulness měla být součástí vašeho každodenního života?

V dnešním zrychleném světě se mnozí z nás cítí přetížení, vystresovaní a nesoustředění. V takové situaci může být prospěšné začlenit mindfulness do našeho každodenního života. Mindfulness neboli vědomá meditace je technika, která nás učí být přítomen v daném okamžiku a vnímat naše myšlenky, emoce a pocity bez toho abychom je jakkoliv soudili. Mindfulness by měla být součástí našeho každodenního života, proto abychom dosáhli většího klidu a soustředění. Existuje mnoho způsobů, kterými můžeme mindfulness praktikovat, a část z nich jsou aktivity, které již každý den praktikujete, jen je stačí začít více vnímat.

Mohlo by se vám líbit

Objevte s námi sílu přítomného okamžiku, mindfulness a meditace

Zastavte se s námi tady a teď. Vybrali jsme pro vás obohacující knihy, které vám pomůžou soustředit se plně na sebe a zvýšit tak odolnost vůči stresu.
elle.cz

Vědomé dýchání

Jedná se o základní technikou mindfulness, která se zaměřuje na pozorování dýchání a vnímání přítomného okamžiku. Tato technika nám pomáhá snížit psychickou i fyzickou úzkost. Zkuste se posadit nebo lehnout si a soustředit se na vlastní dech, vnímat proud vzduchu, jak vstupuje a vychází z našeho těla. Pokud se naše myšlenky odchýlí jinam, prostě je přijměte a vraťte se zpět k dýchání.

Vědomé jezení

Zaměřte se na pozorování jídla, které zrovna jíte. Mezi benefity této techniky patří zlepšení našeho vztahu k jídlu, užívání si každé chuti a vůně a snížení rizika přejídání. Stačí si vzít malý kousek jídla a zaměřit se na jeho texturu, chuť, vůni a vnímat jak se rozplývá v ústech...

Vědomý pohyb

Pozorování pohybu a vnímání přítomného okamžiku pomáhá snížit stres, zlepšit naši pohybovou koordinaci a uvolnit svaly. Stačí se zaměřit na to, jak se pohybujeme, jak naše tělo reaguje a jak se cítíme v každém okamžiku.Tak jak nám ostatně každý trenér říká: nechat ostatní starosti venku a čas pohybu věnovat jen sám sobě.

Meditace

V rámci meditace se zaměřujeme na pozorování našich myšlenek a vnímání přítomného okamžiku. Snižuje úzkost a stres, zlepšuje naši koncentraci a zvyšuje naši schopnost být v klidu v každodenním životě. Pokud s meditací teprve začínáte, na Youtube existuje mnoho videí, které vás vaší praxí provedou.

Zdroj: mindful.org, mayoclinic.org