Skutečně se mění rychlost metabolismu s věkem?

Disclaimer: ano, mění. Ale jak?

Není to, co to bývávalo,“ slýcháme doma a ve svém okolí. Často tím ženy i muži kolem nás popisují fakt, že se jim nedaří hubnout tak jako dříve, a viní za to rychlost svého metabolismu. Jistě, každý z nás to má jinak a tělo každého z nás je individuální. Ale pamatujete ty doby, kdy bylo mnohem snazší shodit přebytečná kila z vánočního ládování? Skoro bez úsilí a dodržováním zdravé životosprávy. Je to tak, že se metabolismus mění s věkem, nebo jsme jen trochu zlenivěli? Není to určitě jen věkem. Jako malí jsme pořád někde lítali venku a čím jsme starší, tím jsme také lenivější a místo abychom volné odpoledne strávili v posilovně nebo někde na tenisovém kurtu, raději se zabalíme do deky a sledujeme filmy v pohodlí domova. Některé z vás asi potěším, jiným seberu jejich výmluvu, proč to nejde.

Mikrobiom, náš druhý mozek. Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví?

elle.cz

Jak to tedy s tím metabolismem je?

Metabolismus je proces, při kterém jsou živiny přeměněňovány na energii, která je potřebná pro funkci buněčných procesů v těle. Nejrychlejší metabolismus v životě máme o období, kdy o něm ani nevíme – a to totiž ještě jako miminka, v prvních třech měsících našeho života. Po tomto počátečním návalu v dětství se metabolismus zpomaluje asi tak o 3 % ročně, dokud jedinec nedosáhne svých přibližně dvaceti let. Od té chvíle jsou energetické nároky téměř neměnné, a to až do šedesáti let. Od této hranice začínají postupně klesat. Je to přirozený proces způsobený změnami v lidském těle, které se s tímto obdobím pojí. Starší lidé jsou méně aktivní, ztrácí svalovou hmotu a nepotřebují na fungování zkrátka tolik energie jako ve dvaceti. Nemusíte mít tedy strach, že se vám metabolismus zpomaluje a nemůže to být tedy důvod, proč se vám třeba nedaří zhubnout.

Rychleji, prosím! Jak nakopnout náš metabolismus a urychlit hubnutí?

elle.cz

Rychlejší metabolismus = rychlejší hubnutí?

Efektivní metabolismus může být klíčem k rychlejšímu spalování kalorií a podpoře celkového zdraví. Jedním z jednoduchých způsobů, jak dosáhnout tohoto cíle, je začlenění vyvážené stravy s dostatečným obsahem bílkovin do každého jídla. Dalším účinným krokem je pravidelné a intenzivní kardio cvičení. Vedle toho je důležité zahrnout do tréninkového režimu i zdvihání těžkých vah, což může podporovat svalový růst a tím zvyšovat bazální metabolismus. Nezanedbatelným faktorem je i samotný pohyb – více stání než sedění během dne může přispět ke zvýšení spálených kalorií.

Pomůže káva, čaj i spánek

Kromě toho je známo, že některé nápoje, jako je zelený nebo oolong čaj, mohou podporovat metabolismus, stejně jako pikantní jídla. Nesmírně důležitý je také kvalitní spánek a jeho vliv na metabolismus. Dobře odpočatý organismus má tendenci efektivněji zpracovávat potravu a udržovat optimální hladinu energie. Káva, díky obsahu kofeinu, může také dočasně zvýšit metabolismus. V kombinaci tyto jednoduché, ale účinné kroky mohou přispět k celkovému zlepšení metabolické aktivity a podpoře snahy o udržení zdravého životního stylu.

BMI výpočet: Zjistěte pomocí BMI kalkulačky, zda jste v normě

elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie