Co se stane, když přestanete pít kávu?

Kofein je pro mnohé nedílnou součástí života, což dokazuje naše společnost nejen na sociálních sítích. V nejedné reklamě na dokonalé ráno modelka zahájí den hláškou: “But first, coffee.” Vědci jsou stále rozděleni do dvou táborů, zda je káva blahodárný nápoj, nebo zda bychom měli její konzumaci držet na uzdě. Denně jeden, tři nebo pět šálků je v pořádku? Ale co když bychom řekli dost a dali kávě sbohem?

Přestat s pitím kávy může být z počátku nepříjemné, časem naopak velmi výhodné, třeba i pro vaši peněženku. Pokud si každý den odpustíte latté nebo cappuccino ve vaší oblíbené kavárně, ušetříte pár korun, které můžete utratit ještě lepším způsobem. Nebo jen zjistíte, že vy a káva jste nerozlučné duo a nemá cenu to měnit. Obě možnosti jsou správné. Je jen na vás, jakou si sami zvolíte. Pojďme tento fascinující, avšak zpočátku velmi děsivý svět bez kofeinu prozkoumat...

Mohlo by se vám líbit

Může pití kávy pomoci vašemu sexuálnímu životu?

Skvělý sex je dovedností, která vyžaduje určitý level komunikace a cviku, ale občas může být naše tělo či mysl v opozici k tělesnému potěšení. Proč v tu chvíli nesáhnout po druhém požitku, který nám přináší slast - kávě? A co kdybychom vám řekli, že kofein vám dokonce pomůže stát se lepším milencem a milenkou?
elle.cz

Co se stane, když kávu vysadíte?

Na někoho má káva špatný vliv a jinému denně zlepšuje život o dvě stě procent. Můžeme skutečně fungovat bez kávy? Inu, sečteno a podtrženo, můžeme, ale nechceme. Je dobré konzumovat ji s mírou, ovšem to platí na extrémy v každé oblasti našeho života. Toto mohou být důvody, proč kávu přestat pít. Ovšem nemusí. Sama ráda zkouším alternativy, ale lahodný šálek kávy si odpustit nedokážu. Najděte si svou cestu, která vašemu tělu bude vyhovovat nejvíce...

Bolest hlavy

Milovníci kávy budou po vysazení zažívat chvíli nechtěné bolesti hlavy nebo podráždění. Kofein je totiž návyková látka. Tyto příznaky však bývají krátkodobé a mírné. Můžete je minimalizovat, pokud budete kofein vysazovat postupně, nikoli ze dne na den. Tělo si časem začne zvykat na nový stav bez kofeinu a začne pracovat efektivněji. Mnoho lidí dokonce uvádí, že se po úplném vyčištění se od kofeinu cítí svěžejší a s více energií nežli dřív.

Únava zmizí

Víme, víme. Jeden z hlavních důvodů, kromě vynikající chuti samozřejmě, proč pije kávu většina společnosti, je energie a pocit probuzení. Jak se ovšem ukázalo, přemíra kofeinu může mít přesně opačný efekt. Tři šálky denně a více vás mohou způsobit dehydrataci, což může zapříčinit závratě a ospalost.

Úbytek váhy

Tento bod se vás týká pouze v případě, že patříte mezi milovníky sladkých sirupů, šlehaček a dalších dochucovadel, které dokážou vaši kávu vyšperkovat, ale také jí dodat mnoho zbytečných kalorií. S černou kávou jste samozřejmě v bezpečí. Na druhou stranu, pokud jste zvyklí pít kávu s přemírou cukru a ze dne na den přestanete, vaše tělo bude hledat cukr někde jinde. Je tedy jen na vás, jakým způsobem cukr chcete přijímat.

Mohlo by se vám líbit

Lednový detox očima toxikologa. Má to smysl nebo jde o drahé placebo?

Poslední týdny roku bývají žalozpěvem za zdravý životní styl. O svátcích a Silvestru má pití alkoholu a bezedné přejídání se oficiální zelenou. O to přísnější postoj ke svému stravování a péči o tělo zaujmeme o pár týdnů později. Má to ale smysl? Opravdu může krátkodobá ozdravná kúra všechno napravit? A potřebujeme to vůbec?
elle.cz

Sladký spánek

Čím více kávy, tím více nespavosti. Jasná rovnice. Pokud přestanete pít kávu, zpočátku bude tělo unavené, protože mu chybí stimulanty, které předtím dostávalo. Časem bude mít ale bezkofeinový lifestyle jedině pozitivní účinek na váš spánek. Je totiž dokázáno, že i káva 6 hodin před spaním může narušit přirozený rytmus.

Zářivější úsměv

Je známo, že káva ztmavuje zuby a její kyselost může poškodit zubní sklovinu. Může za to změna rovnováhy pH v ústech. Kávy se nemusíte vzdát, můžete si po vypití šálku vypláchnout ústa vodou a dát si žvýkačku bez cukru. Důležitá je samozřejmě i péče o zuby doma. Zářivý úsměv je totiž jeden z nejlepších způsobů, jak někoho oslnit, to přece víme.

Lepší trávení

Mnoho lidí trpí žaludečními potížemi způsobenými konzumací kávy. Když ji omezíte, může dojít ke zlepšení trávicího systému a snížení rizika žaludečních vředů či refluxní choroby jícnu.

A konečně - zkoušení nových alternativ

Když se rozhodnete opustit svět kávy, otevře se před vámi nový, plný nejrůznějších alternativ, které ji mohou s přehledem nahradit. Zkuste velmi oblíbenou matchu, která má velmi podobné účinky jako káva. Ovšem nekolísá s vaší energií sem a tam, naopak dodává energii postupně bez zbytečných výkyvů.

Mohlo by se vám líbit

ELLE KVÍZ: Má detox smysl nebo jde jen o marketingový výmysl?

Je detox cestou ke zdraví nebo jde jen o byznys s doplňky stravy a superpotravinami? Někteří se očistu organismu volí v naději po lepším zdraví a přílivu energie, jiní v naději shození přebytečných kil předtím, než odloží milosrdně zahalující kabáty. Do které ze skupin patříte vy a víte, co je opravdu klíčem ke zdraví?
elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie, Allure