Jak nevyhasnout? Syndromem vyhoření si prošli i mnozí slavní

Burn out ovlivňuje nejen naše fyzické zdraví, ale také psychickou pohodu a výkonnost. Je však možné mu předejít? Odpověď zní, že do jisté míry ano. Prvním krokem k prevenci vyhoření je uvědomit si vlastní hranice a stanovit si realistické cíle. Příliš vysoké očekávání a snaha o perfekcionismus mohou vést k přetížení a pocitu selhání. Je důležité rozpoznat, kdy je čas odpočívat a udržovat rovnováhu mezi prací a volným časem. A nezapomínat na to, že vaše osobní hranice bude pravděpodobně jiná než některých vašich přátel či kolegů. A tak to je naprosto v pořádku. Naučit se říkat ne a postavit se proti nadměrnému vytížení je klíčem k prevenci vyhoření. Vždycky když řeknete ano na něco, co dělat nechcete, říkáte také ne něčemu, čemu byste svůj čas věnovali raději, ať je to odpočinek, čas s přáteli nebo třeba jen jiný pracovní úkol.

Mohlo by se vám líbit

Když jiskra vyhasne: Syndrom vyhoření a jak se s ním vypořádat

Vzpomínáte si na scénu z Harryho Pottera a vězně z Azkabanu, kdy Sirius umírá u jezera a jeho duše se vytrácí z těla ve formě malého světýlka, dokud se neobjeví Harryho patron? Takhle se cítí lidé, kteří zažívají takzvaný syndrom vyhoření - neboli fyzické a psychické vyčerpání, které vzniklo v důsledku zvýšení pracovního stresu. Jedná se o fenomén, kterým trpí zhruba pětina Čechů a odborníci očekávají, že se po pandemii tato čísla ještě výrazně zvýší. Proto jsme se rozhodli, že je na čase o něm začít mluvit.
elle.cz

Jak poznat, že jsme vyhořelí?

Jde o stav vysokého a dlouhodobého emočního, fyzického a psychického vyčerpání, který se často objevuje jako reakce na nadměrný stres, pracovní přetížení nebo dlouhodobou nedostatečnou péči o vlastní blaho. Mezi příznaky patří mimo jiné:

Únava a vyčerpání

Cítíte se neustále unavení, ačkoli jste si dopřáli dostatek odpočinku. Energie je dlouhodobě na bodu minima. Mohou se objevit bolesti hlavy, svalové napětí, zažívací problémy, zvýšená náchylnost k onemocněním, snížená imunita a další fyzické nepohodlí.

Snížená výkonnost

Zaznamenáváte pokles své pracovní výkonnosti. Může se objevit nedostatek motivace, koncentrace a snížená schopnost plnit úkoly. Můžete mít potíže se usínáním, probouzet se uprostřed noci nebo trpět nespavostí. 

Citové vyčerpání

Můžete pociťovat ztrátu zájmu, nadšení a radosti z věcí, které jste dříve považovali za příjemné. Může se objevit pocit cynismu, beznaděje a frustrace, ale i podrážděnost, úzkost i deprese. Můžete cítit potřebu izolovat se od ostatních, vyhýbat se sociálním interakcím a nutkavou touhu stáhnout se do sebe.

Nejste v tom sami

Dalším důležitým faktorem je podpora okolí a komunikace s blízkými. Mít kolegy, přátele nebo rodinu, se kterými si můžeme otevřeně povídat o našich pocitech a strastech, to je pro naše duševní zdraví velmi prospěšné. Podpora ze strany blízkých nám může dodat sílu a perspektivu. Zároveň je důležité vyhledávat profesionální pomoc, pokud se cítíme přetížení a nemůžeme se s problémy vyrovnat sami.

Mohlo by se vám líbit

Proč je dobré vědět, za čím se vlastně ženete?

Znáte někoho, kdo se nikam nehoní, netouží po ničem, co nemá, a jen čeká, co mu život přinese? Pravděpodobně ne. Všichni se někam ženeme, snažíme se někam mířit. Abychom ale do cíle jednou doběhli, je dobré neplést si jej s pouhým sněním.
elle.cz

Prevencí proti vyhasnutí

Pravidelný pohyb a relaxace jsou také klíčové pro prevenci vyhoření. Fyzická aktivita nám pomáhá uvolnit stres a zlepšuje naši náladu. Je vhodné najít si čas na pravidelné cvičení, procházky v přírodě či jiné aktivity, které nám přinášejí radost a uklidňují naši mysl. Nedílnou součástí prevence vyhoření je také péče o sebe. Je důležité si vyhradit čas na relaxaci, prostor pro dobrou stravu a dostatek spánku. Ignorování vlastních potřeb a neustálé podřizování se pracovním povinnostem nás může vést k vyčerpání a snížení odolnosti vůči stresu. Ve světě plném výzev a nároků je proto prevence vyhoření klíčová. Stanovení si realistických cílů, komunikace a podpora ze strany blízkých, pravidelný pohyb i relaxace a péče o sebe jsou základními kroky, které nám mohou pomoci vyhoření předejít. Je důležité si uvědomit, že naše fyzické a duševní zdraví je na prvním místě a že prevence vyhoření je investicí do našeho dlouhodobého blaha a úspěchu.

Syndromem vyhoření trpí i slavní

Syndromem vyhoření v dnešní zrychlené době netrpíme jenom my běžní smrtelníci. Nevyhýbá se ani celebritám, jejichž kalendáře jsou mnohdy naplněné k prasknutí, a rychlé životní tempo tak moc dobře znají. Některé z nich se o své příběhy s burn outem podělily a přiblížily tak veřejnosti těžší životní období, kterým si prošly. A i kroky, které musely podniknout, aby se cítily opět lépe.

Slavné osobnosti, které si prošly vyhořením

Zdroj: www.hollywoodreporter.com, www.medium.com, uk.style.yahoo.com

Časopis ELLE

Listopadové vydání tištěné ELLE 11/24