Novoroční předsevzetí si dávejte správně. Nebo se na ně vykašlete

Začátek něčeho nového je symbolem naděje a změny. Připadá nám, že pokud si svůj nový cíl vytyčíme při nějaké významné příležitosti, bude se nám ho dosahovat lépe. Předsevzetí zkrátka k začátku nového roku patří. Ale pod tíhou dojetí z konce starého roku a v naději s příchodem nového si vytyčujeme cíle, které není v našich silách splnit. A snaha o jejich dosažení nám místo dobrého pocitu přináší spíš stres, napětí a nakonec také rezignaci.

Proti přírodě

Ačkoli pro nás symbolicky začátek nového roku znamená i náš restart, v přírodě se nic takového neděje. První leden, obyčejně období uprostřed nejtužší zimy, rozhodně není nejvhodnější čas na nový začátek. Příroda, která se řídí instinkty a staletími zaběhnutým biorytmem, odpočívá, a vynakládá energii jen na to, co je nutné k přežití. Naše tělo vysílá podobné signály, jen jsme se je naučili v rámci moderního životního stylu potlačovat nebo ignorovat. Po Vánocích se přece sluší vyrazit do fitka nebo začít běhat. Jenže často dostaneme odpověď v podobě únavy, nemoci nebo zranění. Místo hecování se a bičování těla k výkonům, na které není momentálně připravené, se zkuste přepnout do módu klidu. Zima po nás chce, abychom zklidnili tělo i mysl. Počasí, nedostatek přirozeného denního světla a náročné stresové období, které jsme právě překonali, si žádá vypnout a nic neřešit. Místo tělesného tréninku zkuste trénovat mysl. Zkuste některou z meditačních technik, díky kterým se budete cítit povzbuzení, lehčí, čistší.

Mohlo by se vám líbit

Stravujte se lokálně a sezónně. Proč dát přednost lokálním surovinám?

Jídlo je naše palivo, dodává nám energii a bez něho nemůžeme fungovat. Proto je potřeba dopřávat si kvalitní suroviny. Každé roční období je navíc jiné, cítíme se jinak a potřebujeme jiné věci. A především: jiné jídlo. V horkém létě potřebujeme zchladit například čerstvým ovocem, naopak v zimě jsme vděční za každý kousek tepla, který si můžeme dopřát třeba díky vydatné polévce z kořenové zeleniny. Pojďte dát přednost sezónním potravinám!
elle.cz

Po stresu další stres

Možná patříte mezi těch zázračných pár procent lidí, na které konec roku nevytváří žádný osobní ani pracovní tlak, ale skoro bychom se vsadili, že tomu tak není. Pokud se nepleteme, máte za sebou nějakou uzávěrku, inventuru, plnění kvartálního nebo celoročního plánu, nákupy dárků, pečení cukroví a všech možných náročných vánočních příprav spolu se zodpovědností, aby všechno klaplo a bylo pokud možno bezchybné. Do toho – i když se na to těšíme – je také trávení času doma s rodinou emocionálně náročné, zvláště pokud na to nejsme během roku moc zvyklí. Zkrátka se nám ke konci roku kupí jeden stres za druhým a my se teď chystáme skočit rovnýma nohama do dalšího. Protože odpírat si oblíbené pochoutky, myslet na to, že musím jít běhat nebo otevřít učebnici, stres zkrátka představuje. Vytváříme si na sebe tlak, který se transformuje do stresu, abychom se k tomu donutili a abychom vytrvali. Netřeba zmiňovat, že pod dlouhodobým stresem se nám příliš nedaří.

Mohlo by se vám líbit

Nechce se mi nic. Jak se postavit únavě a negativním emocím?

Nemáte náladu na nic a na nikoho. Vaše jediné přání je celý den nic nedělat, ležet a pak si po tom ještě pořádně odpočinout. Poznáváte se v tom? Jestli se takhle cítíte už pár týdnů, je na čase s tím začít něco dělat.
elle.cz

Nabouráme si sebevědomí

Málokdo o silvestrovské noci s napřaženou rukou se šampaňským vykřikne – Zhubnu dvě kila! Nebo naučím se pět lekcí ze španělštiny! Uběhnu tři kilometry! Ne, když už, tak už. Klademe si velké cíle. Zhubnu do jara deset kilo, v létě se v Barceloně plynule domluvím, skoncuji s kouřením, v květnu zaběhnu pražský maraton. Nedílnou součástí našich novoročních předsevzetí jsou tendence nadsazovat naše cíle. Než odnesete do popelnice krabici s veškerými sladkostmi, co doma máte (nebo je radši rychle honem dojíte) a na balkóně obřadně spálíte poslední náplně do Iqos, zkuste střízlivě zvážit, co se vám v minulosti už povedlo dodržet a jak jste si vedli. Pak si řekněte, co opravdu zkusíte. Když po vás nebudou předsevzetí vyžadovat, abyste při jejich dosahování šli na krev, budou se vám lépe plnit. A místo toho, abyste si snižovali sebevědomí tím, že ještě nejste ani na desetině vysněného úbytku váhy nebo nejste schopni zaběhnout ani desetinu vytyčené trasy, můžete se pochválit, že už bez většího zadýchání zvládnete prvních pár kilometrů nebo že se hladce vejdete do kalhot, které jste sice dopnuli, ale škrtily vás. Malé úspěchy vaše sebevědomí pozvednou a namotivují vás k dalším úspěchům. Zatímco neúspěch vás může odradit a shodit úplně.

Mohlo by se vám líbit

Fit i bez posilovny: Rychlý zimní workout pro zahřátí a čistou mysl

Zima se nám dostává až pod kůži a je potřeba se zahřát! A jak jinak než pohybem? Dopřejte si proto rychlý workout pro zahřátí a čistou mysl. Máme pro vás recept na to, jak se efektivně zahřát, zlepšit si náladu a kompletně redefinovat svůj den. A to nejlepší? Nezabere to více jak 20 minut a posilovnu k tomu nepotřebujete. Tento rychlý, ale intenzivní trénink od naší fitness guru Johany Hamaďákové vás rozhodně zahřeje na plné obrátky.
elle.cz

Takže jak na předsevzetí lépe?

Rozhodně se vám tu nesnažíme říct, abyste nad vším mávli rukou a v teplákách na gauči rezignovali na všechna zlepšení vašeho života. Jen vás chceme navést k tomu, abyste je udělali správně. Protože ruku na srdce, kolika lidem se OPRAVDU podaří zhubnout za půl roku těch deset kilo, které si se dvěma promile v ruce při půlnočním ohňostroji předsevzali? Klíč k tomu, abyste tentokrát uspěli, je měnit své nevhodné návyky postupně a postupně taky zavádět ty nové, pozitivní. Nesnažte se být ze dne na den jiným člověkem, ale zkuste to postupně. Stanovujte si menší cíle, protože to zvyšuje šanci, že uspějete a že u nich vytrváte. Pokud jste doteď nesportovali, nemůžete po sobě chtít, aby se fitko stalo vaším druhým domovem. Vyzkoušejte to letos metodou „SMARTER“.

Svá předsevzetí si stanovte tak, aby byly:

· S (specific) = konkrétní

· M (measurable) = měřitelné

· A (achievable) = dosažitelné

· R (realistic) = realistické

· T (time-bound) = časově ohraničené

· E (evaluated) = oceněné

· R (recorded) = zaznamenatelné

Také pro ně zvolte vhodný začátek. S něčím můžete začít hned, něco jiného vám půjde lépe, když budete souznít s přirozeným koloběhem přírody. Na jaře se všechno probouzí a energie proudí lépe. Je mnohem snazší se jí nechat strhnout a na jejím proudu začít s tělesnou aktivitou. Přírodní koloběh vás posílí, fyzická námaha vás bude stát méně úsilí a méně vás vyčerpá, budete se cítit lépe, svěžeji, nabuzeněji. A až zase přijde konec roku a s ním útlum, vy už můžete být někde úplně jinde…

Zdroj: Stobklub.cz, Studiomoksha.cz, Albi.cz

 

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24