Office jóga: Cvičte a posilujte v pohodlí kanceláře

Půlhodinovou přestávku v práci můžete využít buď na kávu či cigaretu, za což vám ale tělo zrovna nepoděkuje, nebo si zacvičit takzvanou office jógu. Velkou výhodou je, že nepotřebujete žádné speciální pomůcky, ani příliš velký prostor. „Většinu klasických jógových pozic můžete provádět vsedě a v běžném oblečení, dokonce i v šatech. Stačí pár minut a prokrvíte nohy, uvolníte zablokovanou páteř, ztuhlá bedra či krk,“ zmiňuje se fitness trenér Vladimír Koukal. Jóga má navíc blahodárný vliv nejen na vaše tělo, ale i mysl. A s úsměvem na rtech se pracuje rozhodně lépe!

Začněte zvolna a přímo v kanceláři

Pokud trávíte převážnou část pracovní doby na počítači, můžete se časem potýkat s brněním prstů, mravenčením i bolestí zápěstí. Tomu všemu se však dá do jisté míry předejít, a to díky dvěma jednoduchým cvikům. Posaďte se na židli a srovnejte záda. Předpažte ruku otočenou dlaní dolů a druhou rukou uchopte bříška prstů. Jemně táhněte prsty směrem nahoru. V této poloze vydržte zhruba 10 až 30 sekund a totéž opakujte i s druhou rukou. Pak se zhluboka nadechněte a stiskněte dlaně k sobě před hrudníkem tak, aby paže byly rovnoběžně s podlahou. Otáčejte s nimi vpravo a vlevo, a to celkem desetkrát.

5 způsobů, jak spálit 500 kalorií bez dřiny

elle.cz

Uvolněte krk

Celodenní sezení za stolem nedělá dobře ani krční páteři, kterou je třeba uvolnit. Jde to poměrně snadno. Narovnejte se v zádech, zavřete oči a zklidněte dech. Zakružte rameny na obě strany. S nádechem potom pomalu otáčejte hlavu k pravému rameni, s výdechem se vraťte zpátky a s nádechem rotujte k opačnému rameni. S dalším výdechem hlavu srovnejte, přitáhněte bradu k hrudníku a opět otáčejte, tentokrát ale nechte bradu po celou dobu v kontaktu s hrudníkem. Znovu protáhněte páteř vzhůru, držte dlouhá rovná záda, jako byste se odtlačovali od sedacích kostí a bradu vysuňte s nádechem dopředu a s výdechem zpět. Temeno hlavy táhněte celou dobu směrem vzhůru. Vše několikrát zopakujte, alespoň pětkrát.

Tři v jednom

Na ztuhlá záda, krk a bedra může pomoci takzvaná Kočka v sedě. Stačí, když se posadíte vzpřímeně na židli a dlaně položíte na stehna. S výdechem zakulaťte záda a hlavu protáhněte šikmo vzhůru, s nádechem otevřete hrudník, hlavu směřujte nahoru ke stropu. Opakujte asi desetkrát. „Občas taky změňte statickou polohu těla, jednoduše tak, že si odskočíte uvařit čaj, otevřít okno nebo umýt ruce. Prostě cokoliv, co vás donutí zvednout se na chvíli od počítače,“ radí Koukal.

Jídlem ke štěstí? Zde je 10 potravin, které vás udělají šťastnější

elle.cz

Ulevte ztuhlým zádům

V pohodlí kanceláře a na židli zvládnete i další snadný cvik. Posaďte se rovně, zhluboka se nadechněte a s výdechem se přetočte na jednu i druhou stranu. Jednou paží se přitom chyťte za opěradlo židle a druhou za sedadlo. Chvíli vydržte, znovu se nadechněte a vydechněte a vraťte se zpátky do úvodní pozice sedu. Opakujte i na druhou stranu, celkově pak ještě pětkrát.

Nezapomeňte na ramena

Pak se na chvíli postavte a procvičte i ramena. Krouživým pohybem směrem vpřed je vytáhněte směrem k uším, pokračujte stejným krouživým pohybem vzad a s výdechem je stáhněte dozadu a dolů. Opakujte třikrát až pětkrát. Nakonec se postavte za židli, dejte obě paže na její opěradlo a v rovném předklonu trupu zatlačte pánví dozadu. Případně si udělejte malý krok vzad a cvik zopakujte. Skvěle si tak protáhnete záda i paže.

12-6-30? Zázračná metoda, díky které konečně zhubnete

elle.cz

Zdroje: officeyoga.com, healthline.com