Proč jsme neustále unavení?

Emočním vyčerpáním k únavě

Dnes se už moc dobře ví, že je potřeba hýčkat svůj vnitřní svět stejně jako svůj zevnějšek. A ačkoli lidé začínají o stavu svých duší více mluvit, umí své pocity pojmenovat, pro někoho je těžší přetavit slova ve skutky. Především v rámci vytyčení si zdravých hranic. S lidmi kolem, s povinnostmi i sami se sebou. Měli bychom šetřit svou energii a nerozdávat ji těm, kteří si ji neváží. Věcem, které nám nepřináší radost. A myšlenkám, které v sobě nesou jen pochyby. Nasměrované dovnitř.

Strava

Z hlediska nutrice existuje několik příčin únavy: nedostatek železa, dehydratace, konzumace zpracovaných potravin a málo bílkovin. Nedostatek železa je u žen běžný, zejména v době menstruace, kdy se dostává s krví z těla ven. Proto je důležité zařadit do jídelníčku potraviny, které jej obsahují – hovězí maso, játra, obiloviny, luštěniny, ořechy a listová zelenina. Obecně platí, že je pro vaše tělo nejlepší jíst čerstvé nezpracované potraviny bohaté na živiny. Ačkoli zpracované potraviny s vysokým obsahem cukru a nezdravých tuků můžou poskytnout rychlou dávku energie, následný pád způsobí ještě větší vyčerpání než předtím. Nehledě na to, že si takto pěstujete nerovnováhu bakterií ve svých střevech, která k regulaci energie mají také co říct.

Mohlo by se vám líbit

7 typů odpočinku: Najděte rovnováhu ve své relaxaci

Když nás souží únava a vyčerpání, je spánek náplastí, do které vkládáme naději, a jíž se bolístku snažíme zalepit. Důležitost a prvenství ve škále odpočinku mu nelze odepřít. Zároveň ovšem nemůžeme přehlédnout další formy odpočinku, které bychom všichni měli regulérně praktikovat, a které přebírají kormidlo tam, kde spánek nestačí.
elle.cz

Hormonální nerovnováha

Menstruační cyklus má čtyři fáze, během kterých stoupají a klesají hladiny hormonů a s nimi i energie. Nejunavenější je fáze menstruační, během které ztrácíte hodně krve a s ní i zmíněné železo, a luteální, lépe známá podle premenstruačního syndromu. Tedy první a poslední fáze cyklu. Pokud pociťujete únavu v tomto období, je to poměrně běžné, jakmile se dostaví ovulace a folikulární fáze, měla by být ty tam. Nicméně pokud jste unavené po celou dobu cyklu, může za tím stát nedostatek progesteronu nebo estrogenu. Něco takového bývá doprovázeno dalšími symptomy jako je nepravidelná menstruace, nabírání na váze, depresivní stavy, akné a náladovost. Rozhodně je potřeba nezanedbávat návštěvy u gynekologa a udělat si krevní testy, které vám o vašich hormonech prozradí vše, co potřebujete vědět.

Nepřeseďte se

Pamatujete si, když jste naposledy strávili několik dní nebo třeba i jen jedno odpoledne doma u počítače fyzickým nicneděláním? Cítili jste se potom odpočatí nebo naopak vůbec? Absence fyzické aktivity prohlubuje letargii. Nejenže pak nemáte energii, ale nemáte ani chuť, zájem. Upadáte do subdepresivního stavu, v němž vaše tělo úpěnlivě prosí o alespoň nějakou formu pohybu. Pohyb, ačkoli zprvu vyčerpávající, totiž celkovou energii zvyšuje. Zlepšuje kardiovaskulární zdraví, náladu, krevní oběh a průtok kyslíku v celém těle. A někdy stačí pouhá procházka na čerstvém vzduchu, která tyto oněmělé stavy odežene.

Jeden stimul za druhým

V tomto hyperpropojeném světě je poměrně snadné přetížit naše smysly a kognici. Mozek si navykl zpracovávat několik podnětů na jednou a odnaučil se tichu. Ticho vyklízí prostor těm hluboko zakopaným vzpomínkám a vlezlým myšlenkám, které naše mysl nestihla (spíše nedostala možnost) zpracovat. Září na nás obrazovka mobilu, počítače a televize na ráz. U jídla píšeme zprávu kamarádovi nebo projíždíme feed a do toho nám hraje podcast. Nejenže tak vyčerpáváme své energetické zdroje (protože duševní práce je také práce), ale nedáváme mozku možnost filtrovat informace a zatěžujeme jej. To se následně propíše do našich kognitivních schopností, jako je paměť, učení a soustředění.

Mohlo by se vám líbit

Informační přetížení, původce stresu a nemoc dnešní doby. Co s ním?

V dnešním digitálně propojeném světě je informací nepřeberné množství. Obklopují nás v nesčetných formách, od příspěvků na sociálních sítích a textových zpráv až po nekonečné proudy článků, videí, podcastů a dalších. Tento neomezený přístup k informacím má sice obrovské výhody, ale také vede ke vzniku informačního přetížení. K tomu dochází, když objem dostupných informací převyšuje schopnost jedince je efektivně konzumovat a zpracovávat, což vede k pocitu zahlcení, stresu a kognitivní únavy.
elle.cz

Zdroj: ELLE, EatingWell