Baby, itʼs cold outside! Jak se v zimě postarat o pleť a vlasy?

Na které přípravky se můžete v chladných měsících spolehnout?

1) Časté mytí vlasů ne/škodí

Ačkoli jsou konečky vlasů sušší, vlivem nošení čepic se více mastí u kořínků. Není pravda, že na časté mytí vlasů musíme v zimě rezignovat. Můžete si je mýt klidně každý den, jen je zapotřebí zvolit šetrný šampon, který je určený na každodenní použití.

2) Hydratace? Ale ano

Nejen časté mytí vlasů, ale i používání hydratačních přípravků v zimě se mytizuje. Vysušené elektrizující vlasy ale po hydrataci přímo volají. S klesající teplotou se navíc snižuje i tvorba mazu na vlasové pokožce. Při teplotách klesajících pod 8 stupňů se tvorba mazu dokonce zastavuje. Používejte proto hydratační šampony nebo šampony obsahující oleje a keratin, tedy složky, které zacelují a uhlazují vlasovou strukturu a zabraňují jejich nadměrnému vysoušení.

3) Balzámy a masky

Nakrmte vlasy výživou. I když běžně nejste fanoušky kondicionérů a masek, v chladném období s nimi uzavřete smír a vlasům dopřejte jejich bohatou péči. Pomůžou vám zmírnit nepříjemné poletování vlasů i jejich zvýšenou křehkost. Vlasy opečujte přípravky obsahujícími oleje a klidně je nechte na vlasech déle, popřípadě si s nimi udělejte vlasový zábal. Dobrou službu v boji proti elektrizování vlasů vám prokážou také bezoplachové spreje. Jejich tenký ochranný film zabrání vlasům v reakci s čepicí poletovat.

Mohlo by se vám líbit

7 beauty mýtů, které ničí naší pleť

Už jste o nich slyšeli. Buď vám je poradila kamarádka nebo známý lékař Google. Některé zní velmi věrohodně, ale ve skutečnosti pleti škodí, a proto nastal čas si na ně posvítit!
elle.cz

4) Podpora zevnitř

Ačkoli se vliv výživy na vlasy projeví až v dlouhodobějším horizontu, zařaďte i přesto do stravy více potravin bohatých na esenciální mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9. Najdete je ve slunečnicových semínkách, vlašských, kešu, piniových a para ořeších v avokádu nebo ve lněném semínku. Lámavým vlasům prospěje dodat více bílkovin. Nemusíte je doplňovat pouze z masa, ale třeba pojídáním luštěnin nebo mléčných výrobků.

5) Styling s mírou

Fénování, natáčení nebo žehlení vlasů je lepší omezit, co to jde, abyste vlasům nenarušovali strukturu. Neuděláte chybu, pokud vlasy vysušíte, zvolte ale vlažný vzduch místo horkého. Nechávat vlasy mokré je totiž opačný extrém, který jim v zimě také neprospívá. Pokud vlasy potřebujete vyžehlit nebo navlnit, vždy použijte ochranný přípravek, který eliminuje škody způsobované žhavou žehličkou. A nikdy, ale to platí po celý rok, vlasy nežehlete mokré. To by je mohlo poničit přímo fatálně.

6) Ochranný film

Dalším hodně rozšířeným mýtem je ten o nevhodnosti používání hydratačních krémů v zimě. Pleť by mohla údajně díky obsahu vody namrznout. Jenže bez hydratace je pleť v ziměsuchá, napnutá, podrážděná a často tvoří suché šupinky. Hydratace se nebojte, jen zvolte trochu hutnější texturu pečujících přípravků nebo přímo péči v podobě pleťových olejíčků. Jemný mastný film, který na pokožce zanechají, jiochrání proti destrukci mrazem.

Mohlo by se vám líbit

Vlasy jako topmodelka? 4 tipy pro zdravé a krásné vlasy

Znáte ten pocit, kdy vaše vlasy vypadají tak unaveně a zplihle, že byste si je zoufalstvím nejraději rvala? S tím už je konec. Poradíme vám, jak na to, aby vaše vlasy byly zdravé, lesklé a krásné. Nechte se inspirovat tipy topmodelek.
elle.cz

7) Vyhněte se horké vodě

I když k tomu počasí přímo vybízí, není pobyt v horké vaně to nejlepší, co můžete své pokožce v zimě dopřát. Teplá voda smývá z kůže její ochranný film a zároveň otevírá póry. Uniká z ní hydratace a citlivěji reaguje na chladné počasí. Pokud si horké koupelea sprchy odpustit nedokážete, dopřejte si je večer, kdy už nebudete muset vycházet ven. A i když to není po vystoupení z vany nejpříjemnější, překonejte to a namažte se celá od obličeje až po poslední prst pleťovým krémem a tělovým mlékem. Ideálně výživným s hutnější texturou.

8) Nezapomínejte na SPF

Nenechte se mást tím, že většinu času je v zimě pod mrakem a když už slunce vysvitne, je neškodné. Nemá sice svou obvyklou letní intenzitu, ale to neznamená, že na vaší pokožce nepracuje. Abyste na jaře nemusela počítat nově vzniklé pigmentové skvrny, používejte přípravky s SPF i v zimní sezóně. Pokud se navíc chystáte na hory, je ochranný krém s SPF přimo povinností.

Mohlo by se vám líbit

Pozor! Které kosmetické ingredience byste neměli kombinovat?

Všichni víme, že olej a voda se nemíchají – ale věděli jste, že vitamín C a retinol jsou dohromady receptem na kosmetickou katastrofu? A které další ingredience spolu vytvářejí nevhodné kombinace?
elle.cz

9) Šetrné odličování

V období, kdy je více než kdy jindy nutné nezbavovat pleť jejího ochranného filmu a nezanechat ji bezbrannou před větrem a chladem, je nutné věnovat zvýšenou pozornost i odličování. Micelární vody a vysušující tonika zkuste nahradit krémovými nebo olejovými odličovači. Pleť očistí stejně dobře, ale nenechají ji vysušenou a zbavenou ochranné bariéry.

10) Po celý den

Ačkoli vás k tomu počasí příliš nevybízí, nezapomínejte ani v zimě na dodržování pitného režimu. Nemáme tím na mysli grog ani svařené víno, ale čaje a vodu. Do každé kapsy a kabelky si dejte balzám na rty a krém na ruce. Vyplatí se je mít neustále po ruce a při každé vhodné příležitosti je použít, právě rty a ruce dostávají v zimě zabrat nejvíce. Nezapomínejte ani na nošení rukavic, v kondici pokožky na rukou hrají opravdu důležitou roli.

 

Zdroj: Autorský článek a benu.cz, alza.cz, marianne.cz