Řekněte sbohem úzkosti a porazte své nervy přírodní cestou

Bohatá strava

Váš jídelníček hraje klíčovou roli v regulaci nálad a duševního zdraví. Zdravá a vyvážená strava, bohatá na ovoce, zeleninu a bílkoviny, může stabilizovat hladiny cukru v krvi a pomoci udržet psychickou stabilitu. Zkuste si zapisovat, jak se po konkrétní potravině cítíte a podle toho si upravujte jídelníček na míru. Speciální pozornost věnujte vitamínům a minerálům, které pomáhají s úzkostí. Patří mezi ně hořčík (ten najdete v mandlích, špenátu nebo hořké čokoládě), zinek (fazole, hovězí a vepřové maso a cizrna) a omega-3 mastné kyseliny (ryby a lněná semínka). Nezapomínejte také na mikrobiom a pečujte o něj formou probiotik a vlákniny.

Terapie

Pokud vám úzkost zásadně zasahuje do života a brání vám v normálním fungování, rozhodně první člověk, na kterého byste se měli obrátit, je licencovaný terapeut. Společně můžete bádat po kořenech vaší úzkosti a naučit se konkrétní techniky, které vám pomohou zvládnout stres. Nebojte se vyzkoušet několik terapeutů, dokud nenajdete někoho, kdo vám sedne lidsky. Přeci jen hledáte prostor, kde byste se měli cítit uvolněně a bezpečně. Hlavně se za to nestyďte. To, že docházíte na terapii vůbec neznamená, že je s vámi něco špatně. Z terapie by benefitoval úplně každý, jelikož si všichni neseme nějakou nezpracovanou zátěž z dětství a dospívání, která by si zasloužila trochu pozornosti a odborné péče.

Mohlo by se vám líbit

Vítejte v době stresové. Co se děje v našem těle, když jsme ve stresu?

Setkáváme se se stresem téměř všichni na denní bázi. Všude čteme, jak je škodlivý a jakým způsobem proti němu bojovat. Faktem však je, že se ho nikdy zcela nezbavíme. Proto je načase si přenastavit to, jak ho vlastně vnímáme. Může být stres pozitivní? A co se vlastně děje v našem těle, když jsme ve stresu?
elle.cz

Spánek je alfou i omegou

Dostatek spánku je klíčový pro duševní stabilitu. Nedostatek kvalitního spánku způsobuje podrážděnost, oslabuje psychickou odolnost a posiluje úzkost. Vytvoření rutiny pro zdravý spánek, jako je dodržování pravidelného spánkového režimu a vytvoření relaxační atmosféry v ložnici, může jen pomoci. Pokud máte problém s usínáním, zkuste heřmánkový čaj nebo kozlík lékařský. Tyto bylinky kromě boje proti úzkosti také zlepšují kvalitu spánku.

Upravte svůj životní styl

Pokuste se omezit konzumaci alkoholu, nikotinu a kofeinu. Ano, víme, že v těchto látkách – především v prvních dvou jmenovaných – lidé hledají právě úlevu od stresu a jsou skvělými pomocníky ve větší společnosti, jelikož bourají sociální zábrany a počáteční ostýchavost. Nicméně v dlouhodobém měřítku páchají v těle a mozku jen škodu. Mají negativní vliv na nervové dráhy a celá řada studií je právoplatně označuje za pachatele úzkostí. Alkohol i kofein navíc zasahuje do kvality spánku, která je pro duševní pohodu (jak jsme si již řekli) nezbytná. Zkuste kávu nahradit zeleným čajem, který dokáže nenásilně zvýšit energii, ale zároveň obsahuje aminokyselinu L-theanin, která snižuje stres a posiluje kognitivní funkce.

Pohyb jako forma terapie

Pohyb jste už možná do své rutiny zařadili, abyste si vytvarovali postavu, udrželi své tělo zdravé a zůstali aktivní. Pokud však toto není pro vás dostatečnou motivací, nezapomínejte, že tím kromě svého zevnějšku pečujete i o svou duši. Nejde pouze o uvolnění endorfinů, ale i serotoninu a dalších takzvaných feel good hormonů, které se postarají o blaho vaší psychiky a obrní vás proti nemocem moderní doby jako je deprese a úzkost. Pokud jde o typ pohybu, závisí to na vaší osobní preferenci. Pro začátek můžete zkusit něco jemnějšího jako je jóga nebo pilates. I jednoduchá procházka na čerstvém vzduchu může udělat zázraky.

Mohlo by se vám líbit

Jak zvládat stres a úzkost v každodenním životě?

Každý z nás se ve svém životě potkává se stresem a úzkostmi, a i přesto, že se jedná o naprosto přirozené emoce, je dobré se s nimi naučit pracovat a ideálně je limitovat a to proto, aby nenarušovaly každodenní kvalitu našeho života. Jak na to?
elle.cz

Time management

Řádné plánování a organizace času může snížit pocit přetížení, stresu a následného vyhoření. Prioritizujte důležité úkoly a efektivně využívejte čas ve váš prospěch. Zkuste toho zvládnout co nejvíce přes den, abyste večer mohli relaxovat a necítili se neustále pod tlakem něco dohánět.

Aromaterapie

Aromaterapie je holistickým léčebným přístupem k duševním nepokojům, který lidé praktikují stovky let. Esenciální oleje, jako je levandule, rozmarýn, jasmín nebo citrusové vůně, mají vědou podpořený uklidňující účinek na nervový systém. Aplikace těchto esencí prostřednictvím difuzéru v pokoji nebo vonné tyčinky, kterou můžete nosit v kabelce, vám pomůže s uklidněním, když na vás jde obávaná panika.

Relaxační techniky

Nelze nezmínit relaxační metody jako je meditace, jóga a práce s dechem. Trénujte i mindfulness techniky, které vás zpřítomní a vyčistí vám hlavu. Díky těmto metodám se uzemníte, srovnáte si priority a vypěstujete si duševní klid a vyrovnanost.

Mohlo by se vám líbit

Panika a úzkosti: jak je rozeznat a jak si pomoci?

Trápí vás těžké psychické období? Zažíváte neznámé duševní stavy, které jsou pro vás vyčerpávající? Možná se jedná o úzkosti nebo panické ataky. Jak je identifikovat a jak se s nimi vypořádat, jsme pro vás sepsali v článku.
elle.cz

Zdroj: Healthline, Prime Health