Bylinkami proti stresu. Jakými si pomoci?

Stres, úzkosti, pocuchané nervy. To vše se stane naší všední realitou, jakmile bez varování vyprchá dětská nevědomost a naivita, o které si teď už můžeme jen nechat zdát. Postupně propadneme dnešnímu zrychlenému světu, který si neostýchavě vybírá daň na naší psychické kondici. Prášky proti úzkostem a melatoninoví gumídci se schovávají v našich šuplíčcích. Pro mnohé se stane téměř nemožným vypnout a oddat se té nejvyšší možné regeneraci - spánku. Pak jsou tu samozřejmě i ti šťastlivci, kteří jsou schopni usnout kdykoliv a kdekoliv, kterým tuto vlastnost můžeme snad jen závidět, a to především při probdělých nocích, kdy už v zoufalství počítáme ovečky. A pořád nic.

Tady vstupují do hry bylinky. Přírodní lék, který je tu s námi po tisíciletí a na jehož účinnost mnozí nedají dopustit. Důležité je ale zmínit, že bylinky ve většině případech nefungují okamžitě či jednorázově. Je třeba je brát pravidelně a po určitou dobu, než pocítíme jejich účinky. Pokud se rozhodnete, že zázračnost bylinek okusíte, poraďte se o tom se svým lékařem. Některé bylinky jsou velmi silné a přináší s sebou jisté kontraindikace. Seznamte se s těmi, které vám pomohou ve dne i v noci…

Přirozená síla bylinek: Které musíte znát?

elle.cz

Které léčivé byliny znát?

Rozchodnice růžová

Silnou bylinou, která ladí cirkadiánní rytmus, a tedy léčí nespavost či rozladěný spací režim, je rozchodnice neboli rhodiola. Zároveň však funguje na vícero úrovních. Dokáže tlumit stres, má blahodárné účinky na náš mozek a kardiovaskulární systém. Dejte si však při dávkování pozor, jelikož u žen obléká i roli afrodiziaka.

Mučenka pletní

Patříte do klubu přespříliš přemýšlivých a vaše myšlenkové proudy neutichají ani ve večerních hodinách, kdy už vaše tělo po spánku zoufale volá? Mučenka je přírodním sedativem, které snižuje mozkovou aktivitu. Odpojí vaše vědomé já a podpoří kvalitu spánku. Stejným způsobem může pomoci při úzkostných stavech.

Bakopa

Bylinka, na kterou se nejčastěji obrací studenti při obávaném zkouškovém období. Posiluje totiž kognitivní funkce jako je paměť a schopnost se soustředit.

Kozlík lékařský

Stejně jako mučenka má kozlík sedativní účinky, proto je vhodný při úzkostech, stresu, nespavosti. Zklidní mysl a podpoří spánek. Na rozdíl od mučenky jsou však jeho účinky výrazně silnější, proto by se neměl užívat přes den. A mimo to, že podpoří trávení, tak umí zmírnit i menstruační bolesti a projevy PMS.

Jak zvládat stres a úzkost v každodenním životě?

elle.cz

Levandule

Ženskou divou ve světě bylinek je levandule. Pokud jste snadno podráždění nebo je ve vašem okolí někdo, kdo vám cuchá nervy, nosit v kapse tinkturu levandule, nemusí být špatný nápad.

Sporýš lékařský

Když jsme vynervovaní, často se stává, že to odnáší naše trávení. A právě tato bylinka, která v minulosti byla známá pro své údajné afrodiziakální účinky, je nyní užívaná především jako lék žaludečních neuróz způsobených stresem.

Třezalka tečkovaná

Pokud jde o boj s depresí a úzkostí, třezalka drží ve světě bylinek první příčku. Ve vyšších dávkách se užívá coby přírodní alternativa antidepresiv. Ženám pomáhá s vyrovnáním hormonální disbalance, působí i jako přírodní antibiotikum a má rozsáhlé blahodárné účinky na náš organismus. Má však své kontraindikace, proto se poraďte se svým lékařem, než ji začnete užívat, ostatně stejně jako u ostatních bylin.

Vitánie snodárná

Jinak známá jako indický ženšen, vitánie funguje jako afrodiziakum, ale mimo to především harmonizuje organismus, zlepšuje kvalitu spánku a její léčivé účinky působí na několika úrovních.

7 typů odpočinku: Najděte rovnováhu ve své relaxaci

elle.cz

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, prozdravi.cz