Skin fasting: Kdy je dobré dát si od kosmetiky pauzu?

Krémy, séra, masky, mléka, peelingy… Zaplavovat své koupelny a toaletní stolky přípravky, které mnohdy ani nevypotřebujete, je přečin nejen proti rozpočtu, ale i proti životnímu prostředí. Je dobré dodržovat běžnou denní rutinu, správně se odličovat a o svou pleť se pravidelně starat, pokožka i planeta však ocení hlavně úsporný a efektní přístup. A není vůbec na škodu si občas od veškeré té péče a kosmetiky odpočinout. Detox totiž na jaře potřebuje nejen vaše tělo, ale i pleť…

Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví? Seznamte se s mikrobiomem, naším druhým mozkem

elle.cz

Dovolená pro kožní buňky

Nemusíte se pochopitelně vzdát veškerých kosmetických produktů, stačí dát sbohem jen některým z nich. Vleklé rituály o pěti, deseti a mnohdy i dvanácti krocích totiž skutečně nikomu neprospějí. „Nadměrné používání některých silných složek, jako je například retinol nebo kyselé chemické exfolianty, může narušit kožní bariéru, zbavit ji přirozené vlhkosti a způsobit její podráždění,“ vysvětluje Emma Wedgwoodová, specialistka v oboru estetické medicíny. Tím, že ze své beauty rutiny vyřadíte produkty obsahující složky, které pleť dráždí a zbytečně ji zatěžují, dáte jí možnost se „resetovat“ a obnovit své přirozené funkce. Pokožka dostane čas na to, aby znovu vytvořila svou ochrannou vnější vrstvu a dokonce se i uzdravila – zevnitř a ještě dřív než ji začne ohrožovat spalující slunce a chlorová voda.

Pozor na sluneční paprsky

Můžete být samozřejmě odvážná a zřeknout se na pár dní veškerých kosmetických produktů. To však znamená, že si budete muset obličej často mýt vodou. Pokud si ráno opláchnete pleť studenou vodou, podpoříte krevní oběh, stáhnou se vám póry a váš obličej bude svěží. To samé opakujte i večer, tentokrát s vodou vlažnou. Ta otevře póry a vyčistí všechny nečistoty a mastnotu. I přesto, že se nebudete líčit, dbejte na správné čištění pleti a chraňte se před slunečním zářením. „Pokud se chystáte být venku na slunci, chraňte svou pokožku před UVA i UVB paprsky, protože ty mohou způsobit stárnutí a rakovinu kůže. Co se týče opalovacích přípravků, volte ty minerální, jsou méně dráždivé,“ radíbritskádermatoložka Natalia Spieringsová. Přípravky s SPF tedy rozhodně nevynechávejte, těch se Skin fasting netýká.

Fermentované potraviny: Klenot pro pleť i pevné bříško

elle.cz

Kosmetická „dieta“ na týden

Může to trvat pár dní, ale i týdnů, než se vaše pokožka takzvaně „vzpamatuje“. Délka kosmetického půstu bude záležet na kvalitě a stavu vaší pleti a pravděpodobně i na tom, jak dlouho se obejdete bez líčidel. Doporučuje se bez kosmetických produktů vydržet sedm dní, popřípadě si aspoň krátký půst zopakovat o víkendu jednou měsíčně. Každopádně pokud vaše pleť trpí ekzémy, rosaceou, těžkým akné nebo nějakými jinými závažnými kožními problémy, neexperimentuje a poraďte se raději s dermatologem. Vynechávat speciální přípravky na předpis taky není nejvhodnější věc.

Objevte sílu cycle syncing: Jak žít v souladu s naším cyklem?

elle.cz

Zdroje: healthline.com, standard.co.uk, coveteur.com