Dogma jménem situationship! Jak ho rozpoznat a jak z něj ven?

 

Co je Situationship?

Situationship je romantický vztah, který je nedefinovaný či přímo nezávazný. Může být založen na pohodlí nebo vznikl ‚‚tak nějak sám‘‘, a to na základě dočasných okolností. To ale neznamená, že nemá některé nebo dokonce všechny vlastnosti pravidelného a pseudopartnerského vztahu, včetně emocionálního spojení.

Většina takových vztahů zahrnuje určitou formu fyzické intimity, ale obecně jde o daleko více než jen o příležitostné sexuální randění. Na rozdíl od ‚‚friends with benefits‘‘ – kdy se obě strany v drtivé většině případů dohodnou, že se vyhnou rozvíjení pocitů – jsou hranice situationships obvykle méně jasné. Jeden, nebo dokonce oba partneři mohou čekat, zda se vztah postupem času nevyvine v něco vážnějšího. 

Mohlo by se vám líbit

Pansexualita - orientace, která vzbuzuje otázky, ale nabízí i odpovědi

Existuje nespočet definic různých sexuálních orientací, podle kterých se dnes můžeme identifikovat. Stále častěji nás ale přitahuje pansexualita. Otevírá totiž bránu skutečně svobodné lásky bez předsudků. V čem spočívají prožitky pansexuálů a čím se vymezují?
elle.cz

Jak jej rozpoznat?

Definice jsou nejasné, a proto, pokud chcete zjistit, zda se v situationshipu náhodou nenacházíte, sledujte následující příznaky.  

Zatím jste váš vztah nikterak nedefinovali! 

Možná jste jen líní, možná na věci jdete jen pomalu, pokud ale chybí forma, chybí hranice a kde chybí hranice, jedná se o situaci.  

Vytváříte pouze last-minute nebo krátkodobé plány! 

Jedinci ocitající se v situationshipu mají tendenci plánovat ze dne na den či dokonce z hodiny na hodinu. Zda je pro vás obtížné naplánovat si příští týden, může to být váš případ.  

Chybí konzistence! 

U partnerského vztahu je frekvence setkávání pravidelnější a má tendenci se časem zvyšovat. Na druhé straně lidé v situationshipu se mohou setkávat sporadicky. Je možné se s dotyčným vídat například každý den po dobu jednoho týdne a pak o něm třeba celý následující týden ani neslyšet.  

Necítíte se citově propojeni! 

Někteří popisují situationships jako povrchní. Možná znáte základní rysy jeho či jejího života, třeba oblíbené jídlo a místa, ale ve skutečnosti jste se jeden druhému neotevřeli ohledně hlubších věcí a nespoléháte jeden na druhého při emocionální podpoře.  

Cítíte se zmateně! 

Počáteční fáze seznamování jsou pro někoho vzrušujícím obdobím. Jiní spojují situationships se zmatkem a úzkostí. Nedostatek jasného směřování může být zdrojem stresu, zvláště pokud k druhému člověku něco začínáte cítit. Nebo si myslíte, že nemáte budoucnost. Možná si vlastně nejste jisti, zda toužíte po vážném vztahu. 

Mohlo by se vám líbit

Aplikace pro lásku ve třech - jaké jsou ty nejlepší a jak fungují?

Prolomte tabu a nechte svou mysl a touhu proudit. Trojka může obohatit váš sexuální život jak v partnerské, tak single rutině. My jsme pro vás našli čtyři nejvychvalovanější aplikace zaměřující se na ‚‚threesome‘‘.
elle.cz

Jak jej přetavit nebo ukončit?  

Pokud se nacházíte v situationship a doufáte, že se z něho stane vztah vážnější, mohou u vás nastat velmi nepříjemné a úzkostné obavy z vyjevení skutečných citů druhé straně. To je legitimní riziko, ale skoro v každém případě stojí za to jej podstoupit, pokud se chcete hnout z místa. Kvůli vlastnímu duševnímu zdraví byste k protějšku měli být co nejupřímnější.  

Nemůžete ovlivnit, jak se druhý cítí. Dejte jim nějaký čas na zamýšlení a zpracování. Mějte na paměti, že i když vaše city budou opětovány, vztah se pravděpodobně přes noc jen tak nezmění. Dejte proto věcem čas. Samozřejmě, pokud vaše pocity nejsou opětovány nebo se vztah časem nezmění, je pravděpodobně načase s tím skoncovat. 

Upřímnost je nejlepší politikou, pokud chcete situationship ukončit. Pokud vám to nefunguje, jasně definujte své stanovisko. Jak tuto zprávu předáte je na vás. A zda se cítíte zklamaní, že vztah skončil, berte to jako ponaučení. Projevoval protějšek od začátku známky nezájmu? Vyhýbali jste se vyjádření toho, jak se doopravdy cítíte? Naučte se do budoucnosti číst všechny ‚‚red flags‘‘.