Odvěké i kreativní způsoby, jak ukončit hádku – a úspěšně!

 

Flooding  

Když se hádáte, vaše tělo se připravuje k boji: váš srdeční tep stoupá, váš krevní tlak se zvyšuje, můžete se i začít potit. Vaše mentální zaměření se zužuje, myslíte spíše na nebezpečí než na možnosti řešení problémů. Z tohoto důvodu logicky klesá vaše schopnost je řešit. John Gottman, vztahový terapeut, ve svých seminářích doporučuje metodu, které se přezdívá „flooding“. Jak je z džungle vypozorováno, žádný lev se z důvodu boje nepustí do vody. Proto doslova zaplavte argumentaci, v níž jste se právě ocitli, časem na zamyšlení. Během zamyšlení se tělo uklidní, a navíc vysíláte zprávu, že se věcí chcete – ať už upřímně, či nikoliv – zabývat.  

Sidestep 

Starý dobrý signál, který bohatě stačí. Rozmělníte tím spor a povedete argumentaci k usmíření. Sice to zní jako rada pro muže, ale i většina z nich dokáže strhnout hysterickou hádku ohledně maličkosti, takže mějte tuhle frázi po ruce. A jakou: „…možná máš pravdu.“ „Mnoho jedinců má za to, že jde o ustoupení, ale není tomu tak. Jen zvažujete úhel pohledu druhé strany, a to není totéž,“ dodává John. 

„Feminismus může osvobodit i muže,” aneb mohou být i muži feministé?

elle.cz

Dotek  

Během hádky se většinou necítíme rozněžnělí natolik, abychom se chtěli svého protějšku dotýkat. Ale zrovna v těch nejvypjatějších momentech je dotek tím správným nástrojem, jak druhému dokázat, že celá situace je vybudovaná na základě afektu a že jste to přeci jen pořád vy dva. Vypozorujte správnou příležitost a nebojte se sáhnout po tak lidském faktoru jakým je právě dotek.  

Conflictus 

To je latinské slovo pro náraz či úder a vychází z něj výraz pro konflikt jako takový. John Gottman označuje princip „conflictus“ jako účinný mechanismus, jak dojít smíru. „Je to jednoduché, prostě přiznejte, že v této věci shodu nenajdete, pokud se jedná o problém, který je spíš v rovině názorového rozchodu,“ doplňuje. Stačí tedy přiznat, že v tomto bodě jednoduše konflikt máte, a to vám umožní vyhodnotit kompromisy, které můžete oba přijmout.    

Jezte a pijte 

Některé hádky se mohou táhnout i několik hodin. Často se v „hádkovém“ módu můžete ocitnout i půl dne, proto nezapomínejte na základní potřeby. „Jídlo a stolování je od nepaměti symbolem smíru. Možná můžete najedení a napití přijít na další perspektivu,“ dodává John. 

Jak dlouho je dlouho? Sexual avoidance cycle je hrozba každého vztahu!

elle.cz