Vy dva a vina. Proč ji vyhnat ze vztahu?

 

Generaci dnešních mileniálů se přezdívá „GAT", jedná se o akronym slovního spojení „guilty all the time". Vinu neseme za všechno- za životní prostředí, svou privilegovanost i dojem, že nejsme dokonalí partneři s úchvatným tělem, extra silným libidem a schopností péct řemeslný chleba a u toho konverzovat japonsky.

Někdy nám ale okolí pocit viny vědomě, či podvědomě podstrčí. Může to být nástroj manipulace, o kterém váš partner ani nemusí tušit. Je to zkrátka způsob, jakým komunikuje, protože s ním třeba rodiče takovým způsobem jednali v dětství.

Dojem, že jsme selhali a nemůžeme být lepší, je silně návykový. Zabřednout do spirály přemýšlení, sebemrskačství, ze kterého plynule pokračujeme do sebelítosti, je velmi jednoduché. Často to také můžeme být my, kdo posílá náš protějšek na takzvaný „guilt trip". Někdy to děláme pasivně agresivním způsobem, kdy na otázku „Co je?" odpovídáme stále dokola „nic". Jen ať náš milovaný či milovaná zpytují svědomí! Přitom vina vám problém vyřešit nepomůže, naopak. Utopeni ve vlastních špatných pocitech, nemůžete najít řešení.

Jenom se hádáte, nebo jste obětí domácího násilí?

elle.cz

Cítit vinu je tedy přirozené, ale všeho moc škodí. Důvod, proč zrovna vy máte sklon neustále v sobě hledat chybu a mít dojem, že nic nedokážete udělat správně, odhalí zkušený terapeut. Můžete ale začít jednoduchým cvičením. Až vám příště bude připadat, že partner či partnerka jsou vedle vás nešťastní, protože jste zase přišli pozdě z práce, spálili večeři, nevěnovali se dost jeho rodině nebo příliš dlouho telefonovali s přáteli, zkuste se na situaci podívat z jiného úhlu. Také byste byli tak nespokojení, v případě, že by váš protějšek nebyl dokonalý? 

Vina není zbytečnou emocí, může být mocným nástrojem ke změně. To v případě, že jste se skutečně provinili a potřebujete naskočit na cestu nápravy. V některých věznicích dokonce existuje terapie, kdy vězeň přes posílený pocit viny vnímá empatii vůči své oběti a její rodině. Ve vztazích ale fungujeme na jiných principech, jsme partneři, nikoliv zločinci a postižení. Svou vinu vždy pro sebe pojmenujte, zanalyzujte, poučte se, ale hlavně, jděte dál.

Odpuzuje vás představa sexu na jednu noc? Možná jste demisexuální

elle.cz