Proč je nevěra tak lákavá? Může za to chemie i stres

Patří nevěra k životu?

Všichni vědí, že je lepší ji neodpouštět, že zničila nespočet vztahů a že cena za pár příjemných chvil může být zatraceně vysoká. Přesto tu nevěra je. A nejspíš vždycky bude. Je totiž neskutečně lákavá, podobně jako každé jiné zakázané ovoce. Důvodů k nevěře je však daleko víc. „K tomu, aby člověk zahýbal, existuje spousta motivů. Temperament, touha, zvědavost, pud hráče, nespokojenost ve vztahu, nuda. A to je jen začátek toho dlouhatánského seznamu,“ říká německý specialista na vztahy Ulrich Clement. Podle něj nevěra zkrátka patří k životu. A vyvrací i další vztahové mýty. Třeba to, že muži jsou od přírody nevěrní a ženy naopak ne. „S kým všichni ti muži zahýbají? Přece se ženami,“ ptá se expert s nadsázkou.

Ženy chtějí lásku a muži sex. A co když je to právě naopak?

elle.cz

Závislost na lásce

Je to poměrně snadné, i když se to zrovna dobře neposlouchá. To, čemu říkáme zamilovanost, je z velké části obyčejná chemická reakce. Milostné poblouznění, nervozita, touha a vášeň – za intenzitu, kterou partneři prožívají na začátku vztahu, vděčí chemickým procesům v těle. Stejně silné reakce pak přicházejí i s novým románkem. Opět ta jiskra, zase to šílené vzrušení. Není divu, že někteří zkrátka nedokážou odolat. A podobná dobrodružství hledají zas a znovu. „Je možné se stát závislými na zamilovanosti a pozornosti. Když touhy převládnou, ztrácíme kontakt s logikou a jsme unášeni do impulzivního dobrodružství jako puberťáci,“ zmiňuje se americká terapeutka Rachel Glick. Odolat je pochopitelně těžké, pokud si ale uvědomíme, že mezi poblázněnými hormony a osudovou láskou je velký rozdíl, půjde to o něco snáž. 

Češky se v posteli nudí. Zpestření hledají v ordinacích terapeutů

elle.cz

Příroda nezná morálku

Muži sami nevěru omlouvají a vysvětlují různě. Někteří tvrdí, že přitažlivost k jediné ženě může trvat maximálně tři roky. Že muži potřebují vzrušení, proto se dopouštějí nevěry. Mnozí jsou pod tlakem, v neustálém stresu, který potřebují někde ventilovat. Snad nejčastěji však muži uvádějí, že je k nevěře vedla sexuální nuda a nedostatek uspokojení. To vyplynulo i z průzkumu Normal Bar, kde 71 % přiznalo, že svým partnerkám zahnuli čistě jen ze stereotypu. Muži mají omluvu na všechno, dalo by se říct. Do karet jim ale tentokrát hrají i evoluční psychologové. Ti totiž tvrdí, že příroda nezná morálku a že city jsou ryze účelové nástroje k dosažení reprodukčního úspěchu. Důkazů mají mnoho: za všechny třeba ten, že ejakulát mužů obsahuje při nevěře více spermií – jako by organismus věděl, že má vzácnou příležitost rozsít geny zase dál…

Nevěra v Česku: oddáváme se jí pravidelně a bez výčitek

elle.cz

Zdroje: Ulrich Clement: Guter sex trotz liebe, Normal Bar, psychologytoday.com, everydayhealth.com