Nevěra? Nelituji. Oddáváme se jí stále častěji a bez výčitek

Miluji tě, ale podvádím tě

Ohledně nevěry panuje přesvědčení, že se jí lidé dopouštějí ve chvíli, kdy musí řešit ve vztahu vážné problémy, nebo když z něj úplně vyprchá láska. Že je tento názor scestný však prokázala studie americké John Hopkins University mezi uživateli seznamky pro zadané s názvem Ashley Madison. Lidé, kteří ve výzkumu odpovídali, totiž uvedli, že své partnery či partnerky stále milují a jejich vztah není nijak narušený. Přitom jen máloco dokáže poničit vztah tolik, jako nevěra. Dnes je navíc dostupnější než kdykoli jindy. Zatímco dříve se museli lidé někde seznámit a svou aférku rozvinout, dnes je od ní dělí pouze pár kliknutí v aplikaci.

Mohlo by se vám líbit

Proč i spokojenému vztahu hrozí nevěra?

Zahýbat může každý. I ten, kdo svého partnera nade vše miluje a na svém oficiálním svazku nechce nic měnit.
elle.cz

Bez výčitek a bez lítosti

Ačkoli vědomí, že jsme byli podvedení, v nás nechává pachuť zrady, které se zbavujeme jen velmi těžce nebo to už nedokážeme nikdy, ty, kteří podvádí, vědomí, že partnerovi mohou ublížit na celý život, od nevěry neodradí. Důvodem, proč se do paralelních milostných vztahů pouští, je většinou nedostatečně aktivní milostný život. Jejich nespokojenost v sexu je hlavním důvodem, proč se k nevěře uchylují. Pokud čekáte, že nevěrníky budou aspoň trápit výčitky svědomí, opět se mýlíte. Z výše zmíněného výzkumu vyšlo najevo, že lidé nevěry ve spoustě případů vůbec nelitují. Naopak většina podvádějících hodnotí své aférky jako sexuálně i emocionálně uspokojivé a výčitky nemají.

Mohlo by se vám líbit

Věděli jste, že nevěru můžete chytit od přátel nebo kolegů z práce?

Občas je jako epidemie. Kamarádka se kvůli ní rozvádí, řeší ji kolegové v práci a možná trápí i vás. Není to však pouhá náhoda. Odborníci totiž tvrdí, že nejen smích a dobrá nálada, ale i nevěra je nakažlivá.
elle.cz

Hříšní a nevěrní Češi

Občasnými zálety řeší nevyhovující partnerský sex i skoro třetina českých mužů. U Češek pak převládá spíše pravidelná nevěra. „Občasnou nevěrou řeší neuspokojivý milostný život 31% Čechů a 9 % Češek,“ komentoval situaci u nás Adam Durčák ze společnosti Ruzovyslon.cz, která stejný výzkum realizovala letos na jaře v našich podmínkách. K pravidelné nevěře se podle něj navíc uchyluje 21 % českých mužů a 23 % českých žen, což, přiznejme si, nejsou právě nízká čísla. Jak to máte vy? Byli byste v případě nevěry radikální, nebo by u vás na misce vah převážila dlouhodobá pozitiva a byli byste schopni odpustit? Tolerance nevěry se mění věkem a zkušenostmi. Zatímco pro mladé páry je i pouhý nezávazný one night standdůvodem k rozchodu, lidé, kteří jsou o něco starší, už mají limity nastavené jinak a shodují se, že kvůli románku svého partnera ihned vztah nezahodí. Názory se ale také liší s povahou nevěry. Jinak se srovnáváme s tím, když jsme podvedení jednorázově pod vlivem alkoholu a návalu touhy, jinak ve chvíli, kdy se paralelní vztah táhne měsíce i roky a partner z nás dělá hlupáka dlouhodobě.

Mohlo by se vám líbit

Monogamie: Proč věrnost funguje na sebevědomí lépe než milostné aféry?

Když začnete spát s někým jiným než s oficiálním partnerem, cítíte vzrušení, které se z monogamních vztahů vytrácí: radost z objevování nového těla, ztrátu určitého druhu bezpečí, nával adrenalinu. A také nový příval sebevědomí. Jste pro někoho žádoucí, neokoukaní. Jenže to funguje jen velmi krátce.
elle.cz

Konec, nebo cenná lekce?

Překvapivé jsou také důsledky nevěry. V prvních chvílích převládá vztek na partnera, který se u spousty podvedených ale rychle otočí proti sobě samému. Podvedení partneři o sobě začínají pochybovat. O svém zevnějšku, intelektu, zábavnosti, o svých křivkách i postelových dovednostech. Místo toho, aby si vše vyříkali s nevěrným partnerem, začnou prachem pochybností a domnělé nedostatečnosti vláčet sami sebe. Přitom tím, kdo ve vztahu podvádí, je většinou ten, kdo má nižší sebevědomí a chce si ho nevěrou trochu pozvednout. Jako ego booster nic nefunguje lépe než zájem a obdiv druhých lidí.

Nevěra ale nemusí být pro vztah vždy jen zákonitou katastrofou. Až se podváděný oklepe ze šoku a je schopen o všem trochu racionálněji přemýšlet, může se z toho stát pozitivní lekce pro oba z partnerů. Sebereflexe a impuls ke změně, nebo naopak obava o ztrátu partnera na druhé straně mohou být někdy žádoucí a taková nevěra může být dokonce krokem ke zlepšení vztahu. Nedejte si nikým vnutit, jak byste na ni měli reagovat a jak se svým vztahem naložit. O tom rozhodujete pouze vy a váš partner.

Mohlo by se vám líbit

Nevěra jako cenná životní lekce

Nevěra je všudypřítomný strašák každého vztahu a uvažujeme o ní neustále, ať už v podobě podezření, či pokušení. Každý, kdo se potýká s nevěrou, vám může říct, že způsobuje spoustu bolesti, viny a utrpení - jak pro osobu, která podváděla, tak pro toho, kdo se jí dopustil. Nevěra však navzdory tomu může nabídnout cenné lekce pro všechny zúčastněné.
elle.cz

Zdroj: Ruzovyslon.cz, dvojka.rozhlas.cz