Jak zařídit, abyste se v dlouhodobém vztahu nenudili?

 

1. Definujte si, co nuda pro každého z partnerů znamená

Každý má svou představu o tom, co je pro něj nudné, a tento obraz se může u partnerů lišit. Proto je dobré objasnit si mezi sebou, co si pod tímto termínem představujete. Protože pokud budete vědět, kde nuda ve vztahu vzniká, budete se jí moci vyhnout. Podle americké párové terapeutky Labuzan-Lopezové nuda ve vztahu obvykle nastává, když se partneři dostanou do jakési rutiny a začnou brát věci za samozřejmé. Jestliže se to týká právě vás a pociťujete jakousi ztrátu vzrušení, zábavy či překvapení, jedná se o problém, který můžete poměrně snadno vyřešit, když do své zajeté rutiny zařadíte něco nového.

2. Zkoušejte společně nové věci

Vědci dokázali (a to již v roce 1993), že zkoušení nových věcí společně je cestou k udržení spokojeného vztahu. Může se přitom jednat o úplné maličkosti – například začít chodit na procházku jinou cestou, zkoušet jídlo z nových restaurací, cvičit podle jiné aplikace a podobně.

3. Vymýšlejte nové tradice

Jen si vzpomeňte na Marshalla a Lily ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku. Ti měli spoustu tradic, některé z nich byly až úsměvné, a vydrželi spolu od vysoké celý život (s jednou krátkou pauzou). Mezi jejich romantické rituály patřilo například nošení společného kostýmu na Halloween, volání si při obědu a popisování toho, co jí, na Valentýna sledovali Predátora a také vždy, když se Lily vracela z nějakého výletu, přivezla Marshallovi basu piv a Marshall na ní čekal na letišti.

4. Dělejte společně více vzrušujících věcí

Nejde pouze o zkoušení nových věcí, ale o snahu vyhledávat dobrodružství. Pokud je společně zvládnete, sblíží vás to. Může se jednat například o společné cvičení, jak už jsme zmínili, účast na Spartan či Gladiator Race, společné hraní počítačových her či cokoliv, co máte rádi a shledáváte to vzrušujícím.

Mohlo by se vám líbit

Znáte tajemnou seznamku RAYA, kde hledají lásku celebrity?

Chcete vědět, jak vypadá Raya - seznamka pro elitu, do které je skoro nemožné se dostat? Nemá reklamu a její členové mají zákaz o ní vůbec mluvit... Poradíme vám, jak se do ní dostat. Máme vaši pozornost?
elle.cz

5. Choďte stále na taková rande jako na začátku vztahu

Je normální, že čím déle vztah trvá, tím méně se chodí na rande. Zároveň člověk ve vztahu - když už na rande jde - méně řeší svůj vzhled, protože jeho dlouholetý partner ho přeci zná ve všech podobách. Ale pokud mezi vámi chcete udržet jakési tajemno, plánujte stále „fancy“ schůzky, na která se nastrojíte, nalíčíte, navoníte, ať vztah trvá, jak dlouho chce. Uvidíte, že ho to také trochu oživí.

6. Nezapomínejte na zpestřování sexuálního života

Měli jste představu, že když najdete „toho pravého“, sex řešit nemusíte a bude skvělý sám o sobě? Není tomu tak. Na milostném životě je zkrátka potřeba neustále pracovat a hledat možnosti, jak jej zpestřit. A věřte, že to vždy jde. Důležité je domluvit se s partnerem na tom, co vám vyhovuje, co vás láká a co vás naopak odrazuje a pokusit se to společně vše skloubit.

7. Mazlete se

Něžnost by ze vztahu neměla vymizet. Pokud se budete hladit, líbat, pusinkovat a zkrátka „muckat“, jak by řekli v Harrym Potterovi, zůstane mezi vámi určité kouzlo, které jen tak nenarušíte. Dotek je projevem lásky, a když se sebe navzájem budete dotýkat v okamžiku, kdy se bude blížit nuda, vyhnete se jí.

Mohlo by se vám líbit

Toxický pan Božský. Proč by takový muž neměl být vaším idolem?

Netrpělivě čekáme na nové díly Sexu ve městě a k příběhu nerozlučných kamarádek neodmyslitelně také patří pan Božský. Jak se na něj díváme současnou optikou?
elle.cz

8. Nezapomínejte se společně smát

Každý vztah potřebuje trochu humoru. A je dokázáno, že když se partneři spolu dokáží smát, užívají si svou přítomnost daleko více. Jak byste se mohli začít nudit s někým, s kým se neustále smějete? Proto se občas s partnerem poškádlete, polechtejte, nebo zkuste různé vtipy.

9. Buďte vděční jeden za druhého

Když trvá vztah nějakou dobu, je velice snadné začít svého partnera chápat jako jistotu. Pak člověk moc zpohodlní a právě to vede k nudě ve vztahu, proto si važte toho druhého a dávejte mu to najevo. Ať už tím, že mu to řeknete, uvaříte jeho oblíbené jídlo, koupíte mu čokoládu, napíšete báseň, složíte kompliment či uskutečníte jakékoliv jiné malé gesto. Někdy tohle ke zlepšení stačí.

10. Respektujte se

Je důležité užívat si čas společně, ale zároveň respektovat, že každý potřebuje svůj prostor. A to zejména když spolu bydlíte. Opět je to ale o komunikaci. Musíte si s partnerem navzájem vymezit, kdy děláte něco společně a kdy ne. Pak to totiž může vést také k naprosto zbytečné hádce. A celkově je důležité dbát na potřeby a touhy toho druhého a snažit se mu je pomáhat naplnit. Váš partner by měl být přeci osoba, které si velice vážíte, a tento postoj by měl být vzájemný.

Mohlo by se vám líbit

Proč jsou reálné vztahy úplně jiné, než ty na obrazovce?

Ačkoliv víme, že v životě to nechodí jako ve filmu, tak nějak tajně doufáme, že co se týče milostných vztahů, jedná se o výjimku. My přece jednou potkáme našeho prince na bílém koni, který bude naprosto dokonalý, úžasný a jedinečný! Omyl. Pojďme si jednou provždy ujasnit, proč tomu tak není a nebude. A předem se omlouváme za všechny ztracené iluze.
elle.cz