Best of 90's: Ikony hudby, módy i technologie, které milujeme dodnes

Éra grunge, počátků internetu a supermodelek vyvolávajících skandály - devadesátá léta se nejen díky tomu zapsala do historie jako jedna z nejikoničtějších dekád. Světu vládla „girl power“, street stylu dominovaly crop topy a hudební hvězdy se nebály vyjadřovat nebývale ostře. Mola ovládla Kate Moss a televizní obrazovky Přátelé a parta zlaté mládeže z Beverly Hills. Lidé, kteří definovali toto desetiletí, jsou stále v našem povědomí a pokud z nich ještě i dnes nejsou celebrity první kategorie, tak si každý alespoň vybaví jejich jméno a tvář. Vznikly technologie, díky nimž se rozjela celá nová éra lidské komunikace. Hitparády ovládla hudba, která se dodnes neoposlouchala a obrazovky seriály, které pořád rádi sledujeme. Pojďte se s námi podívat na nezapomenutelné ikony 90ek!

Ikony 90. let, které milujeme dodnes:

Zlatá partička z Beverly Hills

Nejen že si každý dodnes vybaví jména všech hlavních hrdinů seriálu Beverly Hills 902 10, ale také rysy jejich povah a s kým kdo chodil. Hláška „Pusťte Donnu k maturitě“ vstoupila mezi nejslavnější citáty z obrazovek a při různých vtipných situacích je používána dodnes. Tehdejší herci byly největšími ikonami té doby. Média si jich hojně všímají dodnes a na Instagramu mají spoustu followerů. Devadesátkoví teenageři po nich kopírovali účesy, styl oblékání, chování a dokonce i způsob, jakým nosili ve škole učebnice.

Seznámení s McDonald's

Letos je to přesně 30 let, kdy v Praze otevřela své dveře první pobočka McDonald's. Třicetimetrovou frontu před restaurací ve Vodičkově ulici musela korigovat policie a jen za první den si do „Mekáče“ přišlo pro svůj první cheeseburger, Big Mac, jablečnou taštičku nebo shake 11 tisíc lidí. Ve USA uvedli ve stejném roce 1992 poprvé velké menu, aby povzbudili zákazníky k větší konzumaci. Na meníčkách z McD si pochutnávali třeba i Karl Lagerfeld nebo Mariah Carey. 

Mom jeans v každém šatníku

Džíny s vysokým pasem a volnějšími nohavicemi bez jakéhokoli náznaku streče byly základem šatníku nejen vaší „mom“, ale také Cindy Crawford, Whitney Houston a dalších hvězdných i obyčejných žen. Pak nastala éra, kdy se jim každý vysmíval...aby se zase s velkou pompou vrátily na scénu. Džíny, jejichž střih respektuje tvar ženské postavy a dopřává více pohodlí než super upnuté bokovky z pozdější dekády, opět dobyly ženské šatníky i srdce.

Skinny jeans jsou out! Známe aktuální denimové trendy

elle.cz

Nepřekonatelná Jennifer Aniston

Americká herečka Jennifer Aniston, pro všechny už navěky Rachel z Přátel, byla unikát. Měla vlasy, které jí záviděly a snažily se je napodobit ženy na celém světě, vypadala skvěle i bez make-upu a ještě ulovila Brada Pitta. A i přesto ji (nejen) ženy zbožňovaly. Houfně po ní začaly opakovat nejen účes, ale i nošení bílých triček pod hedvábné šaty, nebo absenci podprsenky. Hvězda Jen An ovšem nezapadla s koncem 90. let. Pořád je miláčkem diváků a svět stále doufá, že se k sobě s Bradem přece jen vrátí.

Okouzlující Brad Pitt

Když už byla řeč o Jen An, nemůžeme ze seznamu devadesátkových ikon vynechat ani jejího životního partnera, Brada Pitta. Nejpřitažlivější chlapík této dekády si všechny získal krásnou tváří a rošťáckým pohledem jeho neuvěřitelně modrých očí. I když jím ztvárněné filmové postavy byly často sebestřední egoističtí týpci, nezabránilo to tomu, aby byl absolutně nekriticky zbožňovaný. Jeho jméno se dokonce stalo příměrem pro míru krásy a atraktivity mužského pohlaví. „Není to žádný Brad Pitt,“ slýcháváme dodnes.

První SMSky

Jen máloco definovalo moderní komunikaci víc než sms zprávy. První text byl odeslán v roce 1992 z počítače na mobilní telefon. Stálo tam: „Veselé Vánoce“. To bylo ideální sdělení, protože textové zprávy se staly darem. Zatímco zpočátku jsme za jejich odesílání museli platit, dnes je díky jejich popularitě neomezené zasílání zpráv základní součástí většiny tarifů mobilních operátorů. V roce 1999 spatřil světlo světa emotikon a následovala další komunikační revoluce.

Hvězdné lovestory: Které vztahy celebrit měly trvat navždy?

elle.cz

Rebelka Kate Moss

Moss je boss – to se říkalo v 90. letech. Reinkarnace ikony 60. let, modelky Twiggy, začala s modelingem v pouhých 14 letech. A na molech i mimo ně působila jako zjevení. Svět, do té doby zvyklý na uhlazené kultivované krásky typu Cindy Crawford a Claudia Schiffer, najednou poznal drzou holku s věčně otráveným obličejem, vlasy typu vstala a šla a až na černé oční linky opomínající make-up. Když se dali dohromady s hollywoodským zlobivým klukem Johnnym Deppem, vytvořili jeden z nejikoničtějších párů grungeového desetiletí.

Zlobivé Spice Girls

Nejlépe prodávaná dívčí skupina všech dob prorazila v roce 1994 se singlem „Wannabe“. Posh Spice, Scary Spice, Baby Spice, Sporty Spice s Ginger Spice měly v rámci skupiny přesně vytvořené své charaktery i looky tak, aby se s nimi mohla ztotožnit každá žena na světě. Prosazovaly myšlenku „girl power“ a i to je spolu s jejich chytlavými hity dostalo do podvědomí fanoušků na celém světě.

Největší vynález internet

Bez internetu by nebyl Google, nejnovější verze PlayStationu nebo Elle.cz. Původní návrh na vytvoření sítě byl zveřejněn v roce 1990 a nesl název „WorldWideWeb“. Veřejnosti se představil o rok později a v roce 1993 webový prohlížeč Mosaic zpřístupnil internet všem. Některé z největších internetových vznikly hned v příštích několika letech: Yahoo v roce 1994, Google v roce 1998 a Napster, původní hudební platforma pro sdílení souborů, v roce 1999. Internet změnil svět jednou provždy. Nebýt internetu, doslova všechno na světě by bylo jinak.

Jak byly objeveny supermodelky 90. let?

elle.cz

Popová princezna Britney Spears

Sladká popová hvězda ve školní uniformě zbourala písní „Baby One More Time“ hitparády a začala žít život plný hudby, večírků a mediálního lesku. Jeden hit následoval druhý, a nevinná panna, jak se sama prezentovala, začínala minimálně ve svých klipech vystrkovat drápky. Mimo jiné i se svým tehdejším přítele Justinem Timberlakem. Rozjetý vlak její kariéry dlouho nedokázala zastavit žádná zeď, až na tu, kterou si vystavěla sama. Turbulentní vztahy, mediální excesy a pobyty v léčebnách byly korunované zbavením svéprávnosti. Ta jí byla v roce 2021 po dlouhých soudech s vlastním otcem navrácena a stále populární Britney se mohla znovu nadechnout.

Nirvana navždy

Nirvana je oslavována jako jedna z největších hudebních ikon 90. let a také z největších rockových kapel všech dob. Dynamickým zvukem jejich skladeb a nezapomenutelnými kytarovými riffy, které chakterizovaly grunge pro nadcházející roky se navždy zapsala do hudební historie. I když její vzestup nakonec skončil tragickou smrtí Kurta Cobaina, jejich odkaz a vliv žijí dodnes.

Pád Apple

Těžko se věří tomu, že dnešní bilionová firma Apple stála v 90. letech před krachem. Naštěstí ji zachránil kdo jiný než Steve Jobs, který z ní byl předtím vyhozen. Přesvědčil tehdejší vedení, že musí z portfolia vyškrtnout 70% věcí a soustředit se na těch zbylých 30. Vizionář a pro mnohé blázen dosáhl přesně toho, co si vysnil.

David Beckham je nový Kurt Cobain

elle.cz

Mazlíček Tamagoči

Už jste nakrmili tamagoči? Tito digitální mazlíčci vzali svět útokem v roce 1996 a mnoho rodičů v nich vidělo spásu z nebes. Děti se totiž konečně dočkaly domácího mazlíčka a přestaly u rodičů škemrat o pořízení psa, morčete nebo andulky. Hra se postupně vyvíjela a zdokonalovala a dnes o dokonale graficky ztvárněné zvířátko tamagoči můžete pečovat prostřednictvím aplikace na mobilu.

Nejvtipnější Přátelé

Budu tu pro vás – svět bez Přátel si už nedokážeme představit. Potrhlá a vtipná partička obyvatel dvou newyorských bytů nás svým originálním a nevyčpělým humorem baví i o dvě desetiletí později. Kdo by při televizním debutu tohoto sitcomu v roce 1994 hádal, že o dvacet let později bude mít vlastní hru Monopoly a že graficky ztvárněný název se bude nosit na tričkách. I když se herci objevili i v dalších rolích, většině z nich už se z postav z Přátel nikdy nepovedlo vymanit. 

Kouzelný Harry Potter

Svět poprvé nahlédl do kouzelnického světa Harryho Pottera v roce 1997 vydáním knihy Harry Potter a Kámen mudrců. Strhlo se nevídané knižní šílenství. Fanoušci se nemohli dočkat oficiálního znění a tak se pouštěli do překladů a publikování textů na internetu sami. Duchovní matka Harryho Pottera, J. K. Rowlingová, na vlastní kůži zažila americký sen, kdy se z nezaměstnané ženy na sociálních dávkách téměř přes noc stala multimilionářka.

Jaké byly nejlepší momenty z Harry Potter 20th Anniversary?

elle.cz

Macarena pod kůží

Španělský taneční hit dvou starších chlapíků v černých oblecích Los Del Rio na hudební scéně explodoval roku 1995 a ovládl každý taneční klub, ples, svatbu, oslavy narozenin, animační programy na dovolených i firemní večírky. Není snad nikdo, kdo by se alespoň jednou v životě nepokoušel tančit macarenu, kterou vytvořila choreografka Miy Frye. A vzhledem k tomu, že macarena ani po téměř třiceti letech neupadla v zapomění, ještě na ni určitě nekdy tančit bude.

Našel se Google

Google, který v roce 1998 spustili Larry Page a Sergey Brin, byl původně vyhledávačem pro webové stránky Univerzity ve Stanfordu (s doménou google.stanford.edu). Tento v dnešní době světový gigant byl založený v garáži kamarádky zakladatelů Susan Wojcicki v Menlo Park v Kalifornii s myšlenkou shromáždit a uživatelům internetu přehledně nabídnout téměř celé světové vědění. Povedlo se. Dokázali bychom se v životě obejít bez spousty věcí, no bez Googlu už asi ne.

Bacardi Breezer na každou party

Barevné, sladké, opojné a strašně cool – to byly lahvičky na bázi rumu s příchutí. V roce 1990 se jich prodalo něco málo přes 4 miliony beden. S řadou příchutí, jako je broskev, liči, ananas, pomeranč, ostružina, meloun, kokos, mango a mnoho dalších, se staly nedílnou součástí každé clubové i open air party. Kdo chtěl vypadat dobře a přitažlivě, musel mít kromě super outfitu také v ruce Bacardi Breezer.

 

Zdroje: Wikipedia Commons, Google.com, Redbookmag.com, Who.com.au, Rollingstone.com, abc15.com