Mata Hari: Tajemná a kontroverzní Femme Fatale

Příběh nešťastné Holanďanky

Její skutečné jméno bylo Margaretha Geertruida Zelle, narodila se v Nizozemsku v roce 1876 do relativně dobře situované rodiny. Její otec byl kloboučník a investor v ropném odvětví, posílal své děti do drahých škol a obklopoval je nejrůznějšími dárky. Po krachu otec o peníze přišel, opustil svou ženu a Margarethu dal na výchovu k jejímu kmotrovi. Ta však později utekla do Haagu, kde navštěvovala učitelskou školu a potkala svého budoucího manžela, kapitána Rudolpha MacLeoda, důstojníka holandské koloniální armády. Spolu se odstěhovali do Indonésie a měli dvě děti. Jejich nešťastné manželství bylo zahaleno v manželově alkoholismu, domácím násilí a vzájemné nevěře, která vedla k nakažení syfilidou. Podle některých spekulací byla následná smrt jejich syna způsobena právě nákazou syfilidy od rodičů. Tehdy Margaretha našla útěchu v břišním tanci a ponořila se do tamní kultury. V místním dialektu objevila svůj budoucí pseudonym Mata Hari, malajský výraz pro Slunce (doslova „oko dne“).

5 žen, jejichž jméno by měl znát každý

elle.cz

Příběh exotické tanečnice

S manželem se roku 1902 rozhodli vrátit zpět do Evropy, kde se chvíli poté rozvedli. Jejich dceru, ačkoliv byla zprvu v péči matky, nakonec dostane do péče její otec. Zoufalá a strádající s vidinou výdělku a návratu své dcery Margaretha začne tančit a osvojí si exotické alter ego Maty Hari, odvážné tanečnice z Dálného východu. Svou kariéru odstartovala v roce 1905 v Paříži, kdy ještě netušila, co ji čeká. Očarovala pařížskou veřejnost svým provokativním vystoupením a rychle si získala pozornost bohatých a mocných mužů, kteří byli ochotni ji finančně podporovat. Mezi nimi se našli i vojenští důstojníci. Jako téměř každá osobnost, které osud dopřál slávu, se i ona stala zároveň terčem kritiky konzervativnější části společnosti. Ta prvotní slávu postupně začala pohlcoval a její kariéra začala po úspěšných několika letech upadat.

Silné, odhodlané a charismatické: Ženy, které píšou dějiny

elle.cz

Příběh obviněné špionky

Ohledně jejích špionážních aktivit se vede až dodnes nedořešená polemika. Během zdrcujících bojů první světové války mohla Mata jako jedna z mála cestovat po celé Evropě, a to díky neutralitě její rodné země, což společně s jejím životním stylem přitahovalo pozornost. Údajně ji měla oslovit německá i francouzská rozvědka a ona kývnout na jednu i druhou stranu. Jaké informace konkrétně vyzradila zůstává dodnes nejasné, předpokládá se, že o nic zásadního však nešlo a ve finále nebyla pro ani jednu stranu nikterak užitečná. Když se v lednu 1917 Francouzi dozvěděli o její dvojí tváři, započali nespravedlivý vykonstruovaný soudní proces.

Ty největší milníky žen napříč historií

elle.cz

Mata Hari fascinuje dodnes

13. února 1917 byla Margaretha Geertruida Zelle zatčena a uvězněna v Paříži. Francie, ve které vládla vypjatá atmosféra způsobená neúspěchy ve válce, si našla obětního beránka a na její bedra padla obvinění ze smrti až 50 000 francouzských vojáků. Pat Shipman, autor knihy Femme Fatale: Love, Lies, and the Unknown Life of Mata Hari, definuje postoj Francouzů k tanečnici jako k nemorální cizince se smyslnou chůzí, která bezostyšně sváděla muže ze všech armád“. Její lživé alter ego spojené s promiskuitní povahou jí ukradlo kredibilitu. Absence konkrétních důkazů a vyzrazených informací byla převálcována monstrprocesem, který vyvrcholil odsouzením k smrti. Dne 15. října 1917 byla Mata Hari v Paříži popravena zastřelením.Elegance a odvaha ji doprovázely až do posledních chvil, když si při popravě odmítla zavázat oči a svému popravčímu věnovala údajný úsměv.

Dodnes se vedou diskuse o tom, zda byla skutečně špionkou nebo nevinnou obětí politických intrik.Přes všechny kontroverze a záhady, které ji obklopují, zůstává Mata Hari ikonou své doby. Je symbolem svobodné a vášnivé ženy, která se nebála žít podle svých pravidel. Její život a osud inspiroval mnoho umělců, spisovatelů, režisérů a hudebníků. Stala se hrdinkou mnoha filmů, divadelních her a knih, které do dnešní doby oslavují její odvahu a krásu.

Mata Hari

Zdroj: Time, Britannica, Wikipedia