ELLE & AMAZING PLACES: Na Moravu, jak jinak než za vínem

K počátku podzimu, konkrétně k měsíci září neodmyslitelně patří vinobraní. Oslavy vína, burčáku a folkloru se každoročně konají po celé Moravě. Ve spoustě měst se pro veřejnost otevírají sklepy, které jsou normálně přes rok zavřené, a vy můžete ochutnat ty největší skvosty, které naše úrodná půda nabízí. A když se k tomu přidá ještě cimbálová muzika a tradiční moravská pohostinnost, vzniká to nejlepší spojení, které si dokáži představit. No nenalákala jsem vás už? A jako tipy přihazuji pár míst, která by vám mohla být skvělým útočištěm.

Tosca

Vinný sklep Tosca

Naprostou novinkou tohoto roku je Vinný sklep Tosca v malé obci Nechory na jižní Moravě. Na první pohled nenápadný řadový domek, ale když se zadíváte pozorněji, již samotné atypické vstupní dveře vám napoví, že se za nimi bude skrývat něco jedinečného. Celý interiér je doladěn do posledních detailů. Dominuje mu masivní dřevěný nábytek, designová křesla, betonová stěrka na stěnách nebo třeba kamenná umyvadla v koupelnách. Jak již název napovídá, samozřejmostí je i soukromý, a především plný vinný sklípek, takže se vám nestane, že byste po pár dnech neměli co pít. A kde si lépe vychutnat dobrou lahev vína, než ve vířivce pod širým nebem? Pohled na vinice nebo v noci nebe plné hvězd vás rozhodně dostane. Malebná vesnička Nechory je tvořena pouze vinnými sklípky, které doporučuji si ve volné chvíli projít. Vezměte si džbánek nebo sklenku (pokud vám postačí) a ochutnejte víno z domácí produkce místních vinařů.

cara
Vinny Tunel

Vinný Tunel

Pokud se vydáte na Moravu v období vinobraní, je jasné, že víno máte v oblibě. Pokud ale k tomu máte rádi ještě Provence, vůni levandule a francouzský šarm, nejlepší volbou pro ubytování vám bude Vinný Tunel v Pouzdřanech. Malý penzion má pouze tři pokoje, ale věřte, že vybrat si ten správný, kde strávíte noc, bude velkým oříškem. Rozhodovat se můžete mezi koňským pokojem s výhledem do zahrady, květinovým se soukromou terasou a posezením včetně grilu nebo rodinným vinným apartmánem, kde se budete předhánět, kdo uloví postel zavěšenou na lanech. Celý interiér je zařízen spoustou křesílek s kožešinami, prostory jsou čisté, bílé, doplněné pouze o odkryté dřevěné trámy a cihlové zdi. Majitelka Hana Topinková každé ráno pro hosty chystá bohaté snídaně z produktů domácí výroby. Nezapomeňte se ani Hanky zeptat na soukromou prohlídku sklepního tunelu a ochutnejte tak rovnou víno, jak jinak, než domácí.

cara
Vinařství Peřina

Vinařství Peřina

Říkáte si, že jste už o víně z Vinařství Peřina slyšeli? Nejspíš máte pravdu. Majitel Zdeněk Peřina své víno dodává do těch nejlepších českých podniků jako je například Four Seasons, Hilton, Café Savoy nebo třeba do vinného baru Bokovka. Kdybych měla vyjmenovat všechny restaurace a bary, jednalo by se o opravdu dlouhý seznam. Musí vám být ale jasné, že přímo od zdroje víno chutná nejlépe. A pokud chcete na vlastní kůži zažít, jak vznikají skvělá vína, vydejte se do obce Klentnice přímo do vinařství, kde vás ubytují v jednoduchých, ale elegantně zařízených pokojích a starat se o vás budou jako v bavlnce. Do vinařství doporučuji vyrazit s celou partou přátel nebo třeba na firemní teambuilding. A rovnou si nezapomeňte objednat řízenou degustaci. Personál vás provede celým vinařstvím, popíše proces výroby vína, a především vám dají okoštovat to nejlepší, co nabízí.

cara
Fara

Café Fara

Klentnice je opravdu úrodnou obcí, protože kousek od Vinařství Peřina najdete další božské ubytování, Café Fara. Pokud vám to nevyjde letos na vinobraní, vydejte se sem kdykoliv během roku, stojí to za to. Božský klid, vinice ihned za plotem, neskutečně milý personál, a především výborná kuchyně. Pro tu používají výhradně lokální suroviny, a dokonce celou řadu domácích, které si vypěstovali na nedaleké zahradě. Přeci jen se ale pokuste vydat do Café Fara ještě teď na podzim. V těchto teplých dnech byste si mohli ještě dopřát odpočinek u venkovního vyhřívaného bazénu. Nebudete-li se chtít vydávat se do ruchu vinobraní, zůstaňte jen tak lenošit na zahradě v houpací síti, při večeru s grilováním nebo se sklenkou dobrého vína. Není náhoda, že sklenku si můžete dopřát i od výše zmíněného Vinařství Peřina, který je jedním z předních dodavatelů.

cara
Penzion Hardy

Penzion Hardy

Letošní nejočekávanější akcí v hlavním městě vína, je Valtické vinobraní. To organizátoři posunuli až na počátek října, až opadne hlavní vlna vinobraní po celé Moravě. No a pokud ještě nemáte žádné plány, doporučuji sem vyrazit. Měla jsem možnost jedno takové letos na jaře ve Valticích navštívit a byl to opravdový zážitek. A jaké místo by vám mohlo lépe poskytnout střechu nad hlavou na tuto akci než Penzion Hardy? Čistě rodinný penzion v sobě ukrývá největší koňakovou galerii v České republice a vy tak můžete tu spoustu vína proložit i tímto luxusním nápojem taktéž z vinné révy. Je mi jasné, že toto místo spíše ocení většina mužů, kteří mohou večery trávit právě v koňakové galerii s doutníkem a klábosením o autech, proto majitelé mysleli i na jemnější pohlaví, pro které je zde celá sbírka italského prosecca. Největší roli zde ale hraje osobní přístup celé rodiny Heleny Hrabovsky, na nichž je znát, že vše pro své hosty dělají s láskou a neuvěřitelnou léčí.

cara
Hana Krausová

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA