Nedotčená Albánie: Proč o této zemi ještě hodně uslyšíme?

 

Když jsem se někde zmínila, že se chystám do Albánie, překvapilo mě, kolik lidí mi řeklo, že mají Albánii už dlouho na wishlistu, nebo že tu už byli a hodlají se vrátit. Teď už to naprosto chápu.

 

Nádherné spojení moře a hor

Letěla jsem sem z Vídně, ale ještě před covidem byl běžný přímý let z Prahy, a tak je pravděpodobné, že spojení zase obnoví. Za dvě hodinky jste tedy v zemi, která má za sebou historii, které zejména my Češi dokážeme velmi dobře porozumět, omývá ji krásné tyrkysové moře (Jaderské a Jónské) a nad ní se tyčí nádherné vrcholky hor. Právě tahle kombinace znamená, že si cestu sem užije opravdu každý.

Jeden den můžete vyrazit na túru do hor, a druhý odpočívat na pláži. V horách doporučuji národní park Valbone a oblast Shkoder, kde si užijete zasněžené skalnaté vrcholky, průzračné tyrkysové potůčky na oblázkovém podloží, z nichž možná právě pije volně se pasoucí stádo koní. Spojte cestu sem s výletem lodí po jezeře Koman, rovněž obklopeného pohádkovými, ale tentokrát krásně zelenými kopečky.

Skvělé pro vás je, že místní si příliš neuvědomují, jaké poklady jejich krajina skrývá, a tak hory spíš jen projedou a sem tam se někde vyfotí, ale na túrách tedy budete velmi pravděpodobně sami. Dá se ale předpokládat, že obliba hor bude rychle stoupat, a tak tu porostou hotely nebo lanovky. Právě teď tedy máte ještě skvělou možnost vidět místní přírodu opravdu nedotčenou.

 

Albánie

Naplánujte si zážitky: Průvodce po Tunisku, jak jej neznáte

elle.cz

Budoucí druhá Dubaj?

Nejkrásnější pláže a průzračné moře je na samém jihu v oblasti Sarande, nicméně mnohem blíž to máte do Drače nebo okolí, což je také nejblíže z letiště v hlavním městě Tirana, které je odtud asi 40 minut. Právě tenhle přístav si zapamatujte. Přestože teď vypadá velmi obyčejně, v příštích letech o něm určitě ještě uslyšíme - na začátku letošního roku Albánie oznámila, že s pomocí developera z Dubaje hodlá z tohoto místa udělat největší a nejmodernější přístav v zemi.

Tyto snahy souvisí s tím, že Albánie už léta intenzivně pracuje na tom, aby se stala členem Evropské unie. Přestože je částečně znát, že ve službách se teprve učí evropskému standardu, všichni jsou neskutečně milí a ochotní, servis v restauracích je perfektní a v hotelu vás při odjezdu obejmou, protože jim budete chybět. Vážně, turisty tu milují, a tak i když třeba zrovna neumí anglicky, stejně se snaží splnit, co vám na očích vidí. A navíc perfektně vaří - nejen lokální kuchyni, ale i jakoukoli mezinárodní.

To, jaký má Albánie potenciál, si dokonce už uvědomují i někteří Češi a kupují si tu vlastní apartmány s výhledem na moře. Teď se totiž dají pořídit za velmi nízké ceny, které určitě časem porostou. Mrkněte na myalbania.cz, jak takové apartmány vypadají. Buď je pak Češi pronajímají anebo sem jezdí podobně jako na chatu nebo chalupu, odpočívají, nebo vyráží na výlety.

 

Albánie

 

Kam vyrazit na výlet

O místa, která musíte vidět, tu totiž rozhodně není nouze. Vyrazte k přírodním termálním pramenům Banje v Permetu, kde se můžete i koupat, nebo do starověké vesničky Kruje nedaleko Drače. Za výlet ale stojí i samotná Tirana. Tady najdete spoustu velmi dobrých kaváren, ale i muzeí. Například galerie Bunk Art umístěná v podzemním bunkru skvěle mapuje historii a praktiky místního komunistického režimu.

Jen tedy nakupovat tu úplně není co, ani kde. Obchůdky či trhy jsou sice na každém rohu, ale většinou prodávají jen legrační kopie značkového oblečení. V kombinaci s tím, že ceny jsou tu celkově třetinové oproti Česku, výrazně tu ušetříte. Peníze proto radím investovat do toho, že tu strávíte delší čas. Jediný týden je totiž strašně málo. Vůbec se nedivím, že se sem všichni chtějí vracet. Já už taky.

Nedotčená Albánie:

Top 5 surf destinací v Evropě

elle.cz