REKLAMA

Čtěte v nové ELLE: továrna na štěstí

REKLAMA

O endorfinech, jež se vyplavují během sportu, jste už pravděpodobně slyšeli. Do skupiny hormonů štěstí však patří i další látky. Nyní od svého těla vyžadujte i dopamin, serotonin a oxytocin. Jako doplňky stravy je sice nekoupíte, zato si je sami vytvoříte během těch nejlepších okamžiků života. Nabídka je to lákavá, pojďme si proto ukázat, jak funguje v praxi.

Chemická radost

„Hormony štěstí jsou látky, které výrazným způsobem ovlivňují naši aktuální spokojenost, ale zároveň i celkovou psychickou kondici,“ vysvětluje psycholog Tomáš Morávek. Proto je potřeba si je udržovat po celý život, a to nejen ve vypjatých nebo náročných situacích. Je logické, že se snažíme vyhýbat tomu, co nám působí bolest, a naopak vyhledáváme situace, ve kterých se cítíme spokojení. 

Pocity radosti, zadostiučinění, úlevy, štěstí i lásky jsou ty, které ve svém žebříčku hodnot máte nejspíše na pomyslném vrcholu. Věděli jste ale, že právě za ty mohou hormony a jejich chemické reakce putující do mozku? „Například dopamin se přímo podílí na přenášení impulzů a vzruchů v naší nervové soustavě. Znáte pocit z dobře odvedené práce? Tak to je právě on!“ dodává psycholog Morávek. Uspokojivé požitky hormonů zná pravděpodobně každý z nás, teď už se jen nabízí otázka, kde je sehnat.

 

Za všemi pocity stojí chemické reakce, jež ovlivňují tvorbu hormonů.

 

Mezi zázračnými krabičkami v lékárně je bohužel nenajdete. Mezi luxusním zbožím v Pařížské? Možná. Ukrývají se v těch nejradostnějších, přitom docela obyčejných detailech našich životů, jako je například přátelské objetí od kamarádky, pochvala od nadřízeného nebo splněný, odškrtaný „to do list“ úkolů na tento týden, zakousnutí se do čokolády nebo zachycení vůně partnerova parfému. Pocity štěstí samozřejmě zažíváme také při pohledu na novou kabelku Dior, když si na ruku nasadíme náramek od Tiffanyho či obujeme lodičky od Louboutina, v nichž vypadáme prostě božsky. „Každý z nás má prostředek nebo způsob chování, kterým může hladinu hormonů štěstí zvýšit,“ domnívá se Morávek. Ať už jsou to krátkodobé činnosti, kam patří požitek z jídla či kouření cigarety, nebo dlouhodobé, pod kterými si představme například prosperující partnerský vztah nebo úspěšnou kariéru. Která z nich je ta, pro niž dýcháte právě vy, víte určitě nejlépe sami. Zůstává tedy na vás, zda ji využijete jako svou továrnu na štěstí.

... 

Více se dočtete v novém červnovém čísle magazínu ELLE.

ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA