ELLE kvíz: Připraveni? Vánoční filmový maraton začíná za 3,2,1...

Tanec? Horor!

Chybělo málo a slavné scény, jak je známe, milujeme a díky kterým se filmy zapsaly do našich srdcí, mohly vypadat úplně jinak. Třeba film Láska nebeská. Asi se shodneme na tom, že jednou z nejlepších scén celého vánočního trháku je ta, kdy premiér Velké Británie v podání Hugha Granta tančí. Taneční scéna byla přitom tím největším problémem celého filmu. Hugh ji nechtěl točit, a tak se neustále odkládala. Přál si, aby jeho postava byla serioznější a majestátnější. Zkrátka aby působil jako skutečný premiér. „Byl neskutečně protivný,“ řekl na jeho adresu režisér filmu Richard Curtis. „Hugh necítil hudbu - nejdříve jsme měli vybranou píseň od Jackson 5. Nakonec jsme scénu točili až poslední den. A bylo to úplně v pohodě. Hugh se bavil, tančil a snažil se i zpívat. Když jsme scénu stříhali, byla najednou prostě skvělá.“ Ano, souhlasíme. Hugh na ni ale přesto dodnes nerad vzpomíná. „Víte, byla tam ta hororová scéna, v níž musím tančit po celém domě. Řekl bych, že to byla nejnesnesitelnější scéna, jakou jsem kdy natáčel. Nebylo snadné pro Angličana po čtyřicítce v sedm ráno zcela střízlivý něco takového natáčet,“ řekl o své slavné scéně Hugh Grant v rozhovoru pro magazín MSN.

Nebaví vás klasika? U těchto vánočních filmů se nudit nebudete

elle.cz

Z nejlepších kamarádů sokové

Roli premiéra dostal Hugh Grant dva roky poté, co jako Daniel Cleaver v postelové scéně s Bridget Jones právě o premiérovi mluvil. Fakt, že si ho později sám zahrál, je vtipnou shodou okolností. Mimochodem, není to jediná spojitost těchto dvou vánočních trháků. V obou filmech se objevují herci Hugh Grant a Colin Firth. V Deníku Bridget Jones dokonce ztvárnili dva úhlavní soky, ačkoli v reálu jsou přáteli. I narozeniny slaví téměř ve stejný den – Hugh je má 9. září, Colin o den později. A aby to bylo fér, nejen Hugh byl ve filmu ztrapněn. Zatímco Grant musel natočit ponižující taneční scénu, Colina Firtha zase v Deníku Bridget Jones oblékli do šíleného vánočního svetru. Převlékali ho prý dokonce několikrát, než se štábu svetr zdál dostatečně příšerný. Mimochodem, i na něj se v našem kvízu ptáme!

7 nejlepších filmů na Vánoce bez Vánoc

elle.cz

Filmový vliv

Méně vtipu, více romantiky, ale přesto (nebo právě proto) ho také milujeme – film Prázdniny. Mimochodem, věděli jste, že tento film odstartoval boom výměnných pobytů a webová stránka homeexchange.com, kde si obě hlavní hrdinky na dovolenou vyměnily své domovy, byla reálná? Dnes už spíše připomíná Airbnb, ale tehdy způsobila hotovou revoluci ve způsobu cestování. Pokud se nerozhodnete zrušit Vánoce jako hlavní hrdinové filmů Čtvery Vánoce nebo Vánoce naruby a rozhodnete se je strávit tradičním způsobem s jídlem a pitím u televize, určitě se podívejte na všechny filmy, které v našem kvízu zmiňujeme. Ještě předtím ale zjistěte, jak na tom s jejich znalostí jste.

Zdroj: ČSFD.cz, Wikipedia.cz, Kinobox.cz