ELLE KVÍZ: Slavné hlášky ze světových filmů. Poznáte, kde zazněly?

Stvořeni jeden pro druhého

Hlášky z filmů se stávají součástí jakéhosi kulturního kódu a společného jazyka. Používání těchto frází umožňuje lidem vzájemně sdílet vzpomínky a zážitky – to i s někým, s kým jste se nikdy předtím neviděli. I lidé, kteří se vidí poprvé v životě, díky nim najdou společná témata. Vzpomínáte si na scénu z filmu Účastníci zájezdu, ve které se Jolana a Vladimír dokážou spolu hodiny bavit o tom, kdo viděl kolikrát který díl oblíbeného filmu? A kolik vztahů v romantických filmech vzniklo díky tomu, že hlavní hrdinové dokázali díky filmové hlášce poznat, že jsou stvořeni jeden pro druhého, protože nikdo jiný kromě těch dvou filmové hlášce nerozuměl? Filmy a filmové hlášky zkrátka lidem přináší vzájemné propojení a sdílení identity.

Priscilla se vrací. V kinech uvidíme její život s Elvisem i šatník

elle.cz

S humorem a lehkostí

Mnohé filmové hlášky jsou vtipné a působí jako společenský icebreaker. Z ničeho umí vyvolat smích a odbourat zábrany. Lidé je tak používají k tomu, aby rozveselili situaci, odlehčili ji nebo vytvořili humor ve chvílích, kdy jim k tomu slova samotná nestačí. Ale nejde samozřejmě jen o vtipné repliky. Filmové hlášky jsou spojené i s intenzivními emocemi nebo klíčovými okamžiky ve filmech. Lidé si je přenášejí do svého každodenního života a používají je jako zkratku pro vyjádření silných emocí, jako jsou radost, vtip, ale i smutek nebo odhodlání.

Love Island Pleasure: Proč nemůžeme přestat sledovat reality shows?

elle.cz

Ať vás provází Síla

Jedna z nejznámějších filmových hlášek vůbec je ta z Hvězdných válek. Když je George Lucas natočil, vytvořil nejen film nabitý revolučními vizuálními efekty, ale i nezapomenutelnými frázemi. Věta: „May the Force be with you“ se stala mezi fanoušky sci-fi žánru kultovním pozdravem a celosvětovým symbolem Hvězdných válek. Tato filmová hláška vyzdvihuje epický charakter příběhu, ale taky vyjadřuje sílu a odhodlání v reálném životě. Další nezapomenutelná hláška používaná ve všech možných situacích a kontextech je ta, která zazněla ve filmu Terminátor. Arnold Schwarzenegger tehdy v roli bojového robota ledově pronesl „Iʼll be back“. Jeho chladný hlas a neoblomný tón, když ji pronesl, se staly neodmyslitelným symbolem jeho postavy a akčních filmů obecně.

Jaké filmové hlášky znáte?

Filmové hlášky představují svébytný jazyk, který lidé využívají ke sdílení zážitků, vyjádření emocí a komunikaci v rámci společenských vztahů. Posilují propojení mezi lidmi a poskytují jim zábavný způsob komunikace. Vyzkoušejte si, jestli byste ve společenské konverzaci, kde se hážou filmové hlášky, uspěli, nebo jestli byste nechápavě těkali očima.

Zdroj: ČSFD, Wikipedia