ELLE KVÍZ: Slavné hlášky ze světových filmů. Poznáte, kde zazněly?

Stvořeni jeden pro druhého

Hlášky z filmů se stávají součástí jakéhosi kulturního kódu a společného jazyka. Používání těchto frází umožňuje lidem vzájemně sdílet vzpomínky a zážitky – to i s někým, s kým jste se nikdy předtím neviděli. I lidé, kteří se vidí poprvé v životě, díky nim najdou společná témata. Vzpomínáte si na scénu z filmu Účastníci zájezdu, ve které se Jolana a Vladimír dokážou spolu hodiny bavit o tom, kdo viděl kolikrát který díl oblíbeného filmu? A kolik vztahů v romantických filmech vzniklo díky tomu, že hlavní hrdinové dokázali díky filmové hlášce poznat, že jsou stvořeni jeden pro druhého, protože nikdo jiný kromě těch dvou filmové hlášce nerozuměl? Filmy a filmové hlášky zkrátka lidem přináší vzájemné propojení a sdílení identity.

Mohlo by se vám líbit

Priscilla se vrací. V kinech uvidíme její život s Elvisem i šatník

Od seznámení po ty nejtěžší okamžiky, které vedly k rozchodu. Vzpomínky Priscilly Presley na lásku jejího života Elvise zpracovala režisérka Sofia Coppola. Její snímek Priscilla si právě odbývá svou premiéru. Film se dostává pravdě tak blízko, jak jen to šlo. Jste zvědaví, jak se výpověď o životní jízdě s králem rockʼnʼrollu povedla?
elle.cz

S humorem a lehkostí

Mnohé filmové hlášky jsou vtipné a působí jako společenský icebreaker. Z ničeho umí vyvolat smích a odbourat zábrany. Lidé je tak používají k tomu, aby rozveselili situaci, odlehčili ji nebo vytvořili humor ve chvílích, kdy jim k tomu slova samotná nestačí. Ale nejde samozřejmě jen o vtipné repliky. Filmové hlášky jsou spojené i s intenzivními emocemi nebo klíčovými okamžiky ve filmech. Lidé si je přenášejí do svého každodenního života a používají je jako zkratku pro vyjádření silných emocí, jako jsou radost, vtip, ale i smutek nebo odhodlání.

Mohlo by se vám líbit

Love Island Pleasure: Proč nemůžeme přestat sledovat reality shows?

Proč je pro nás nemožné odtrhnout se od sledování zcela banálních situací? Proč trávíme náš drahocenný čas zíráním na to, jak se někdo sprchuje, dělá si k snídani vajíčka a pak se hodiny nudí na lehátku u bazénu a dlouhosáhle rozebírá problémy, nad kterými nám cuká koutek? Protože milujeme chaos, neobyčejně krásné (nebo naopak až bizarně nepohledné) lidi procházející situacemi, jejichž cílem je vytvořit konflikt, drama a omračující řadu emocí.
elle.cz

Ať vás provází Síla

Jedna z nejznámějších filmových hlášek vůbec je ta z Hvězdných válek. Když je George Lucas natočil, vytvořil nejen film nabitý revolučními vizuálními efekty, ale i nezapomenutelnými frázemi. Věta: „May the Force be with you“ se stala mezi fanoušky sci-fi žánru kultovním pozdravem a celosvětovým symbolem Hvězdných válek. Tato filmová hláška vyzdvihuje epický charakter příběhu, ale taky vyjadřuje sílu a odhodlání v reálném životě. Další nezapomenutelná hláška používaná ve všech možných situacích a kontextech je ta, která zazněla ve filmu Terminátor. Arnold Schwarzenegger tehdy v roli bojového robota ledově pronesl „Iʼll be back“. Jeho chladný hlas a neoblomný tón, když ji pronesl, se staly neodmyslitelným symbolem jeho postavy a akčních filmů obecně.

Jaké filmové hlášky znáte?

Filmové hlášky představují svébytný jazyk, který lidé využívají ke sdílení zážitků, vyjádření emocí a komunikaci v rámci společenských vztahů. Posilují propojení mezi lidmi a poskytují jim zábavný způsob komunikace. Vyzkoušejte si, jestli byste ve společenské konverzaci, kde se hážou filmové hlášky, uspěli, nebo jestli byste nechápavě těkali očima.

Zdroj: ČSFD, Wikipedia