Grammy 2024: Taylor Swift pokořila Sinatru, všechny dojala Célie Dion

Letos po šedesáté šesté

Ceny Grammy každým rokem uděluje Národní akademie hudebního umění a věd v USA (The Recording Academy) za výjimečné úspěchy na poli hudby. Už jen samotná nominace je pro hudebníky kolosálním úspěchem. Pokud dosáhnou na vítězství a stanou se držitelem ceny Grammy, znamená to, že v hudebním odvětví dosáhli nejvyšší mety - něco jako když herec dostane Oscara. Nejen proto se k tomuto večeru upírá tolik pozornosti osobností ze showbusinessu, ale také médií. Letos se zlaté gramofony rozdávaly už po 66. 

Co oblékly hvězdy galavečera 66th Grammy Awards:

Několik poprvé

Letošní ročník udílení cen Grammy byl výjimečný hned v několika ohledech. Prvním z mimořádných momentů byl ten, že v kategorii Nejlepší sólový popový výkon byly tento rok nominovány pouze ženy. Ženy téměř úplně ovládly i další největší kategorie ceremoniálu. Album, Nahrávka a Píseň roku měly každá osm nominovaných a ve všech třech kategoriích byl jediným mužským umělcem Jon Batiste. Některé z nominovaných žen tohoto roku, konkrétně Miley Cyrus, Lana Del Rey a Phoebe Bridgers, bojovaly o své vůbec první ceny Grammy. Miley Cyrus svou nominaci s hitem Flowers proměnila ve vítězství, a to dokonce hned ve dvou kategoriích! Po loňských přesunech a následných protestech, které vedly až k vyřazení její písně z nominace, letos získala zadostiučinění Nicki Minaj, která tak byla nominována po dlouhých sedmi letech. Poprvé byly také během letošního ročníku představeny tři nové kategorie: nejlepší africký hudební výkon, nejlepší alternativní jazzové album a nejlepší taneční popová nahrávka.

Mohlo by se vám líbit

75. ročník cen EMMY's ve znamení nostalgie, slz i žádosti o potomka

Na předávání cen Emmy jsme si museli kvůli stávce v Hollywoodu počkat o čtyři měsíce déle, ale čekání se vyplatilo. Večer byl nabitý dojemnými i vtipnými okamžiky a velkolepými módními momenty.
elle.cz

Rok Taylor Swift 

Taylor Swift si odnesla to, pro co si do losangeleské Crypto areny přišla. Loňský rok byl nepopiratelně jejím rokem. Zahájila své rekordní turné Eras Tour, překonala kasovní rekordy s filmem Taylor Swift: The Eras Tour a její milostná romance s hráčem amerického fotbalu Travisem Kelcem z Kansas City Chiefs plní už po mnoho týdnů společenské rubriky v médiích i bulvární weby. Letos získala držitelka dvanácti cen Grammy z předchozích let dalších šest nominací. Swift se už třikrát podařilo získat ocenění za Album roku, což se do té doby povedlo například jen Franku Sinatrovi a Steviemu Wonderovi. Vítězství jejího desátého alba Midnights ji zařadilo do zcela výjimečné vlastní kategorie, protože vyhrát tuto kategorii čtyřikát se nikomu před ní nepodařilo. Taylor k lístosti svých fanoušků také přes četné nominace nikdy nezískala cenu za Song of the Year. Smůlu se jí ani letos prolomit nepodařilo. I tak se ale Taylor může radost z úžasných dvou vítězství. A aby toho nebylo málo, oznámila, že připravuje další nové album.

Mohlo by se vám líbit

Skromná miliardářka Taylor Swift: láme rekordy a zachraňuje ekonomiku

Taylor Swift se stala hudebním fenoménem, jehož vliv zasahuje za hranice jednoho žánru i národnosti. Zpěvačka, která před pár dny dosáhla čistého jmění 1,1 miliardy dolarů láme rekordy, zachraňuje ekonomiku, bojuje za ženy a má za zády jedny z nejloajálnějších fanoušků z celého světa. Ale co způsobuje, že Taylor Swift je jednou z nejvýraznějších postav showbyznysu?
elle.cz

Senzace večera? Nekonala se

O senzaci se mohla postarat také kategorie Nejlepší nový umělec, která mohla mít historicky svého nejstaršího vítěze – rappera, který si říká Jelly Roll. Ten by ve svých 39 letech překonal dosud nejstarší držitelku zlatého gramofonu v této kategorii zpěvačku Sheryl Crow, která tuto kategorii vyhrála ve 33 letech. Ve hře o cenu Nejlepší nový umělec bylo také první duo, a to manželská dvojice The War and Treaty. Ani jeden v klání o zlatý gramofon nakonec neuspěl, protože si ho odnesla domů zpěvačka a skladatelka Victoria Monét.

Grammy v slzách

Nejvíce zlatých gramofonů si po skončení ceremoniálu odnášela domů písničkářka Phoebe Bridgers, a to konkrétně čtyři, z čehož tři získala se svou kapelou boygenius. Následovaly SZA, zmíněná skupina boygenius, Killer Mike, Victoria Monét a píseň ze soundtracku Barbie, všichni se třemi výhrami. Billie Eilish, Miley Cyrus a Taylor Swift získaly každá po dvou oceněních. Poprvé ve svých osmedesáti letech na Grammy vystoupila písničkářská legenda Joni Mitchell. O slzy v očích přítomných se ale postarala zpěvačka Celine Dion, která se nečekaně objevila na pódiu, aby předala cenu za Album roku Taylor Swift. Zpěvačka, která trpí vzácným onemocněním Stiff-Person syndrom způsobujícím ochabnutí svalů, se už před lety zcela stáhla do soukromí. Tím více byli diváci v sále překvapeni, když před nimi vystoupila. Na sobě měla světle růžovou róbu s vysokým rozparkem a srdíčkový výstřihem. Přes ni oblékla hořčicově žlutý kabátek. Tento model byl představený v Paříži necelé dva týdny před předáváním hudebních cen. Na další róby, které hudební hvězdy na galavečer oblékly, se můžete podívat v naší galerii. 

Céline Dion

Nejdůležitější výhry: 

Nahrávka roku 2024 : Miley Cyrus „Flowers“

Album roku 2024: Taylor Swift „Midnights“

Song roku 2024:  Billie Eilish & Finneas O'Connell „What Was I Made For?“

Nejlepší nový umělec/umělkyně: Victoria Monét

Nejlepší sólový popový výkon: Miley Cyrus „Flowers“

Nejlepší popový duo/skupina výkon:  SZA featuring Phoebe Bridgers „Ghost in the Machine

Nejlepší popové vokální album: Taylor Swift „Midnights“

Nejlepší pop/taneční nahrávka: Kylie Minogue „Padam Padam 

Nejlepší taneční/elektronická nahrávka: Skrillex, Fred again.. and Flowdan „Rumble“ 

Nejlepší album taneční/elektronické hudby: Fred again.. „Actual Life 3 (January 1 - September 9 2022)“

Nejlepší rockové vystoupení: boygenius „Not Strong Enough“

Nejlepší metalové vystoupení: Metallica „72 Seasons“ 

Nejlepší rocková píseň: boygenius „Not Strong Enough“

Nejlepší rockové album: Paramore „This Is Why“

Nejlepší tradiční R&B vystoupení: Coco Jones „ICU“

Nejlepší R&B píseň: SZA „Snooze“

Nejlepší progresivní R&B album: SZA „SOS“

Nejlepší rapová píseň: Killer Mike featuring André 3000, Future and Eryn Allen Kane „Scientists & Engineers“

Nejlepší rapové album: Killer Mike „Michael“

Mohlo by se vám líbit

Zlaté glóby ovládnul Oppenheimer, překvapila řada filmových nováčků

Předávání ocenění 81. ročníku Zlatých glóbů je za námi. Mnoho povyku nebylo, ba naopak. Se vší elegancí úspěch sklidil snímek Oppenheimer, svůj hvězdný moment si však vysloužila i řada nováčků kinematografie.
elle.cz

Zdroj: Grammy.com, Wikipedia, Forbes.com, Nytimes.com