REKLAMA

J&T Banka Art Index 2021: Počet umělkyň je letos historicky nejvyšší

Pokud vám příjde svět umění komplikovaný a neuchopitelný, zároveň se toužíte v něm vyznat, ale nevíte, jak ho uchopit, pomocným vodítkem vám může být žebříček Art Index, který každoročně zpracovává J&T Banka ve spolupráci s platformou ART+, jež schromažďuje aukční data a eviduje více než 2000 autorů. Hodnotí se především počty výstav a mezinárodní aktivita, cílem indexu je identifikovat ty nejvýraznější české současné umělce. Pořadí v žebříčku však nereflektuje hodnotu děl. To, že se umělec nachází na vysoké příčce neznamená, že je lepší, nebo že jeho díla jsou dražší než díla umělce, který je v pořadí po něm, či se do žebříčku nedostal vůbec. J&T Banka Art Index slouží čistě k orientaci na složité výtvarné scéně České republiky.

Osmý ročník nezávislého žebříčku zaznamenal pár milníků. Letos můžeme v Art Indexu sledovat největší počet žen v jeho historii. Z celé stovky je jich tento rok 29. Ženy také obsadily první dvě příčky. Již třetím rokem vede žebříček konceptuální umělkyně a sochařka Eva Koťátková, která vystavuje po celém světě a patří mezi mezinárodně neúspěšnější české umělce. Měla sólové výstavy v prestižních institucích jako je Metropolitní muzeum v New Yorku, Kunsthal Charlottenborg v Kodani nebo Modern Art Oxford a Haus 21 ve Vídni. Druhé místo letos patří „sociální architektce" Kateřině Šedé, která je taktéž mezinárodně výrazná, např. v roce 2011 vystavovala v londýnské Tate Modern.

 

 

V první desítce se také objevili tři nové tváře. Malíři Jaromír Novotný a Vladimír Houdek spolu se sochařkou a konceptuální umělkyní Pavlou Scerankovou, jež se z loňského 11. místa probojovala na 10. příčku. Krištof Kintera, který se letos vyšplhal na 4. místo, byl v loňském roce nejúspěšnějším umělcem na mezinárodním poli. Navzdory koronaviru stihl samostatné výstavy v Birminghamu a Mnichově a byl pozván na čtyři skupinové výstavy, od Muzea současného umění v Krakově až po pařížské Centre Pompidou

Jelikož se J&T Banka Art Index soustředí na umělce mladší, současné generace, z žebříčku tak vypadla velká jména jako je Vladimír Kokolia, Jiří Kovanda, Jan Merta nebo Jiří David. Neznamená to však, že tvorba nebo vizibilita těchto umělců rapidně klesla, ale je to z toho důvodu, že s novým rokem se posunula věková hranice, kterou žebříček sleduje. Zmizeli z něj proto jména tvůrců, kteří se narodili mezi lety 1950 a 1960.

Kompletní J&T Banka Art Index naleznete na jtbankartindex.com.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA