Zhlédněte ty nejlepší filmy letošních Oscarů

Všechno, všude, najednou / Everything Everywhere All At Once

Film roku převálcoval Oscary a získal zlatou sošku hned v sedmi kategoriích, včetně té za nejlepší film. Jakým dějem diváky i Akademii upoutal? Čínská imigrantka Evelyn Wang se nudí se svým manželem, nerozumí si se svou dcerou, její prádelně hrozí krach a po krku jí jde úřednice z finančního úřadu. Zkrátka všechno špatně. A najednou. Tu se ale z ničeho nic objeví její manžel z jiné dimenze a prozradí jí, že nežije pouze tento život. Že vedle sebe existují stovky paralelních vesmírů a tudíž i životů, které může Evelyn žít. V jednom je filmovou hvězdou, v druhém mistryní kung-fu, jinde je kamenem, v dalším zase kuchařkou nebo manželkou úřednice z finančáku. Všem vesmírům ale hrozí nebezpečí, které musí Evelyn díky svých schopnostem z různých životů zastavit. K vidění je oscarový multivítěz například na KVIFF.tv.

 

Na západní frontě klid / All Quiet On The Western Front

Drsná adaptace slavného románu Ericha Maria Remarquea z první světové války získala čtyři sošky Oscara a sedmkrát vítězně zabodovala také na cenách BAFTA. Ocenění si německý film odnesl v kategoriích za nejlepší zahraniční film, režii, adaptovaný scénář, kinematografii, zvuk, původní hudbu a další. Příběh o sedmnáctiletém německém vojákovi jménem Paul, který slouží na západní frontě v první světové válce, zůstává pro diváky stejně silný, jako kdykoli předtím. Paul se nechal naverbovat s ideály, ale tváří v tvář brutalitě válečného konfliktu, kterou denně zažívá v zákopech, rychle o své počáteční nadšení přichází. V dnešní době, kdy prožíváme válečný konflikt na Ukrajině, nabývá motiv na ještě větší závažnosti. Film surově ukazuje, že válka opravdu není jen hra na Playstationu. Film můžete sledovat na Netflixu, z jehož dílny také pochází.

 

Víly z Inisherinu / The Banshees of Inisherin

Dva přátelé Colm a Padraic žijí v Irsku a kamarádí se už dlouhá léta. Jeden z nich se ale zničeho nic rozhodne, že v přátelství už pokračovat nechce. Hledět na moře u sklenice piva a bezcílně tlachat mu už nestačí. Druhý to ale ne a ne pochopit a přátelství se snaží zachránit za každou cenu. Existenciální snímek s výbornou kamerou i skvělým hereckým obsazením překvapivě neproměnil žádnou ze svých původních devíti oscarových nominací. Irský film ale i tak za zhlédnutí určitě stojí, dostupný je na platformě Disney+.

 

Velryba / The Whale

Pro vítěze Oscara v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli znamená soška životní výhru. Má pro něj mnohem hlubší význam než jen uznání za dobrý herecký výkon. Pro Brendana Frasera v roli obézního učitele Charlieho představuje návrat do záře reflektorů, návrat, ve který možná doufal, ale věřil mu jen stěží. Poté, co byl roky na hollywoodském blacklistu a potýkal se s psychickými problémy, neúspěchy v osobním životě a kily navíc, které pro něj jako pro bývalý sex-symbol znamenaly absolutní vyoutování, se tzv. „Brenaissance“ rovná malému zázraku. Drama Velryba je příběhem učitele angličtiny Charlieho, který se pod tíhou traumat z minulosti dobrovolně uzavřel doma ve svém bytě a své štěstí marně hledal v jídle. To mu ale přineslo pouze 270 kilo živé váhy, rozpad rodiny a odloučení od dcery. Sebere v sobě ale tolik síly, aby se vynasnažil napravit alespoň něco málo z toho, co zpackal. Hledá opět cestu ke své dceři Ellie, což po letech, kdy spolu neměli sebemenší kontakt, není vůbec snadné. Životní film Brendana Frasera už prošel českými kiny, ale zatím k dispozici na streamovacích platformách není.

 

Avatar: The Way of Water

Pokračování jednoho z největších velkofilmů všech dob se diváci dočkali loni. S Akademií se shodli na mimořádnosti snímku a film si proto vysloužil několik oscarových nominací, z nichž proměnil tu za Nejlepší vizuální efekty. Režisér James Cameron však navzdory obřímu diváckému i komerčnímu úspěchu filmu nebyl nominován na cenu za Nejlepší režii a slavnostního ceremoniálu v Dolby Theatre se ani nezúčastnil. Avatar 2 vypráví o životě Jakea Sullyho a jeho ženy Neytiri, kteří založili rodinu a nyní žijí na extrasolárním měsíci Pandora. Svůj domov ale musí po návratu hrozby opustit a spolu s armádou rasy Na'vi se pokusit svůj domov ochránit. Druhý Avatar nabízí nádherné podmořské scenérie a eco-friendly zápletku. V kinech čeští diváci naplnili předpoklady o tom, že se bude jednat o kasovní trhák, a už teď si ho mohou pustit na Disney+.

 

Top Gun: Maverick

Letecká fajnšmekrovinka dostala Oscara za Nejlepší zvuk, ale kdyby se rozdávaly sošky i za nejlepší jezdeckou scénu na motorce, Tom Cruise by jednoho Oscara určitě dostal. V kinech už jste mohli vidět pokračování kultovního filmu z prostředí amerických stíhacích pilotů v uplynulém roce a teď si ho můžete pustit na streamovací platformě SkyShowtime nebo si ho zapůjčit na Apple TV. Tom Cruise v roli leteckého mistra Mavericka už třicet let bravurně pilotuje stíhačky a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun. V rámci něj má vyškolit stíhače na nebezpečnou akci, o které tuší, že může pro některé z nich znamenat poslední misi v jejich životě. Má se jí zúčastnit i Bradley Bradshaw, syn jeho kamaráda Goose, který v prvním díle zahynul, když se nezvládl katapultovat ze stíhačky pilotované Maverickem. Syn ho z otcovy smrti viní a Maverick musí zabránit tomu, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho tátu...

 

Women Talking

Film byl natočen dle skutečných událostí a úspěšného románu od Miriam Toews. Je příběhem skupiny žen, které se rozhodnou být součástí jisté náboženské komunity v Bolívii. V té dochází k šíření sexuálního zneužívání a ony se musí rozhodnout, zda pachatelům násilí odpustí, nebo zda svou komunitu opustí. Náboženská pravidla, mužský útlak a zvrácené hodnoty jsou tím, na co chtěl tento film upozornit. A povedlo se, pokud o tom svědčí přinejmenším získaný Oscar za Nejlepší scénář podle předlohy. V Česku jeho premiéra ještě nebyla stanovena.

 

Navalnyj

Jako Nejlepší celovečerní dokument byl americkou filmovou akademií oceněný film o ruském aktivistovi, opozičním vůdci a novináři Alexeji Navalném. Režisér Daniel Roher ve svém doku-thrilleru představuje jeho život a dílo, během kterého si po letech odhalování korupce a šílených poměrů ve své ruské domovině vytvořil mocné nepřátele, včetně toho nejmocnějšího – prezidenta Vladimira Putina. Navalný v srpnu 2020 přežil pokus o vraždu nervově paralytickou látkou a snímek mapuje tento pokus a měsíce po něm. Navalnyj je nyní pod záminkou vězněn za své protiputinovské názory a aktivity. Film je dostupný na HBO Max.

 

PinocchioGuillerma del Torra / Guillermo del Toro's Pinocchio

Slavné pohádky o dřevěné loutce, která má jediný sen, a to stát se skutečným chlapcem, se nově ujal oceňovaný režisér Guillermo del Toro. Dospělé i dětské diváky na filmu okouzlí jeho výtvarná stránka a emotivní vyprávění důvěrně známého příběhu. Filmová výprava působí velmi živě i emotivně v dotyku se základními existenciálními otázkami života a smrti. Dřevěný náhradní syn truhláře Geppetta poznává, jaká je jeho existence i život jako takový. Guillermo del Toro do známého pohádkového příběhu vnáší nová témata, ale stále jej uchovává srozumitelným i pro malé dětské diváky. Nejlepší animovaný film letošního roku zhlédnete nyní na Netflixu.

 

Tár

Cate Blanchett coby dirigentka Lydia Tár je na svém tvůrčím vrcholu. Je sebejistá, dominantní a v orchestru má moc. Sedmým rokem diriguje německý soubor a chystá se na uvedení Mahlerovy Páté symfonie, která má být vrcholem hudební sezóny. Dirigovat orchestr je pro ni často snazší, než vlastní život. Když Lydia opustí orchestřiště, ztrácí často pevnou půdu pod nohama. Snímek vyobrazuje nečestné zákulisní praktiky, postavení žen ve světě klasické hudby, mapuje hranice mezi uměleckým a soukromým životem a poukazuje na zneužívání podřízených z pozice moci. Vymezila se vůči němu uznávaná dirigentka Marin Alsop, které vadilo, že Blanchett v roli dirigentky Tár využívá své postavení k vykořisťování jiných žen. Blanchett svou nominaci v sošku Oscara neproměnila, ale film si tak jako tak ujít nenechte.

95th Annual Academy Awards: Ty nejlepší róby červeného koberce

elle.cz

Zdroj: ČSFD, IMDb, Wikipedia, filmtoro.cz, netflixer.cz, totalfilm.cz