Sociální jet-lag: jak se chaotický víkend podepíše na zdraví

Spánek navíc? Špatný nápad

Víkendový spánkový posun způsobený tím, že se jdete večer předtím bavit nebo za sebou máte prostě jen hektický pracovní týden, tělu nedělá dobře. Stisknout o víkendu ráno tlačítko odložení budíku proto není ten nejlepší nápad. Pokud nemáte malé děti, které každý den s úderem šesté ranní fungují jako ty nejspolehlivější osobní budíky, mnoho z vás využívá víkendy jako příležitost dopřát si pár dalších hodin spánku navíc.Odborníci se ale domnívají, že tento sociální jet-lag, který o víkendu ve srovnání s všedním dnem mění naše spánkové návyky, může vést k nezdravým změnám ve střevech, což má za následek zvýšené riziko onemocnění.

Mohlo by se vám líbit

Proč je dobré vstávat brzy, a jak si na to rychle zvyknout

Vstávat brzy je zdravé a prospívá vašemu tělu. To ale není všechno: Dny jsou díky němu delší, vy jste efektivnější, a tím pádem také úspěšnější. Jenže jak to udělat? Jak začít vstávat dřív, když vstávání nesnášíte?
elle.cz

Co je sociální jet-lag?

Chodit spát a probouzet se během týdne v čase, který se výrazně liší od víkendu, je jev nazývaný sociální jet-lag. V nové studii provedené na Kings College London na 1000 účastnících vědci zjistili, že i 90ti minutový rozdíl v našem nočním spánku v průběhu normálního týdne může ovlivnit typy bakterií vyskytujících se v lidských střevech. „Sociální jet-lag může povzbudit druhy mikrobioty, které mají nepříznivé souvislosti s vaším zdravím," řekla Kate Bermingham, autorka studie a vedoucí nutriční vědkyně ve zdravotnické společnosti Zoe.

Horší jídelníček

Předpokládá se, že sociální jet-lag je spojený nejen s únavou, ale také s konzumací nezdravějších potravin. Lidé s rozhozeným spánkovým rytmem více touží po jídlech s vyšším obsahem sacharidů a celkově sladkých jídel. Ve studii ti, kteří měli sociální jet-lag, častěji jedli stravu zahrnující brambory, včetně chipsů nebo hranolek, slazené nápoje, čokoládové tyčinky a další sladkosti. Naopak se v jejich jídelníčku vyskytovalo méně ovoce a ořechů, jídel s menším obsahem vlákniny v porovnání s jídelníčkem lidí s konzistentnější dobou spánku. Také se prokázalo, že sociální jet-leg je spojený s nárůstem hmotnosti, větší nemocností a zvýšenou duševní únavou. Nejčastěji se tento nežádoucí vedlejší projev objevuje u teenagerů a mladých dospělých, pak se s přibývajícím věkem snižuje.

Mohlo by se vám líbit

Dash, mind a středomořská: Diety, které fungují a prospívají zdraví

Poznejte diety, které nevznikly jako cesta ke shazování kil. Byly vymyšleny jako způsob, kterým přimět tělo správně fungovat a uzdravit ho. Umí prodloužit vitalitu mozku, paměti, upravit krevní tlak i ostatní tělesné hodnoty. Díky nim uděláte hodně pro své zdraví a ještě si tak mimochodem zhubnete...
elle.cz

Vstříc nemocem

Nemoci a nezdravější potraviny ovlivňují střevní mikrobiotu. A ta zase ovlivňuje imunutu a náchylnost k nemocem. Vzniká tedy začarovaný kruh. Expertka na výživu Penny Weston, k tomu poznamenala: „Některé střevní bakterie jsou extrémně důležité pro náš imunitní systém, srdce, váhu a mnoho dalších aspektů zdraví. Nezdravá strava sestávající z průmyslově zpracovaných potravin, alkoholu a velkého množství cukru může vést ke špatnému zdraví střev.“ Přímo k tématice sociálního jet-lagu řekla: „Konzistentní spánkový režim je proto důležitý nejen pro zdraví, ale také ovlivňuje naši náladu, paměť, učení a kreativitu.“

Jet-lag v jídelníčku

A proč se vlastně sociální jet-lag podepisuje na našem jídelníčku? Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu, touhu po sacharidech a sladkých jídlech. Také ovlivňuje naše hormony tím, že zvyšuje hladinu ghrelinu známého jako hormon hladu. Naopak snižuje hladinu leptinu, tedy hormonu, který pomáhá udržovat normální váhu. „Pokud máte ve střevech nerovnováhu bakterií, může to vést k zánětlivé reakci. Proto konzumace stravy, která podporuje zdravou rovnováhu bakterií, pomůže zajistit, že bakterie ve vašem střevě budou zdravé a nebudou muset bojovat se záněty,“ ujasňuje Weston. Vylepšit si stav střevního mikrobiomu můžete probiotiky a fermentovanými potravinami jako jogurty, kefíry, kysané zelí a kimchi. Jen pozor, probiotika jsou citlivá na teplo a vlhkost a měly být ideálně uchovávané v ledničce.

Mohlo by se vám líbit

Mikrobiom, náš druhý mozek. Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví?

Sevřený žaludek při pohovoru, neodbytná bolest břicha před prezentací nebo poletující motýlci v břiše na prvním rande. Všichni jsme jedno nebo druhé zažili, ale málokdo už zkoumal, co za tím vším stojí. Pojďme se tedy konečně usadit, nalít si šálek kefíru a blíže se seznámit s tajemným a všemocným mikrobiomem.
elle.cz

Jak zabránit sociálnímu jet-lagu?

Ideální by bylo dosáhnout alespoň sedmi hodin nepřerušovaného spánku za noc. Nebo tolika, kolik potřebujete k tomu, abyste se probudili odpočatí, svěží a bdělí. Dobré je také dodržovat čas, kdy chodíte spát a také kdy vstáváte. Vytvoření rutiny před spaním vytváří návyky, které našemu mozku pomáhají rozpoznat, kdy je čas jít spát a uvolnit se. Začněte teplou koupelí a nastavte si stejný čas na spaní, aby vaše tělo vědělo, že je čas připravit se na spánek. A nezapomeňte také včas odložit mobil - modré světlo vyzařované obrazovkami mobilních telefonů a tabletů omezuje produkci melatoninu, hormonu, který řídí váš cyklus spánku a bdění. To ztěžuje usínání a probouzení se další den. I večerní scrollování socsítěmi a sledování vašich guilty pleasures může přispívat k vašemu sociálnímu jet-lagu.

Mohlo by se vám líbit

7 typů odpočinku: Najděte rovnováhu ve své relaxaci

Když nás souží únava a vyčerpání, je spánek náplastí, do které vkládáme naději, a jíž se bolístku snažíme zalepit. Důležitost a prvenství ve škále odpočinku mu nelze odepřít. Zároveň ovšem nemůžeme přehlédnout další formy odpočinku, které bychom všichni měli regulérně praktikovat, a které přebírají kormidlo tam, kde spánek nestačí.
elle.cz

Zdroj: Bbc.com, theguardian.com, glamour.com