Ořechy, preclíky a kiwi Aneb 10 potravin pro kvalitní spánek

Spíte špatně a málo? Tento problém byste rozhodně neměli podceňovat. Dlouhodobá spánková deprivace se může negativně odrazit na vašem zdraví – hrozí chronická únava, snížení funkce imunitního systému nebo také úzkosti či deprese. Zdravý spánek začíná kupodivu v žaludku. Těchto deset potravin vám pomůže navodit pocit únavy a zaručit hluboký noční spánek.  

 

Vlašské ořechy a mandle

Malá hrst oříšků je zdravou večerní svačinou. A navíc přispěje k lepšímu spánku. Konkrétně vlašské ořechy jsou jedním z nejlepších potravinových zdrojů melatoninu aka „hormonu spánku” a seratoninu aka „hormonu štěstí”. Mandle jsou zase bohatým zdrojem hořčíku. Ten umí v těle redukovat zánětlivé reakce, krom toho snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu), který je zodpovědný za špatnou kvalitu spánku.  

Mléko

Pro ty, kteří rádi cvičí večer a nemají problém s laktózou, se doporučuje sklenice teplého mléka na noc. Pochopitelně bez sušenek. Mléčné výrobky pomáhají normalizovat svalovou činnost a uvolňují noční křeče. Obsahují také vápník, který pomáhá absorbovat aminokyselinu tryptofan – ta je zodpovědná za přísun energie do těla, čímž zajišťuje správnou funkci nervové soustavy.  

Kiwi

Toto exotické ovoce má minimum kalorií a zároveň maximum benefitů pro vaše tělo. Přispívá k lepšímu trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a mírní záněty. Podporuje tvorbu serotoninu, dodává tělu velké množství vitamínu C a zlepšuje imunitu. A navíc skvěle chutná! 

Salátové listy

Dobrá zpráva pro milovníky zeleně. Hlávkový salát je totiž bohatým zdrojem látky zvané lactucarium či locikovina, které se říká „salátové opium”. Působí jako sedativum a silný relaxant, který vám zaručí nerušený spánek. Z listů salátu si můžete udělat dokonce i čaj! Stačí zalít tři velké listy horkou vodou a 15 minut louhovat. Pro lepší chuť přidejte pár lístků máty.  

 

 

Preclíky

Slané preclíky a krekry mají vysoký glykemický index. Dodají vám tedy rychlý příval energie, který pak ještě rychleji vystřídá ospalost. Pozor, jsou však velmi návykové.

Ryby

Ryby – zejména tuňák, makrela a losos – jsou mimořádně bohaté na vitamín B6, který se aktivně podílí na tvorbě melatoninu a serotoninu. Obsahují rovněž vitamín D, který pomáhá redukovat záněty v těle. Rybí večeře vám tedy zaručí rychlé usínání a hluboký spánek.  

Višňová šťáva

Višně zvyšují hladinu melatoninu v těle. Podporuje ospalost, a dokonce se o nich mluví ve studii zkoumající insomnii. Pokud tedy potřebujete celou noc pracovat na prezentaci do práce, višně si raději odpusťte. Hrozí totiž, že usnete přímo na stole.  

 

 

Zvěřina

Rekordmanem v obsahu tryptofanu v mase je zvěřina. Pokud však chcete zvolit něco jednoduššího, krevety nebo krůta budou skvělou alternativou. Krůtí protein totiž přispívá k pocitu únavy a ospalosti, což podporují i některé výzkumy.  

Jasmínová rýže

Stejně jako preclíky má i rýže pozoruhodně vysoký glykemický index. Ptáte se, jaký je rozdíl mezi tou bílou a hnědou? Především ten, že z bílé rýže byly odstraněny otruby a klíčky. Díky tomu má nižší obsah vlákniny, živin a antioxidantů, i přesto však obsahuje dostatečně vysoký podíl vitamínů a minerálů. Vědci se proto domnívají, že konzumace bílé rýže alespoň hodinu před spaním pomůže zlepšit kvalitu spánku. A nejlépe, pokud ji zkombinujete se salátem.  

Heřmánkový čaj

Nejoblíbenější babský recept a univerzální lék téměř na všechno. Už od pradávna se heřmánkový čaj považuje za nejlepší lék proti nespavosti. Tento voňavý odvar totiž umí zvýšit hladinu glycinu, který zklidňuje nervovou soustavu a uvolňuje svalové napětí. Pokud do něj navíc přidáte pár lžiček medu, který zvyšuje hladinu inzulinu, budete spát doslova jako nemluvně.

 

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA