Česká módní návrhářka dobývá nejen svět Instagramu

Pokud sledujete svět sociálních sítí, pak už jste na obrázky Roji určitě narazily. Jitka Ročňová svou značku ROJI založila v roce 2017, aby tvořila kvalitní módu nezávislé ženy. Vždycky milovala hezké, nadčasové oblečení. Naučit se šít a proniknout do oděvního průmyslu ji donutila absence kvalitního oblečení z přírodních materiálů, které budou skutečně nositelné. Ženy se v nich budou cítit sebevědomě, sexy a nebudou muset dělat kompromisy mezi kvalitními materiály a zároveň nadčasovými střihy. 

Roji

Jaká tři slova charakterizují značku Roji?

Kvalita. Ať už jde o výběr materiálů či samotné zpracování. Látky jezdím vybírat osobně, abych si byla jistá jejich původem a při zpracování se soustředím na detaily, protože věřím, že to je základ kvalitního produktu. Elegance. Chci ženy naučit oblékat se žensky, sofistikovaně a přesto přirozeně. Věřím, že ta pravá elegance je především o přístupu, tedy o dokonalém spojení osobnosti a outfitu. Zodpovědnost. Vůči svým zákaznicím, společnosti i sobě. Nikdy bych nenabízela kousek, se kterým bych nebyla stoprocentně spokojená. Věřím, že to, co dáš, se ti ve stejné míře vrátí a podle toho se snažím chovat.

Jak značka vznikla?

Hlavním motorem pro mě byla absence kvalitně zpracovaného dámského oblečení na trhu, ženských střihů v moderním a stylovém provedení. Byla a stále jsem smutná z faktu, že se v Česku musíme spokojit s oblečením, u kterého cena neodpovídá jeho kvalitě (to stejné u potravin a dalšího zboží). Česko je považované za odpadkový koš Evropy. A to jsem chtěla změnit, alespoň z části. Sama jsem se nikdy nechtěla smířit s průměrem, kamarád mi kdysi řekl: „Budeme-li mířit ke hvězdám, možná na ně nedosáhneme, ale i tak se dostaneme dál, ne když budeme pořád při zemi.“ Řídím se tím celý život, napříč vším, co dělám. Do všeho vkládám celé své srdce a právě tak vznikla i značka ROJI, což je zkratka z počátečních písmen mého jména ROčňová JItka.

Čím jste chtěla být jako malá?

Těžká otázka. Jako malá jsem asi neměla velké sny ani touhy, nesnila jsem o budoucnosti. I když jsem se narodila ve znamení ryb a snění je tak pro mě důležitým faktorem, neměla jsem o budoucnosti ani páru. Tím se nejspíš řídím doteď. V tento moment mi na mysl přichází úryvek z jedné krásné knihy, který se stal mým životním mottem. „Proč chceš vědět, co tě v životě čeká? Má-li to být hezké, budeš příjemně překvapen. Má-li to být zlé, budeš dopředu zbytečně trpět.“ Myslím, že žít život bez očekávání a nechávat se jím překvapit, je vlastně to nejkrásnější.

Roji

Jaká byla vaše cesta k navrhování oblečení?

Trnitá. Toužila jsem být jiná, odlišit se od šedé masy v ulicích, moci nosit něco svého, ženského, co bude z přírodních materiálů a bude na postavě sedět. Ze začátku by mě však ve snu nenapadlo, že se dostanu až takhle daleko a budu mít i svou vlastní značku a přehlídku. Učila jsem se šít po večerních kurzech a šila věci jen pro sebe. Když mě ale na ulici začali zastavovat cizí lidé a ptali se, kde jsem danou věc koupila, rozhodla jsem se posunout dál a vytvořit svoji značku.

Co najdeme v portfoliu ROJI?

Snažím se pro ženy vytvořit základ šatníku, který bude z nadčasových kousků, propracovaných do posledního detailu. Do většiny svých kousků zapracovávám klasické prvky vycházející z pánských střihů a jednoduché linie spojené s originálními detaily. Vždy používám pouze ty nejkvalitnější přírodní materiály, jako je hedvábí, kašmír a vlna.

Jaká bude kolekce pro podzim/zimu 2019/2020?

Kolekci jsem prezentovala na přehlídce minulý měsíc a je inspirována třemi slavnými ženami, které zásadně ovlivnily svět oblékání: Hanou Podolskou, Marlene Dietrich a Audrey Hepburn. Nese se převážně v zemitých podzimních barvách a neutrálních tónech, které jsou pro mě od začátku tvorby signifikantním prvkem. 

Roji

Já vím, že je to těžké, ale co je váš nejoblíbenější kousek z nové kolekce?

Rozhodně mě baví skládané sukně a dlouhá saka v kompletech.

Jak vypadá žena, která nosí šaty ROJI?

Většina mých klientek jsou ženy, které v životě samy něco dokázaly vybudovat, mají zdravé sebevědomí, odvahu, nadhled, umí okouzlit okolí svou pozitivní energií a přístupem k životu. Váží si sebe samých, proto chtějí kvalitní oblečení, které jim padne a nebude z umělých látek.

Kterou část kreativního procesu máte nejraději?

Jednoznačně výběr látek. To je pro mě naprostá extáze.

Kde berete inspiraci?

Moji tvorbu významně ovlivňuje má povaha. Proto jsou mé modely pro někoho možná příliš zahalené, spousta žen má raději více sexy odhalené kousky oblečení. Mé modely jsou rafinované a nechávají prostor pro představivost, a právě to je sexy. Obrovskou inspirací mi vždy byla právě Audrey Hepburn. Svým stylem oblékání, ale také vystupováním a chováním na veřejnosti a ve společnosti.

Jak nejraději trávíte volný čas?

Tak tohle slovo neznám. (smích)

Podívejte se na exkluzivní editorial Roji s modely z kolekcí pro podzim a zimu 2019: