Grace Kelly: Ikona elegance, nebo odvážná rebelka?

 

Ve skutečnosti však na filmové hvězdě a monacké princezně nebylo vše zdaleka tak křehké, jak se dnes zdá. Kromě elegance definovala také odvahu, když její styl bořil zažité standardy.

V roce 1954 měla Grace Kelly na premiéře Rear Window Alfreda Hitcocka černobílé šaty s tulipánovou sukni a námořnickým límcem podobným šálu. Jen si to představte - uprostřed dekády, kdy žena jen poodhalením klíčních kostí působí rozruch. Námořnický límec je proto rafinovaným způsobem provokace. Zahaluje ramena, a přesto výrazně rámuje dekolt. Róbu navrhl její doprovod toho večera Oleg Cassini. Grace tak byla jednou z prvních hvězd, která začala na hollywoodské party vodit svého návrháře.   

 

Grace

Lekce power dressingu od Margaret Thatcher

elle.cz

Možná je vám to povědomé. Grace už v padesátých letech nosila to, čemu dnes říkáme crop top. Herečka dbala na dobrou fyzickou kondici, své tělo se proto nebála ukázat a jako projev ženské volby jej někdy odhalovala době navzdory.

 

Grace

 

Jsou hvězdy, jež se staly synonymem sex-appealu. Grace do této pomyslné skupiny často neřadíme. Její osud – monacké kněžny – ji totiž uvrhl do jedné z největších rolí, státnických. Ale její herecké začátky jsou prosycené smyslností a svůdností těla. V odvážných šatech pózovala na fotkách k filmu To Catch a Thief. Sama si je vybrala a jedná se o model Pierra Balmaina, tehdy ve Spojených státech ještě ne tak známého, ale u některých hvězd už přesto populárního návrháře. Mohutné drapérie těsně přiléhající tělu tehdy působily asi tak výstředně jako zlaté brnění Lil Nase na letošním Met Gala.    

 

Grace

 

V roce 1955 získala Grace Kelly Oscara za roli ve filmu Country Girl. Pro tuto příležitost si oblékla mátově zelené šaty od Edith Head, která byla legendární hollywoodskou kostýmní návrhářkou. Head dělala kostýmy pro Hitchcockovy filmy, včetně Rear Window, a byla také hlavním mozkem outfitů Audrey Hepburnové v Roman Holiday. V té době nebylo zvykem vybočovat barevně z davu, když přišlo na řadu oblékání oscarových rób. A když už, vybíraly herečky ty odstíny, které byly publikem přijímány jako lichotivé, mezi ně se tehdy mátová rozhodně neřadila, ale Grace zase jednou chtěla vystoupit z davu.

 

Grace

Lepší šatník, lepší svět. Nová kniha o tom, proč se oblékat udržitelně

elle.cz