Louis Vuitton Spring/Summer 2023: Surreální vesmírná odysea

Vítejte v Cour Carrée du Louvre. Neplánujte si však návštěvu významných maleb a sochařských klenotů. O umělecký zážitek ale ochuzeni nebudete. Dům Louis Vuitton se totiž vydává na vesmírnou odysseu s příchutí hořkého surrealismu, aby zprostředkoval své savoir-faire v uměleckém vakuu. K jeho vytvoření Nicolas Ghesquière přizval svého dlouholetého přítele francouzského umělce Philippe Parrena a spolu s hollywoodským produkčním designérem Jamesem Chinlundem sestavili velkolepou scenérii pro konání show představující kolekci Ready-to-Wear Spring/Summer 2023. Kulisy připomínající kosmickou loď či vetřeleckou vesmírnou rostlinu pohlcují návštěvníky, připraveny hostit galaktickou show.

Prohlédněte si Ready-to-Wear Spring/Summer 2023 kolekci domu Louis Vuitton...

Inspiraci stojící za kolekcí si vysvětlujeme jedině takto: buď je Nicolas Ghesquiére oddaným milovníkem kinematografického díla Stanleyho Kubricka, nebo se sám vydal prozkoumat vesmírný prostor. Ať už to bylo jakkoliv, donutilo ho to přezkoumat pohled na ženskost. Přehodnocuje proporce oděvu a doplňků, mění zavedená měřítka. Na první pohled zaujmou například zipy, pravděpodobně doposud největší, které jsme kdy viděli. Sám kreativní ředitel se nechal slyšet, že jde o nejrozměrnější zip, který kdy byl vyroben.

A nejde jen o ně, proces zveličování prvků oděvu vedl ke zvětšování dalších kusů z kolekce. Nepovšimnuta nezůstala ani ikonická klíčenka, která se proměnila v prostornou kabelku, opasky, cvočky a knoflíky. Změnou měřítka ruší zavedené konvence ženskosti. S vtipem a nadsázkou a prostřednictvím výjevu připomínajícího surrealistický sen. Jediné pozemské v celé kolekci je snad jen kabelka ve tvaru domu. Docela obyčejného, lehce kýčovitého domu. Jako kdyby on samotný byl vetřelcem ve světě mimozemských bytostí...