Max Mara Resort 2023: Stockholm, Midsommar a švédská modrá krev

Epické přírodní scenérie a bohatá lidová tradice, evokující tajemství a magii. Ruku v ruce s tolik opěvovaným skandinávským minimalismem, ať už si pod tímto slovním spojením představíte cokoli. Tato kombinace přirozených zdrojů kreativity dala postupně vzniknout intuitivnímu pokrokářství severské země. Progresivismus byl vždy součástí této kultury. Historie si například Vikingy pamatuje kvůli jejich nájezdům, ale málokdo ví, že byli také předchůdci rovnosti pohlaví v severní Evropě. Nebo taková královna Kristina Švédská. Korunována v roce 1650, byla feministkou ante litteram, ještě než se téma osvobození žen v 19. století stalo aktuálním. A takový norský spisovatel Henrik Ibsen se sice nikdy neprohlásil za feministu, ale připisuje se mu osvobození nové ženy prostřednictvím jeho her, které popisují rodiny, v nichž ženy odolávají tlaku buržoazního, konzervativního a moralistického prostředí. Ve Skandinávii ovlivňovala filozofie všechny aspekty kultury odnepaměti.

Mohlo by se vám líbit

Maximální elegance v podání módního domu Max Mara

Italský oděvní dům Max Mara otevírá své brány vstříc maximální eleganci a après-ski náladě. Chcete-li se jí také nechat unášet, pojďte se mnou na přehlídku. Držím vám místo! Pohodlně se usaďte, show právě začíná.
elle.cz

Svět patří ženským hrdinkám

Múzou kolekce se stala Selma Lagerlöf, švédská spisovatelka, představitelka švédského novoromantismu a zároveň nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Její průkopnictví vystihuje ducha kolekce Max Mara Resort 2024. Narodila se v bohaté švédské rodině v roce 1858 a netajila se radikálními názory na puritánské hodnoty své doby. Jako spisovatelka se zasazovala o společenské změny a pokrok s avantgardními názory na roli žen a jejich sexualitu. Plně patřila do světa Ibsena, ale také Muncha, Nietzscheho a Kierkegaarda, a ztělesňovala tak skandinávský přínos k moderní genderové identitě. Lagerlöf psala příběhy ze života, legendy, ale i pohádky. V roce 1909 získala jako první žena Nobelovu cenu, což bylo jasným znamením návratu folklorního dědictví do skandinávské kultury.

Sedmero divokého kvítí

Do kolekce vedle múzy Lagerlöf vstupuje ještě další inspirace. Tou je magický Midsommar, letní slunovrat, oslavující oslavující dar léta. Jednou z nejzajímavějších tradic je sběr sedmi druhů divokých květin Septem Flores. Podle legendy ten, kdo je všechny najde, bude si na nich muset ustlat. Jedině se sedmerem kvítí pod polštářem se mu bude zdát o jeho budoucí lásce. Max Mara čerpá inspiraci z akvarelového archivu herbářů a obnovuje identitu květin v našich šatnících. Kolekce s potisky barevných větviček a kvítků jako na louce v době Midsommaru představuje looky pro zasněné večery, kde kontrastní bílé límce a manžety připomínají naopak městskou atmosféru... Protože přesně o tomto mixu městského DNA a lidových tradic inspirace linoucí se ze Skandinávie je, na tom se přece shodneme. 

Max Mara Resort 2023

Zdroj: Autorský článek