Zemřel Roberto Cavalli, excentrický návrhář, kterého davy milovaly

Roberto Cavalli se narodil ve Florencii v roce 1940. Jeho děd Giuseppe Rossi byl proslulým malířem, Cavalli šel v jeho stopách zápisem na Florentskou akademii umění, kde začal experimentovat s malbou, patchworkem a textilem. Svou první jmenovitou Prêt-à-Porter kolekci představil v Paříži v roce 1970 ve svých třiceti letech, poté debutoval na přehlídkových molech ve Florencii a Miláně v roce 1972. Téhož roku otevřel svůj první butik v Saint-Tropez, městečku, které se stalo mezinárodním symbolem půvabu a luxusu. Tam si jeho práce, která zahrnovala revoluční postup tisku na kůži, který vynalezl a nechal si patentovat, rychle všimly přední osobnosti módního průmyslu včetně Pierra Cardina. Tento inovativní postup mu vynesl zakázky nejen u Cardina, ale u celé řady luxusních módních domů, a nasměroval ho na kreativní cestu postavenou na okázalé eklektické estetice. Následující dvě desetiletí zůstal mimo Evropu téměř neznámý. V devadesátých letech pak znovu objevil luxusní džínovinu, nejprve s pískovaným vzhledem a poté vložil do džínů lycru, aby byly přiléhavější a více sexy. Když si je v roce 1993 na přehlídku oblékla modelka Naomi Campbell, staly se strečové džíny velkým trendem.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Za návrhářovy kariéry se značka Roberto Cavalli stala synonymem odvážných, pestrobarevných šatů, které vyzařovaly sex-appeal. Nebál se hojného používání zvířecích potisků, které pro něj byly nadevše příznačné, a pojil je dohromady s inovativními přístupy k látkám. Pro eklektický styl si jej zamilovaly největší hvězdy filmového plátna i modelingu, pojí jej spolupráce se Sophií Loren i Brigitte Bardot, v posledních letech pak s Kim Kardashian nebo Lady Gaga. Italský módní návrhář, který oslavoval půvab a maximalismus, posílal modelky na přehlídková mola a herečky na červené koberce v šatech s leopardím potiskem, džínách zdobených drahokamy, saténových korzetech a dalších okázale křiklavých oděvech. Pod značkou představil další řady, včetně RC Menswear, Just Cavalli, která byla určena mladším zákazníkům, a dětské kolekce. Značka také expandovala do oblasti pohostinství a v roce 2002 otevřela ve Florencii kavárnu a klub Cavalli Café, jejíž koncept nakonec přenesla i do dalších měst včetně Milána a Miami.

Impérium bez krále

„Roberto miloval nadbytek, ale nikdy neztratil svůj nadhled,“ uvedla v roce 2020 Nina Garcia, šéfredaktorka americké edice magazínu ELLE. „I když byl minimalismus normou, věřil v maximalismus. Oblékal nás s myšlenkou, že život – a módu – je třeba žít na plné obrátky." Cavalli, který ve svých často odhalujících kreacích používal jasné barvy a patchworkové efekty, byl extrovertní milovník umění, který nosil tónované brýle a kouřil doutníky. Byl již delší dobu nemocný a jeho stav se podle svědectví rodiny v posledních dnech zhoršil. Zůstalo po něm šest dětí a jeho partnerka Sandra Bergman Nilsson. O jeho úmrtí informovala na Instagramu jeho značka, ale neposkytla žádné podrobnosti.

Animální přitažlivost: Oblékněte zvířecí print

elle.cz

Zdroj: CNN, BusinessofFashion