Jumping fitness, cycling, fly jóga... A že vás doteď cvičení nebavilo?

Fly jóga

Když před pár lety tanečnice Andrea Šamonilová z pražského  AnYo studia hledala v New Yorku sport, který by dal odpočinout jejímu přetrénovanému tělu, narazila na koncept AntiGravity Yogy Christophera Harrisona, který se v Big Apple těšil velké oblibě. 

Broadwayský tanečník a choreograf tento sport vymyslel pro pár nadšenců z oboru počátkem devadesátých let s cílem pokračovat v tanci a gymnastice i po ukončení profesionální kariéry. Vzal to nejlepší z jógy, akrobacie a tance, k tomu přidal akrobatickou šálu, skvělý playlist a několikaúrovňový trénink pro všechny typy fyzické zdatnosti, a hit byl na světě. 

Úspěšnému konceptu výborně nahrává odvěká touha lidí létat nebo se letu aspoň jakkoli přiblížit. 

V pražském AnYo studiu Andrea na tento koncept navazuje a pořádá lekce fly jógy pro všechny věkové kategorie, cvičí tu děti od čtyř let a nejstarší frekventantce je přes sedmdesát. Zatímco malé děti a teenageři tu hledají zábavu a zkoušejí nejrůznější bláznivé triky, dospěláci si na zdejší lekce chodí protáhnout a uvolnit páteř, zpevnit střed těla a vytvořit dostatek místa pro vnitřní orgány. „Inverzní pozice jsou navíc skvělé pro redukci vrásek, jiné zase pro hubnutí nebo nastartování lymfatického systému,” vyjmenovává benefity tohoto sportu lektorka, jejíž hodiny jsou rozdělené podle úrovní pro začátečníky i pokročilé.

„S nováčky se nejprve učíme základní prvky a seznamujeme se s šálou, která je mimochodem velmi bezpečná. Je vyrobena ze speciální látky obsahující směs leteckého hedvábí a nylonu a udrží i malé slůně o hmotnosti 500 kg,” vytahuje z rukávu fun fact Andrea. Pokud chcete, můžete si dopřát individuální lekci (840 Kč) a v klidu si vše osahat, běžná lekce pak stojí 280 korun. Já si při ní protáhla snad všechny existující svaly v těle, vyzkoušela základní pozice i ty obrácené hlavou dolů a byla na sebe obrovsky hrdá. I když tento pohyb vypadá velmi ladně a elegantně, není to piece of cake, ale pořádná makačka. Dcera navíc ocenila, že se matka snaží a zkouší stejný sport jako ona. Chodit na „šály“ je prostě cool!

Biostrength

Víte, že dlouhodobé pravidelné fyzické aktivitě se věnuje jen 5 % populace? S tím se rozhodl skoncovat nový holešovický fitness klub Next.Move (flexibilní měsíční členství pořídíte za 1990 Kč), do kterého se postupně zamilovala celá Praha. Tento fitness klub totiž spojuje industriální design s nejmodernějšími stroji, studiovými lekcemi, jež evokují atmosféru nočního klubu, a perfektním servisem, který obsahuje ručníkový servis i lahodnou kávu Doubleshot od vyškolených baristů.

Velkým lákadlem pro všechny, kteří jsou časově zaneprázdněni, je zdejší koncept BioStrength. „Jedná se de facto o silový trénink na digitálních/inteligentních strojích Technogym, které vám i bez trenéra poskytnou personalizovaný trénink,” vysvětluje Veronika Dimitrovová, manažerka klubu.

Patentovaný systém BioStrength využívající umělou inteligenci přináší o 30 % lepší výsledky než stejně dlouhý klasický trénink v posilovně: nastaví optimální zátěž, potřebný počet opakování, rozsah pohybu i čas na regeneraci, což umožňuje dosažení maximálních výsledků v nejkratším možném čase.

V praxi to vypadá tak, že na úvodním tréninku vám vyškolený personál ukáže, jak fungují stroje, a správně je nastaví. Tento údaj se nahraje na náramek a do vašeho profilu v aplikaci, který vám pak při každé návštěvě opět optimalizuje stroje do přednastavených parametrů, což mimochodem funguje kdekoli na světě, kde jsou tyto stoje k dispozici. Bez obav tedy můžete odjet na dovolenou, aniž byste přišli o svoji pravidelnou fitness rutinu.

Inovativní program nabízí čtyři druhy personalizovaného tréninku: pro rozvoj svalové hmoty, výbušné síly, síly a nakonec pro tónování svalstva. Každý program si pak mohou pokročilí uživatelé navíc ztížit anebo si nastavit trénink zcela podle svých preferencí. Stroje jsou navrženy tak, že se během tréninku procvičí všechny svalové skupiny, jako jsou zádové a břišní svaly, ramena, hrudník, bicepsy a tricepsy, hýžďové i stehenní svaly. Zacvičit si tak můžou i ti nejvytíženější z nás, klidně během obědové pauzy či mezi schůzkami. Nebo je možné stroje využít samostatně. „Každá aktivita se počítá. A pokud klienti vidí, že se ve svém těle po cvičení cítí dobře a mají dobrou náladu, nakonec začnou chodit častěji, to nám dělá největší radost,“ vysvětluje manažerka klubu Veronika.

Benefitem pozic hlavou dolů je zklidnění mysli i redukce vrásek.

Jumping fitness

Milovala jste jako dítě trampolínu? Pak si určitě zamilujete Jumping Fitness, dynamickou sportovní aktivitu na speciálně vyvinutých trampolínách. 

„Základem je kombinace rychlých a pomalých skoků, dynamických sprintů a silových prvků v kombinaci s balančními prvky pro perfektní kardio trénink,“ říká instruktorka Eliška Loudová, kterou najdete v říčanském Studiu Harmonie.

Tento druh sportu je určený pro každého, kdo chce tvarovat postavu, neboť vysoká tepová frekvence podporuje spalování tuků a s ním spojené hubnutí. „Zároveň posiluje kardiovaskulární systém, zvyšuje kapacitu plic a celkovou vytrvalost,“ říká Eliška, která se před čtyřmi roky do tohoto sportu zamilovala natolik, že se sama rozhodla stát jeho cvičitelkou. „První lekce byla šílená, pletly se mi kroky, dech nestíhal. Přesto jsem to nevzdala a šla na další a další lekce. Moc mě bavilo posouvat své hranice a rytmická hudba pro mě byla osvobozením od stresu a starostí,“ říká instruktorka, pro kterou se jumping stal novou vášní. „Díky přívalu energie ihned zapomenete na všechny starosti a prožíváte přítomný okamžik naplno,“ vysvětluje.

Její lekce navštěvují ženy od 18 do 45 let, jinými slovy prakticky kdokoli, kdo se chce odvázat a užít si zábavu a poddat se rytmu. Bát se nemusejí ani silnější ženy, neboť nosnost trampolíny je 130 kg. Na úvodní lekci stačí klasický fitness outfit, dobrá sálová obuv, lahev s pitím a ručník, protože ty budete rozhodně potřebovat. Každou lekci Eliška variuje podle toho, jaká se sejde sestava.

Pokud se ve skupině objeví začátečníci, lekci jim logicky musí přizpůsobit, pro ostřílenou partu jumperů zvolí propracovanější choreografii včetně posilovacích cviků. V jejím playlistu najdete české i zahraniční písničky, EDM, trance, techno, house nebo drum’n’ bass. Na Spotify můžete pod jejím jménem najít i osvědčený playlist, který doprovází její populární lekce. Závislost na skákání častokrát přerůstá z tělocvičen domů, klientky si kupují vlastní trampolínu, aby si mohly užít porci endorfinů a dobré nálady v domácím prostředí. „Nejčastěji klientkám doporučuji tu od firmy Jumping Fitness, která má skvělý poměr cena/výkon. Pro domácí skákání je ovšem vedle dobré trampolíny stejně důležité mít vlídné sousedy. „Osobně si ráda pouštím hudbu hodně nahlas a své dělají i dopady, které se naštěstí vyřešit vypodložením trampolíny. Vše se ale dá vymyslet,“ dodává se smíchem Eliška, jejíž lekci v říčanském Studiu Harmonie pořídíte již od 180 Kč. 

Více o nových indoorových aktivitách se dočtete v tištěném vydání listopadové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.