Kouzlo jménem klobouk

Milena:

Co je potřeba k tomu, aby se člověk stal úspěšným módním návrhářem? Existuje nějaký speciální soubor dovedností nebo vlastností? 

Ano, musíte mít ego, což je o sebedůvěře. Svým způsobem musíte chtít změnit svět. Musíte mít příběh, který chcete vyprávět, svůj pohled na věc – a taky štěstí. Ale to si můžete vytvořit sami.

Vzpomínáte si na okamžik, kdy jste se rozhodl, že se chcete stát kloboučníkem? 

Ne, u mě to totiž nebylo vědomé rozhodnutí. Prostě se to vyvinulo, jak šel život.

Co na to říkali vaši rodiče? 

No, upřímně – nebyli z toho na větvi, samozřejmě chtěli, abych se stal lékařem nebo účetním se 2,5 dětmi! To přece chtějí všichni rodiče. 

Pořád vás tahle práce baví?

Ano, stále mě to těší. Kdyby ne, tak bych ji nedělal.

Kterou část tvůrčího procesu máte nejraději?

Mám rád všechno, líbí se mi celý ten proces. Někdy klobouky nedostojí představě, kterou si utvoříte v hlavě, jindy ji zase předčí, ale z obojího se člověk učí.

Zaostřeno na detail:

Tereza:

Známe se z přehlídek Dioru před dvaceti lety. Jak to na molech funguje dnes, co se změnilo? 

My dva jsme měli to štěstí, že jsme s Johnem Gallianem zažili kouzelnou dobu. Teď je to úplně jiné, móda je jiná. Maria Grazia Chiuri je také úplně jiná, ale z toho mám radost, nechtěl bych, aby byla taková jako tehdy. Jak zpívá Édith Piaf: Je ne regrette rien. Ničeho nelituji.

S kým z návrhářů nejraději spolupracuješ?

Mými oblíbenci jsou Maria Grazia Chiuri, Thom Browne, Matty Bovan a Kim Jones.

Tématem lednové ELLE je optimismus, radost… Co ti spolehlivě zvedne náladu?

Dobrý klobouk. Pohled na modrou oblohu a podzimní listí dnes ráno cestou do práce.

Stephen Jones

Stephen Jones

Narodil se v roce 1957 na poloostrově Wirral v britském Cheshiru. Je považovaný za jednoho z nejradikálnějších a nejvýznamnějších kloboučníků konce 20. a počátku 21. století a je také jedním z nejplodnějších, vytvořil klobouky pro přehlídky mnoha předních módních návrhářů, například pro Johna Galliana u Diora či pro Vivienne Westwood. Proslavila ho vynalézavost a vysoká úroveň řemeslného zpracování. 

Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném vydání lednové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Lednová Elle pod taktovkou Terezy Maxové

elle.cz