LISTOPADOVÝ ÚVODNÍK ŠÉFREDAKTORKY VALENTINY NÍZKÉ

 

Dokázali byste vyčíslit, jakou má hodnotu takový kosmetický průmysl v celosvětovém měřítku? Loni to bylo závratných 532 miliard dolarů. A do roku 2025 se očekává nárůst ještě o celých 50 %. Jak jsme se k  takovým částkám dostali? Postupně, ale vlastně velmi přirozeně. Protože ‚krása‘ vládne světu odnepaměti. Například australští archeologové našli v roce 2009 v oblasti subsaharské Afriky pozůstatky primitivní výrobny make-upu – nechyběly v ní rtěnky, paletky se stíny či štětce. Na území Česka byly zase objeveny produkty využívané neandrtálci k body paintingu. Z  jiných historických záznamů víme, že dříve se aplikovaly uhlové linky k odehnání démonů a zlých duchů, kteří údajně využívali právě oči jako portál k  ovládnutí lidských těl a duší. Barvení těla a tváře ale mělo i přízemnější důvody, například sloužilo jako ochrana před povětrnostními vlivy nebo k maskování. Stejně tak i rituální líčení bylo plošně rozšířené a vyjadřovala se jím i příslušnost ke specifickému kmeni. 

Postupem času ovšem u kosmetiky převládla její schopnost zkrášlovat, upevnit společenský status a vykouzlit mladistvější vzhled. Staré Egypťanky známé pro černě orámované oči se dokonce nechávaly pohřbívat se svými nádobami plnými tekutých rtěnek i dřevěnými aplikátory. Za časů řecko-římských ženy si vyráběly falešná obočí z kozí srsti, protože husté a výrazné obočí bylo tehdy více než žádoucí… Obecně totiž platí, že kosmetika slouží jako nástroj k podpoře nebo dosažení standardu krásy, který zrovna ve společnosti dominuje. V dnešní době naštěstí už ovšem nenásledujeme jen jeden ideál krásy. Make-up nám dává možnost sebevyjádření i umělecké kreativity. Bezpochyby funguje také jako velký booster sebevědomí, čemuž já přisuzuji jeho největší moc. 

Na beauty odvětví nejsou však fascinující pouze jeho dějiny, ale také to, jakou rychlostí se dnes vyvíjí a jaká ho čeká budoucnost. A máme ověřené, že kosmetické trendy zajímají redakci ELLE stejně tak jako vás, naše čtenářky. Proto vás srdečně zvu na ELLEphorii – jedinečný třídenní beauty festival plný žhavých novinek z oblasti líčení, péče o pleť a vlasy i well-beingu, který se bude konat od 22. do 24. října ve 4. patře pražského obchodního domu Máj na Národní třídě. Vydejte se spolu s námi do světa, jenž nabízí neuvěřitelné spektrum barev, textur, konzistencí a vůní, které budeme vnímat všemi smysly. Objevujme ho společně, těšíme se na vás!

Valentina Nízká podpis
Info ikona

Vydání až ke dveřím zdarma

Listopadové vydání si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze. Zjistěte více o beauty eventu ELLEphoria který se bude konat ve dnech 22.–24. října v Event Space ve 4. patro Máje v Praze na webu ellephoria.cz

Předplatné Elle

Elle cover
REKLAMA