Palm Springs: Pouštní klenot posypaný zlatým hollywoodským prachem

Malé letovisko v údolí Coachella, kam míříme, zažívá v posledních desetiletích renesanci. Pokud se mu vyhnete v době konání jednoho z nejvyhlášenějších hudebních festivalů na světě, odvděčí se vám (zejména v zimě) svou sváteční atmosférou. Palm Springs je totiž jakýmsi skanzenem americké architektury poloviny století, posypaným zlatým hollywoodským prachem, kde se každý může na chvíli stát hvězdou. Město, které má po zbytek roku jen 45 tisíc obyvatel, se v zimních měsících rozroste na trojnásobek. Příjemné teploty, pomalé začátky dne a nádherné západy slunce lákají nejen lidi z chladnějších částí Severní Ameriky, ale také turisty, důchodce i smetánku. Je to ideální směs pro posezení s míchaným drinkem u bazénu, kde všechno chutná tak nějak lépe.

V Palm Springs budete na každém kroku cestovat časem...

Volnost a svoboda

Vztah mezi Palm Springs a Hollywoodem se začal rozvíjet ve třicátých letech dvacátého století a největšího rozmachu dosáhl v letech šedesátých. Tehdejší umělci měli ve smlouvách klauzuli, která je zavazovala, že během natáčení nesmějí cestovat dále než 120 mil od Los Angeles. A Palm Springs to splňovalo dokonale. Hvězdám se tam tak otevřely nové možnosti – mohly mít aférky, pořádat večírky a v podstatě si dělat, co se jim zachtělo. Paparazzi je navíc nesměli fotografovat bez jejich svolení, jinak by se dostali do problémů s filmovými studii. Poválečný rozmach města tak přilákal nejen filmové ikony, ale také modernistické architekty, kteří zhmotnili představy svých klientů o oáze klidu uprostřed pouště. Pravděpodobně nejznámější z nich byla práce legendárního architekta Richarda Neutry, žáka Adolfa Loose. Jeho Kaufmann House z roku 1946 je synonymem dokonalé geometrie zasazené do působivého prostoru. Ačkoli je dům výrazným prvkem, Neutra jej zjemnil přírodními materiály, a díky tomu se mu podařilo budovu více než elegantně zakotvit v jejím okolí.

Palm Springs

Půvab dnešního města však spočívá i v docela obyčejných věcech. Například hasičskou stanici navrhl významný švýcarský architekt Albert Frey – zakladatel „pouštního modernismu“. Je také autorem další nepřehlédnutelné stavby, Tramway Gas Station z roku 1965. Jako čerpací stanice však již léta nefunguje, dnes je v této futuristické budově návštěvnické centrum. Nepřehlédnutelná je také rozsáhlá obytná architektura. Například taková čtvrť Twin Palms vznikla jako cenově dostupné bydlení pro střední třídu, která chtěla uniknout z města. Celá výstavba se skládá z 2200 jednotek. Ty se začaly stavět v roce 1956 a většina z nich měla vlastní bazén, k němuž patřily i dvě palmy, které propůjčily čtvrti její jméno. Dnes je to klidná část města, kde vedle historických automobilů zaparkovaných před krásnými domy a upravených předzahrádek vstoupíte do světa, který stále žije tak trochu v minulosti. Ale přesně to od něj očekáváme. 

Palm Springs

Oslava modernismu 

Většina domů v Palm Springs je bohužel soukromá a můžete se kochat pouze jejich exteriéry. Pokud se však přesto chcete podívat dovnitř, naplánujte si výlet během Týdne modernismu, kdy se otevírají jejich brány. A až si budete chtít kousek Palm Springs přivézt domů, projděte se po čtvrti Uptown Design District. Možná se vám podaří propašovat do zavazadla nějaký vintage kousek. 

Od listopadu do března se počet obyvatel města na kraji pouště ztrojnásobí

Oáza klidu a míru

Pokud vás však město a architektura omrzí, vydejte se na výlet do pouště. Joshua Tree je nejen název legendárního alba skupiny U2, ale také kouzelného národního parku plného pokroucených stromů. Můžete tam strávit několik dní, ale pokud máte jen jeden, nezoufejte, užijete si ho naplno. Ať už vyrazíte na nenáročnou procházku plnou informací o parku, jeho fauně a flóře, nebo na delší túru do dolu Lost Horse. A až budete mít pocit, že už nemůžete dál, zajeďte si do kaktusové zahrady Cholla. Nedoporučuji se statných sukulentů dotýkat, ale pichlavé obláčky vám vykouzlí úsměv na tváři. S ubývajícím světlem se přesuňte k poslední zastávce – Arch Rock. Růžovomodrý přechod na obloze a elegantní skály vás ujistí, že se nacházíte na jednom z nejkrásnějších míst. A až se na konci dne vrátíte do města, stáhněte okénka v autě, pusťte si September od Earth, Wind & Fire a představte si, že jste hollywoodská hvězda. V Palm Springs to funguje! 

Palm Springs