Cowboy Carter je tady. A z Beyoncé je oficiálně country girl

Po měsíci, kdy nás nechala Beyoncé věřit, že název jejího nového alba bude jednoduše Renaissance Act II, odhalila, že nahrávka se skutečně bude jmenovat Act II: Cowboy Carter. 19. března odhalila cover alba, který představuje Beyoncé na bílém koni v červené, bílé a modré kombinéze a s šerpou „Cowboy Carter“ a americkou vlajkou v ruce. A bylo jasno. Cowboy Carter je v pořadí osmé studiové album americké zpěvačky Beyoncé a druhé jednání její trilogie. Act II: Cowboy Carter vznikl během pandemie a navazuje na jednání první, album Renaissance z roku 2022. Zajímavé na něm je především to, že se od alba předchozího žánrově odlišuje – popisováno je totiž jako především country album. Mísí se v něm však pro Beyoncé příznačné žánrové přechody včetně blues, soulu, rocku, R&B i folku. Tahle hudební bonboniéra má zkrátka mnohé co nabídnout.

Beyoncé na tour Renaissance? Velká módní podívaná pro naše oči

elle.cz

Beyoncé na to není sama

Beyoncé využila uvedení svého nového alba, aby vzdala hold bohaté historii country hudby. Album o 27 skladbách dlouhých celkem 80 minut je prezentováno jako vysílání fiktivní texaské rozhlasové stanice, ve kterém působí country legendy jako Dolly Parton, Linda Martell a Willie Nelson jako rádiové DJs. Na albu vystupují vycházející country umělci Tanner Adell, Brittney Spencer, Tiera Kennedy, Reyna Roberts, Shaboozey a Willie Jones, obsahuje však také příspěvky hudebníků jako jsou Stevie Wonder, Nile Rodgers a Jon Batiste. „Mám na albu několik překvapení a spolupracovala jsem s několika skvělými umělci, kterých si hluboce vážím. Doufám, že slyšíte mé srdce a duši a všechnu lásku a vášeň, kterou jsem vlila do každého detailu a každého tónu,“ píše Beyoncé na svém Instagramu.

Teď už znáte svou oblíbenou country girl

Singl z tohoto alba Texas HoldʼEm se už ale probojoval na první místo britského singlového žebříčku a kromě toho si Beyoncé připsala také další historické prvenství – stala se první ženou tmavé pleti, která se umístila v čele amerického žebříčku country hudby Billboard. „Cítím se poctěna, že jsem první černoškou s číslem jedna v hitparádě Hot Country Songs. To by se nestalo bez přívalu podpory od každého z vás. Doufám, že od nynějška bude zmínka o umělecké rase, pokud jde o vydávání hudebních žánrů, irelevantní,“ zmínila na svém Instagramu. „Toto album vznikalo přes pět let. Zrodilo se to ze zkušenosti, kterou jsem měla před lety, kdy jsem se necítila vítána… a bylo zcela jasné, že nejsem. Ale díky této zkušenosti jsem se hlouběji ponořila do historie country hudby a prostudovala jsem její bohatý hudební archiv. Je dobré vidět, jak hudba dokáže spojit tolik lidí po celém světě a zároveň zesílit hlasy některých lidí, kteří zasvětili své životy vzdělávání o naší hudební historii. Kritika, které jsem čelila, když jsem poprvé vstoupila do tohoto žánru, mě donutila překonat omezení, kterým jsem byla vystavena. Act II je výsledkem toho, že jsem sama sebe vystavila výzvě a věnovala čas ohýbání a prolínání žánrů, abych vytvořila toto dílo.“ Pokud jste si doposud mysleli, že country není nic pro vás, Beyoncé je tu od toho, aby váš názor změnila. 

ELLE Kvíz: skutečná jména hvězd. Víte jak se jmenují Beyoncé či Adele?

elle.cz

Beyoncé, nebo Beyincé?

Na limitovaném přebalu alba se Beyoncé objevila nahá, zahalena pouze v šerpě. Copánky ozdobené korálky, doutník, z něhož stoupá kouř, a šerpa s nápisem „Act II BEYINCÉ“ (což je rodné příjmení z matčiny strany), to je styling, který si Beyoncé zvolila na cover svého nového alba. V případě nápisu se nejedná o překlep. Část rodiny slavné zpěvačky má skutečně příjmení takto zkomolené. Jedná se o chybu, kterou kdysi udělali na úřadě v rodném listě a kterou už nešlo změnit. Když se Beyoncé své matky ptala proč, odvětila jí, že byly doby, kdy lidé tmavé pleti neměli žádné rodné listy, natož aby si stěžovali na nějaké chyby v nich. Beyoncé tak vzdává hold své minulosti a vrací se ke svým kořenům. Tento cover však bude pouze na albech, která vyjdou na vinylu – a těch bude samozřejmě limitované množství. „Toto není country album. Toto je album Beyoncé. Toto je Act II Cowboy Carter a jsem hrdá, že ho mohu sdílet s vámi všemi!“ Sdělila Beyoncé světu. Její nejnovější počin si k dnešnímu dni můžete poslechnout i vy:

Zdroj: ELLE.cz, Vulture, The Guardian