Panoramatický byt v Istanbulu poskytuje klidný výhled na rušné město

Představte si, že z postele máte přímý výhled na Bospor, průliv, které rozděluje Asii a Evropu. Z obývacího pokoje zase můžete pozorovat Hagia Sofia, mešitu Suleymaniye a palác Topkapi. Londýnské studio OZA, založené Özge Öztürk z Turecka a Alexandrem Simerayem z Francie, si správně uvědomilo, že interiér novostavby musí reflektovat to, co se odehrává za okny. A tak vytvořili čistý, minimalistický interiér s výhledem na vše, co okolí nabízí. „Od návrhu uspořádání interiéru až po výběr materiálu jsme se inspirovali historií Istanbulu a především duší města a životním stylem jeho obyvatel,“ říkají designéři Özge a Alexandre. Jako bývalé centrum Byzantské, Římské a Osmanské říše je město plné historie. „Istanbul je jedinečná mozaika, kde spolu žijí lidé z různých prostředí, tradic a náboženství, a odpradávna představovala ukázku globalizace ještě před jejím vzestupem,“ komentuje Özge Öztürk.

Nahládněte do bytu, který se nachází na křižovatce dvou kontinentů...

Dramatický výhled

Byt se nachází přímo v centru v prvním patře budovy se šesti rezidencemi včetně společných prostor a podzemního parkování. Podle slov architektů bylo nejdůležitější ponechat výhled z každého okna otevřený, abyste měli pocit, že jste obklopeni silným propojením minulosti a současnosti. Všechny prvky projektu byly vymyšleny tak, aby sublimovaly toto živé umělecké dílo, které se stává ještě poetičtějším v noci, kdy jsou památky osvětleny a lodě v noci proplouvají kolem Bosporu.

Otevřený prostor

Světlé tóny stěn a stropů kontrastují s barvami za okny a nabízejí hravé odstíny odlesků a stínů po celý den. Převládají tu přírodní materiály, které pocházejí převážně z místních zdrojů: mořené dubové dřevo na podlahách nebo mramorové prvky. Všechny části bytu, kuchyň, jídelna a obývací pokoj, jsou propojené v jeden prostor. Každá ložnice má vlastní koupelnu. Osvětlení a kusy nábytku přispívají k útulné atmosféře. Designéři museli pracovat s omezenou výškou stropu, proto použili skryté stropní osvětlení a vytvořili tak hřejivou atmosféru nástěnnými a podlahovými svítidly. Všechny úložné prostory v celém domě jsou elegantně skryty. „Většina nábytku pro tento projekt pochází z naší vlastní kolekce nábytku, která byla uvedena na trh začátkem letošního roku,“ říká duo OZA. „Spolupracovali jsme také se dvěma umělci z Turecka, například se Sinan Logie nebo Özde Özdal.“

Lehkost nade vše

elle.cz

Zdroj: OZA Design, ELLE Decoration