Toxické přátelství: 5 typů lidí, kterým byste se raději měli vyhnout

Bonzák

Váš důvěrník, vaše spolehlivá vrba. Vždycky vás s trpělivostí vyslechne, s pochopením vás pohladí po ruce a ještě vám dobře poradí. To jste si o něm alespoň mysleli. Do chvíle, než poslal všechna vaše tajemství dál. Asi nepochopil, že se nehraje na tichou poštu a že tyto zprávy měly zůstat výhradně u něj. Vy se cítíte zrazení a odhalení až do morku kostí, protože třetí strana, která měla zůstat v tomto informačním okruhu opomenutá, o vás ví přesně to, co vědět nikdy neměla. Bonzák si libuje v tom, že na každého něco ví a není mu vůbec hloupé to prozradit ostatním. Miluje pocit, že je v centru pozornosti a v duchu se raduje, že se mu podařilo vás dostat do konfliktní situace. Tomuhle dobrákovi už se nesvěřujte ani o tom, co rád jí váš pes.

Pavouk

Navenek je přátelský a společenský. Má bohaté sociální vazby a zná se s kdekým. Všechny má rád, pořád si s někým píše a komentuje tklivě všechny statusy na sociálních sítích. Lásky, miláčci a srdíčka jsou běžnou součástí jeho slovníku. Každý mu rád pomůže a udělá mu laskavost, protože svými slovy dokáže vykouzlit dokonalou iluzi přátelství a důvěry. Jenže pak zjistíte, že je schopen o ostatních přátelích říct věci, které byste rozhodně nečekali. Drsně odhalit před ostatními jejich slabiny, dělat nemístné vtipy a trousit uštěpačné poznámky. V síti vláken jeho přátelskosti uvízne spousta nicnetušících obětí, které jako pavouk omotá sladkými slovy a pak je využije. Raději se nenápadně vzdalte z jeho blízkosti.

5 varovných znamení, podle kterých poznáte sociopata

elle.cz

Stahovač

Kdykoli se chystáte v životě pohnout vpřed, jít do rizika, které se může ale nemusí vyplatit, jako je změna zaměstnání, nějaká investice nebo nějaká sportovní challenge, máte dost často ten špatný nápad to probrat právě s ním. Zatímco vy zvažujete případná rizika, i to, co vám připadá vzrušující a skvělé, kdyby to vyšlo, váš přítel se jako slizké monstrum omotá kolem vaší nohy a začne vás svými řečmi stahovat do bažiny pochybností a neúspěchu. Vypočítá vám všechny věci, které by se mohly pokazit, jaké důsledky by to pro váš život mělo a proč byste to tudíž radši ani neměli zkoušet. Po rozmluvě se stahovačem se nikdy nebudete cítit líp. Budete vyčerpaní, plní jeho pesimismu a obav. Nedovolte mu stahovat vás dolů k sobě. Nechte ho v jeho pesimismu a obavách samotného. Ať je to pouze on, kdo zůstane roky pracovat na místě, které ho nebaví, ve vztahu, který ho nenaplňuje a taky si nikdy v životě nezaběhne půlmaraton nebo nevyrazí s batohem do Chile. Vy zkuste přijmout všechny výzvy, na které dostanete chuť.

Hrdina

Hrdina je lepší člověk, nadřazený všem ostatním. Je přesvědčený, že jeho hodnoty, názory a přesvědčení jsou mnohem lepší než hodnoty, názory a přesvědčení všech ostatních. To, co zpočátku vypadá jako zdravé sebevědomí, je ve skutečnosti velmi invazivní ego. Rád mluví a ještě radši se poslouchá, na každý váš příběh reaguje svým vlastním zážitkem, samozřejmě mnohem barvitějším. Hrdina potřebuje mít kontrolu nad všemi situacemi, které se ve skupině jeho přátel odehrávají. Chce dominovat a pokud se odvážíte nahlas promluvit a mít na věc jiný názor nebo chtít něco jinak, skončili jste. Hrdina má okamžitě tendenci vás odstřihnout a vyloučit ze skupiny. Mít jiné nápady nebo vidět věci z jiné perspektivy se přeci nedělá, styďte se.

Vaše nová nejlepší kamarádka? Přece ex vašeho ex!

elle.cz

Oběť

Oběti vůbec není trapné nedodržet to, co vám slíbila, a nechat vás na holičkách. Místo omluvy vám předloží vlastní srdceryvný příběh, proč neodepsala / nepřišla / nesplnila to, co vám slíbila. Nakonec ještě vy cítíte výčitky svědomí, že jste si dovolili něco potřebovat nebo být naštvaní, zatímco oběť trpěla mnohem více. Svými výmysly, které jí bránily v tom, aby vám pomohla nebo tu byla pro vás, oběť přesměruje pozornost a empatii na sebe sama, i když jste v nouzi vy. Tento typ přítele může být emocionálně nebezpečný. Chybí mu empatie, sebeuvědomění a smysl pro zodpovědnost. Nenechte se obelhávat a už vůbec nepomáhejte někomu, kdo si to nezaslouží.

Tři nejlepší a nejhorší přátelé podle znamení zvěrokruhu

elle.cz

Zdroj: Autorský článek, ELLE.fr