Když jídlo krade energii

Váš jídelníček versus sladké

Aby vaše tělo dobře fungovalo a podávalo optimální výkon, potřebuje to nejlepší. A to už od rána. Je jasné, že po dlouhém spánku volá organismus po kalorickém příjmu, ne každá potravina mu ale sedne. Nešťastnou volbou může být jídlo bohaté na cukry, zvlášť na ty jednoduché. „Poměrně rychle vám dobijí baterky, ale způsobují kolísání krevního cukru, což má za následek návaly hladu a chutí, navíc budete během dne unavenější,“ upozorňuje fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal. Chybou nejsou jen sladkosti, ale překvapivě i sladké ovoce jako datle či banány. Klidně si je dopřejte, ale jen v kombinaci s potravinami, které energii uvolňují pozvolna a přispějí tak ke stabilizaci krevního cukru. Třeba s jogurtem nebo tvarohem.

Mohlo by se vám líbit

Dokonalá a svěží pleť? Namixujte si smoothie!

Máte pocit, že vás často zmáhá únava a že váš obličej působí tak trochu povadlým dojmem? Dopřejte si vitaminový doping a dodejte vyčerpané pleti šťávu. Těchto 7 smoothie vás nabije nejen zevnitř, ale i zvenčí!
elle.cz

Cukr, káva, limonáda...

Pokud máte citlivější trávení, vyhněte se po ránu i mléku. Prázdný žaludek může dráždit, občas způsobuje i pálení žáhy. Mnohem lépe uděláte, když si ho dáte teplé večer, bude se vám pak dobře spát. A káva? Jeden šálek samozřejmě nevadí, jestli jich ale do oběda stihnete vypít víc, zaděláváte si na problém. Příliš mnoho kofeinu může mít totiž negativní dopad na stavy úzkosti. „Nadměrná konzumace kávy způsobuje zvýšenou odezvu kortizolu. To může vést k únavě nadledvin, což je recept na přetrvávající stres a vyhoření, nemluvě o problémech se spánkem,“ podotýká klinická psycholožka Britney Jonesová. Kávu ano, ale kombinujte ji s čaji nebo nějakou chutnou zeleninovou šťávou.

Rychlý doping energie? Raději ne!

Byť je krůtí maso poměrně lehké, a tedy ideální při dietě, rozhodně to s jeho konzumací nepřehánějte. I po něm vás totiž může přepadnout únava. „Důvodem ospalosti a malátnosti, která na vás po konzumaci krůtího masa padne, je aminokyselina tryptofan, kterou toto maso obsahuje,“ doplňuje Koukal. Vyhněte se rovněž těstovinám, hlavně těm z bílé mouky. Škrob, který obsahují, totiž způsobuje rychlý pokles hladiny cukru – podobně jako je tomu u sladkostí. To samé platí i pro bílé pečivo, které vás velice rychle nastartuje, ale jen na krátkou dobu. Dejte raději přednost tomu celozrnnému, energie z něj vám vydrží daleko déle.

Mohlo by se vám líbit

Zázračná maca: Váš nový recept na plodnost i dobrou náladu

Je jednou ze superfood plodin dneška, které stojí za pozornost. Maca může pozivitně ovlivnit naše hormonální zdraví a tím i plodnost, ale i přispět k duševní pohodě. Možná si budete říkat – proč že jste ji nezkusili už dříve?
elle.cz

Pozor na oříšky a sushi

Večeře by měla být lehká, aby nezatěžovala vaše trávení. Obzvlášť, pokud si ji dopřáváte až v pozdějších hodinách. Brambory, vepřové či hovězí maso si proto dejte raději k obědu, večer volte salát, rybu, případně rýži. Ani s tou to ale nepřehánějte. I ona totiž obsahuje komplexní sacharidy, které tělo poměrně dlouho tráví. Takže v podobě přílohy klidně, talíř plný sushi si však raději odpusťte. Pozor dejte i na oříšky, tělo je totiž tráví dlouhé tři hodiny! Jsou mnohem lepší ke svačině během dne, v práci dokážou podpořit soustředění a stimulovat mozek. A co tedy k druhé večeři? Třeba fermentovanou kaši, tvarůžky nebo kvašenou zeleninu.

Mohlo by se vám líbit

Mikrobiom, náš druhý mozek. Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví?

Sevřený žaludek při pohovoru, neodbytná bolest břicha před prezentací nebo poletující motýlci v břiše na prvním rande. Všichni jsme jedno nebo druhé zažili, ale málokdo už zkoumal, co za tím vším stojí. Pojďme se tedy konečně usadit, nalít si šálek kefíru a blíže se seznámit s tajemným a všemocným mikrobiomem.
elle.cz

Zdroje: helpguide.org, harvard.edu, healthline.com